Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białe tablice rejestracyjne mają już 10 lat

Redakcja
fot. archiwum
Widzisz na ulicy samochód z czarnymi tablicami? Musiał zostać zarejestrowany przed 2000 rokiem. 31 marca 2000 r. wprowadzono białe tablice. Tylko skąd wzięła się u nas literka "F"?

Zaczęto je wydawać kierowcom od 1 maja 2000 r. Wcześniej system był prosty. Przed reformą gierkowską, kiedy w kraju było 17 województw, tablice rejestracyjne w naszym regionie zaczynały się od litery "Z"Od województwa zielonogórskiego. (np. Zielona Góra miała tablice zaczynające się od ZH).
Po powstaniu 49 województw w 1975 r. wprowadzono tablice z trzema literami (np. Gorzów miał na początku GOA).

Przełomowa zmiana nastąpiła po kolejnej reformie administracyjnej. Wtedy zrezygnowano z tradycyjnych czarnych tablic z białymi literami. Pojawiły się białe, odblaskowe z czarnymi literami. W nocy lepiej je widać.

Województwo lubuskie otrzymało literkę "F" z przodu. Dlaczego? - Pewnie tak jakiś urzędnik ministerialny zadecydował - zastanawia się Mirosław Holak, naczelnik wydziału w zielonogórskim magistracie. - Najbardziej logiczne byłoby "L", ale zajęto je dla woj. lubelskiego.

Podobnie było z literą "Z", którą zarezerwowano dla woj. zachodniopomorskiego. Litera "Z" byłaby jednak bardzo niepolityczna, bo przypominałaby niechętnie wspominane na północy dawne woj. zielonogórskie. A przecież tablice nie miały denerwować mieszkańców. Z tego samego powodu w rachubę nie wchodziło "G", zarezerwowane dla woj. pomorskiego.

- Nie pamiętam kto o tym decydował, bo nie byłem już ministrem - zastanawia się europoseł Bogusław Liberadzki. - Niektóre litery były oczywiste. "P" dla Poznania, "K" dla Krakowa, "S" dla Śląska, "W" dla Warszawy. Wrocław nie mógł mieć "W" to dostał "D" od Dolnego Śląska. A reszcie, jak znam życie, jakiś urzędnik rozdzielił jak leci według alfabetu. "C" dla woj. kujawsko-pomorskiego gdzie jest Bydgoszcz z Toruniem czy "E" dla Łodzi, bo przecież "Ł" nie damy na tablice rejestracyjne.
I tak zostało nam "F". Równie dobre jak każda inna litera.
Były też inne prześmiewcze teorie. Że to udany zamach kibiców Falubazu. Że literka wzięła się od umiejętności miejscowych kierowców. Była też teoria geograficzna - lubuskie leży blisko Brandenburgii a "F" to skrót od Frankfurtu.
Co to ludzie nie wymyślą.

- Teraz układ jest prosty. Pierwsza litera oznacza województwo, pozostałe biorą się od nazwy powiatu. Ziemskie mają trzy litery, a dwa grodzkie po dwie. Gorzów FG, Zielona Góra FZ - dodaje naczelnik Holak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska