Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białorusini, Ukraińcy i Polacy na wystawie w żagańskim pałacu. Sztuka łączy i przynosi wzruszenia!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
W Żagańskim Pałacu Kultury można zobaczyć wystawę grafiki, malarstwa i rysunków trojga artystów: Magdaleny Łazar z Żar oraz Karyny Kharaneki i Alexa Novitskiego z Białorusi. Wcześniej spotykali się podczas plenerów malarskich w różnych miejscach. Na sutek zawirowań politycznych Białorusini musieli uciekać ze swojego kraju i dzięki M. Łazar spotkali się ponownie podczas renowacji Pomnika Historii w Żaganiu - kościoła pod wezwaniem WNMP przy pl. Klasztornym. Ich prace można oglądać w holu Żagańskiego Pałacu Kultury. Na wernisażu byli między innymi Ukraińcy, którzy w Żaganiu żyją z Białorusinami po sąsiedzku.

Karyna Kharaneka mieszka w Polsce już od 3 lat. W Mińsku (w stolicy Białorusi) była członkinią Mińskiej Fabryki Sztuki i Białoruskiego Związku Artystów, a także wykładowczynią i docentką Białoruskiej Akademii Sztuk, wydziału rysunku. Uczestniczyła w wielu wystawach, projektach i plenerach. Do Żagania trafiła dzięki przyjaciółce, artystce, poetce i wokalistce z Żar, Magdalenie Łazar, która pomogła jej w znalezieniu pracy przy renowacji żagańskiego opactwa. Jest tu już od trzech lat i mieszka na plebanii. Ma wielu przyjaciół, wśród których jest sporo Ukraińców.

Sztuka łączy w żagańskim pałacu

- Dla każdego z nas powinno być miejsce na ziemi - podkreśliła Magdalena Łazar. - Wbrew politykom, którzy gotują nam piekło na ziemi, sztuka łączy i może zbawić świat. Przyjaciele Karyny siedzą teraz na Białorusi w więzieniach, a my mamy to szczęście, że możemy żyć w miarę bezpiecznie w Polsce, nie obawiając się tego, co nam przyniesie kolejny dzień.
Na wystawie nie było Alexa Novitskiego, który w 2000 roku wyemigrował z Mińska do Toronto w Kanadzie.
Z pomysłem wystawy w żagańskim pałacu wyszła Magdalena Łazar, został on szybko podchwycony przez Annę Mrowińską, dyrektorkę ŻPK, zaś efekt jest bardzo interesujący. Prace artystów można też kupić, po dogadaniu się z autorami.
Prace trójki artystów można oglądać w holu Cesarskim Żagańskiego Pałacu Kultury (na I piętrze)

Czytaj również na naszym portalu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska