Bezrobocie w Lubuskiem spada, pensje są wyższe. Kto to odczuwa?

Urząd Statystyczny w Zielonej Górze, oprac. (pik)
Z danych Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze, średnie pensje w Lubuskiem rosną.
Z danych Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze, średnie pensje w Lubuskiem rosną. Pixabay
Udostępnij:
Urząd statystyczny w Zielonej Górze przedstawił dane gospodarcze za październik. Wynika z nich, że sytuacja w naszym województwie, przynajmniej na papierze, systematycznie się poprawia.

Z danych urzędu statystycznego wynika, że stopa bezrobocia tak jak przed miesiącem wyniosła w październiku 8,4 proc., czyli o 1,8 proc. mniej niż przed rokiem. W porównaniu z poprzednim okresem zeszłego roku stopa bezrobocia zmniejszyła się we wszystkich powiatach. Najniższą stopę bezrobocia odnotowano w Gorzowie Wlkp. i powiecie słubickim (po 3,9 proc.).

Zobacz też: Bezrobocie w Lubuskiem coraz mniejsze

Urząd statystyczny sprawdził też przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw. Było ono wyższe od notowanego rok wcześniej o 6,5 proc. Wzrost wynagrodzeń obserwowano w większości gałęzi gospodarki, w tym znaczący m.in.
w zakwaterowaniu i gastronomii (o 12,9 proc.), w transporcie i gospodarce magazynowej (o 10,7 proc.), w administrowaniu i działalności wspierającej (o 10,0 proc.).

W Lubuskiem Sprzedaż detaliczna zwiększyła się w skali roku o 18,2 proc. (wobec wzrostu w analogicznym okresie ub. roku o 6,0 proc.). Wzrost sprzedaży detalicznej zanotowano w większości rodzajów działalności.

W październiku 2016 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 148,1 proc); mniej natomiast było mieszkań oddanych do użytkowania oraz mieszkań, na budowę których uzyskano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym.

Zobacz też: Bezrobocie w Lubuskiem. Tak dobrze nie było od lat. Jaka sytuacja jest w Twoim powiecie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie