Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biało-czerwone napisy na ulicach, pokaz ognia, nocna wystawa, festyn, czyli jak inaczej świętować 11 listopada

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Biało-czerwone napisy: 11 listopada na skwerach przy głównych ulicach w Sulechowie
Biało-czerwone napisy: 11 listopada na skwerach przy głównych ulicach w Sulechowie Tomasz Rybarczyk
Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości odbędą się w tym roku w Zielonej Górze. Ale wydarzeń związanych z 11 listopada jest więcej. To m.in. nocna wystawa rysunków Norwida w pałacu w Zatoniu. W Sulechowie odbędzie się festyn patriotyczny, a w mieście pojawiły się biało-czerwone napisy.

Co roku 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, Na pamiątkę odzyskania przez Polskę – po 123 latach zaborów – niepodległości. Tego dnia w całym kraju odbywać się będzie wiele wydarzeń i imprez.

Biało-czerwone napisy: 11 listopada na skwerach przy głównych ulicach w Sulechowie

Biało-czerwone napisy na ulicach, pokaz ognia, nocna wystawa...

Święto Niepodległości - piknik wojskowy i nocna wystawa

- Dobrze, że 11 listopada coraz częściej świętujemy w różny, mniej oficjalny sposób. Przecież to święto radości – zauważa Teresa Dłużewska z Zielonej Góry.

W Zielonej Górze już odbył się bieg związany ze Świętem Niepodległości. 150 biegaczy pokonało 11-kilometrową trasę, a start był o symbolicznej godzinie 11.00.

Wojewódzkie uroczystości w tym roku zaplanowano właśnie w Winnym Grodzie. Tradycyjnie rozpoczną się o godzinie 10.00 uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny. Nabożeństwo odbędzie się w konkatedrze pw. Świętej Jadwigi. Po jego zakończeniu uczestnicy przemaszerują na plac Bohaterów, gdzie o godzinie 12.00 rozpocznie się uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym. Natomiast w godzinach 13.00 – 17.00 na parkingu przy Centrum Biznesu będziemy mogli skorzystać z wielu atrakcji podczas pikniku wojskowego. O 13.30 zaplanowano Bieg Niepodległościowy.

Święto 11 listopada zostanie też uczczone w inny, nietypowy sposób. W nocy z 10 na 11 listopada br. oranżeria w pałacu w Zielonej Górze Zatoniu stanie się salą wystawową. To właśnie w niej zostaną po raz pierwszy publicznie zaprezentowane oryginalne rysunki
Cypriana Norwida, za którym często dziś powtarzamy, że „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

Na co dzień rysunki są skrzętnie przechowywane w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Norwida i nie można ich ot tak sobie zobaczyć. Teraz przez sześć godzin (od 20.00 do 2 w nocy) nadarzy się ku temu okazja.

Biało-czerwone napisy: 11 listopada na skwerach przy głównych ulicach w Sulechowie
Biało-czerwone napisy: 11 listopada na skwerach przy głównych ulicach w Sulechowie Tomasz Rybarczyk

Święto Niepodległości - pokaz tańca z ogniem, koncerty

Tradycyjnie też nasze miasta i wsie zostaną przystrojone we flagi narodowe. W Sulechowie natomiast po raz pierwszy na skwerach pojawiły się sporej wielkości biało-czerwone napisy: 11 listopada. Można je zobaczyć wzdłuż ulic Wolsztyńskiej, Armii Krajowej oraz przy Placu Biskupa Wilhelma Pluty. Dekoracje zostały wykonane z wełny skalnej, przygotowała je spółka Rockwool Polska w Cigacicach.

Obchody Święta Niepodległości w Sulechowie także zapowiadają się atrakcyjnie. Rozpoczną się o godz. 16.00 uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny i mieszkańców gminy Sulechów w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, następnie uczestnicy nabożeństwa przejdą na Plac Biskupa Wilhelma, gdzie o 17.15 zaplanowano uroczystości przed Pomnikiem Chwały Oręża Polskiego z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej. Natomiast o godz. 18.15 na Placu Ratuszowym odbędzie się Festyn Patriotyczny (18.15 – występ Świebodzińskiej Orkiestry Dętej, 18.30 – Wolność – występ Koła Teatralnego SDK w Sulechowie, 18.40 – rozdanie nagród za udział w Drużynowym Turnieju Gry w Kręgle o Puchar Starosty Zielonogórskiego oraz w konkursach Kocham Polskę i Bohaterowie Niepodległości, 18.50 – koncert Music Blast, 19.45 – Karmazyn Fireshow – pokaz tańca z ogniem, 20.10 – pokaz laserów.

Obchody Dnia Sybiraka w Zielonej Górze – 17 września 2020 r.

ZOBACZ TEŻ

Uroczystość z okazji rocznicy drugiej deportacji Polaków na Sybir i promocji książki "Zielonogórscy Sybiracy"

Zielonogórscy Sybiracy przypominają nie tylko o drugiej depo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska