Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatna mammografia wciąż dostępna w głogowskim szpitalu

(czas)
- Zachęcamy wszystkie kobiety, by poświęciły tę odrobinę czasu na to bezpłatne badanie. Już niejednej osobie ocaliło ono życie - mówi Katarzyna Kozakiewicz.
- Zachęcamy wszystkie kobiety, by poświęciły tę odrobinę czasu na to bezpłatne badanie. Już niejednej osobie ocaliło ono życie - mówi Katarzyna Kozakiewicz. Fot. Szymon Czaja
Z bezpłatnego badania mammograficznego nadal można skorzystać w zakładzie diagnostyki obrazowej, który działa w szpitalu im. Jana Pawła II w Głogowie. Kobiety, które chcą zbadać swoje piersi muszą wcześniej umówić wizytę na miejscu lub telefonicznie pod nr (076) 8373161. Nie trzeba mieć skierowania od lekarza.

Na bezpłatne badanie mogą przyjść kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu dwóch ostatnich lat nie korzystały z badania mammograficznego i nigdy wcześniej nie zdiagnozowano u nich żadnych nowotworowych zmian w piersiach.

- W kwietniu 2009 roku Narodowy Fundusz Zdrowia zlecił nam wykonanie dwóch tysięcy bezpłatnych badań, ale w tym roku przedłużył to zlecenie na czas nieokreślony - mówi technik elektroradiologii Katarzyna Kozakiewicz, która wykonuje te badania. - Na początku kobiet chętnych do badania było tak wiele, że badania były wykonywane na dwie zmiany. Badano nawet do 80 osób dziennie. Teraz już nie ma kolejek, bo zgłasza się do nas kilkanaście kobiet dziennie. Badanie wykonywane jest dzień po dokonaniu rejestracji.

W ubiegłym roku wykryto pięć złośliwych nowotworów oraz kilkadziesiąt zmian, których dokładna diagnoza mogła być dokonana jedynie w szpitalu w Lubinie. - Im szybciej zmiany nowotworowe zostaną wykryte, tym większe jest prawdopodobieństwo, że szybko i skutecznie będzie można je wyleczyć - powiedziała K. Kozakiewicz. - Zachęcamy wszystkie panie, by poświęciły tę odrobinę czasu na to bezpłatne badanie. Śmiało można powiedzieć, że już niejednej osobie ocaliło ono życie.

W Polsce na raka piersi umiera rocznie ponad siedem tys. kobiet spośród 12 tys., u których rozpoznano nowotwór. Statystyki są tak tragiczne ze względu na trudności w dostępie do badań mammograficznych. Nowotwór piersi wykryty we wczesnym stadium w 90 proc. przypadków zostaje całkowicie wyleczony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska