MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bez rozumu

SYLWIA MALCHER-NOWAK
Jeśli nie chcesz przyczynić się do śmierci lub ciężkiej choroby swojego dziecka, koniecznie zaopatrz samochód w fotelik z atestem.

Zgodnie z prawem fizyki, podczas uderzenia z prędkością 60 km/h, siły działające na ważące 25 kg dziecko zwiększają tę wagę do około... tony! Można więc sobie wyobrazić, z jakim impetem wylatuje dziecko z samochodu, jeśli nie jest dobrze przypięte. Podstawą bezpieczeństwa jest tu fotelik lub, dla starszych dzieci, specjalna podstawka umożliwiająca prawidłowe zapięcie ich pasami.

Bez rozumu

- Nadal często się zdarza, że dzieci są przewożone np. na tylnych siedzeniach, nawet bez zapiętych pasów - mówi Szymon Michniewicz, lekarz z oddziału ratunkowego Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze. - Efekt jest taki, że nawet przy niewielkiej prędkości, podczas gwałtownego hamowania maluch np. wylatuje przez przednią szybę.
Trzeba pamiętać, że trzymanie dziecka na kolanach, to żadne zabezpieczenie. Przy gwałtownym uderzeniu nawet kulturysta, nie utrzyma dziecka przy sobie.
- Podstawa to fotelik - przypomina Sz. Michniewicz. - Musi on być jednak dobrze wykorzystywany. Fotelik nie spełni swojego zadania, jeśli dziecko jest zbyt luźno przypięte. Zdarza się, że rodzice nie przypinają pociechy w ogóle, bo marudzi. Błędem jest także montowanie fotelika z przodu, gdy auto wyposażone jest w poduszkę powietrzną lub sadzanie malutkiego dziecka w zbyt duży fotelik.
Lekarz podkreśla, że dobrze dobrany i użytkowany fotelik, może uratować maluchowi życie. - Widziałem już wypadki, gdy dziecko jako jedyne przeżyło kraksę, bo siedziało w solidnym foteliku - wspomina.

Jasne przepisy

Dzieci poniżej lat 12 można przewozić z przodu tylko w specjalnym foteliku. Przepis ten dotyczy wszystkich pojazdów samochodowych, nawet tych które nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Co ważne, na przednim siedzeniu nie można stosować innych niż foteliki urządzeń ochronnych oraz -przewozić dziecka tyłem do kierunku jazdy, jeżeli auto jest wyposażone w poduszkę powietrzną dla pasażera. Każde dziecko do 12 lat, które nie przekracza 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym jego wadze i wzrostowi. Ten przepis odnosi się do samochodów wyposażonych w pasy bezpieczeństwa. Przewożenie dzieci bez zastosowania fotelików lub innych urządzeń, dopuszcza się w autach, które zgodnie z przepisami o warunkach technicznych nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa ( np. fiat 126p zarejestrowany po raz pierwszy przed 30.06.1993 r.) .Dzieci, które ukończyły 12 lat lub mają więcej niż 150 cm, muszą używać pasów bezpieczeństwa. Bez fotelika lub podstawki można przewozić dziecko taksówką, pojazdem pogotowia ratunkowego lub samochodem policyjnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska