MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bez kresek

ELIZA GNIEWEK - JUSZCZAK
W najbliższym czasie dostaniemy nowy numer bankowego konta każdej instytucji, która przesyła nam rachunki do opłacania. Jeśli nie zadbamy o poprawkę, od pierwszego lipca nasze pieniądze nie będą docierać na czas.

Pierwszego lipca wszystkie banki w kraju wprowadzają nowe 26-cyfrowe numery kont. Zmiany mają na celu przystosowanie numeru do elektronicznej formy (przez internet i kartą bankomatową) obsługi zleceń płatniczych. Łatwiej będzie zauważyć przy wypełnianiu dowodu wpłaty czy którejś z cyfr brakuje. - Wielokrotnie zdarzało mi się pomylić cyfry wypełniając rachunki - przyznaje Agata Kusznierewicz z Zielonej Góry, która comiesięczne opłaty wykonuje przede wszystkim na poczcie.

Bez kresek

Cyfry nowych numerów nie będą niczym oddzielane. Pierwsze dwie, to liczba kontrolna całego numeru rachunku. Następne osiem, to numer rozliczeniowy banku. Reszta jest numerem porządkowym. Każdy z członków Spółdzielni Mieszkaniowej Zacisze w Zielonej Górze dostał już nową książeczkę opłat razem z nowym własnym numerem konta. - Nowy system ma nam usprawnić pracę, a jak będzie życie pokaże - mówi prezes spółdzielni Grzegorz Gratkowski. - Bank będzie przekazywał dane dotyczące opłacania konkretnych rachunków na dyskietkach. Mamy mieć mniej papierowej dokumentacji.
Mieszkańcy osiedla Zacisze już mogą opłacać czynsz wysyłając pieniądze na nowe konto.
- Do końca czerwca będą obowiązywały oba rachunki, stary i nowy, więc na pewno pieniądze nie zaginą - dodaje prezes.

Własny numer

Członkowie największej w mieście Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej nowe książeczki opłat dostaną w maju. - Na osobne dla każdego mieszkania konto będzie można wpłacać pieniądze od czerwca - mówi prezes Henryk Skrzypczak.
Zielonogórska Telewizja Przewodowa już wysłała książeczki z blankietami. Nowe rachunki będą obowiązywały, tak jak podwyższone abonamenty od marca.
Pamiętać trzeba także o własnym koncie bankowym. Jeśli jeszcze nie dostaliśmy nowego numeru, najlepiej samemu się o niego zwrócić, a następnie przekazać pracodawcy i innym naszym płatnikom. Tak aby od pierwszego lipca nie trzeba było długo czekać na należności.
Zadbać trzeba także o numer konta zgłoszony w urzędzie skarbowym. Jeśli drogą bankową odzyskujemy nadpłacony podatek, trzeba jeszcze raz wypełnić druk NIP. Podatnicy, którzy złożą zeznania po pierwszym kwietnia dostaną zwrot pieniędzy po pierwszym lipca. Jeśli urząd nie będzie miał nowego numeru konta, prześle należność pocztą. Koszty przesyłki poniesie jednak podatnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska