Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biały Dom - marzenie każdego polityka USA. Jak urządzi go Donald Trump?

Sylwia Arlak AIP
Prawdopodobnie przez pierwsze miesiące w Białym Domu nie zamieszka żona Trumpa. Chce zostać z dzieckiem w Nowym Jorku
Prawdopodobnie przez pierwsze miesiące w Białym Domu nie zamieszka żona Trumpa. Chce zostać z dzieckiem w Nowym Jorku Cezary p / GFDL
Wielu poprzedników Donalda Trumpa zmieniało wyposażenie Białego Domu wedle swoich indywidualnych upodobań. W przypadku obecnego lokatora ważniejsze jest to, jak pod jego rządami będzie wyglądać Ameryka i czy urządzi świat na swoją modłę

To najbardziej chronionej w Ameryce budowla, ale nie przypomina ona warowni. Są w niej zaspokajane wszystkie potrzeby głównego lokatora: basen, sala kinowa i słynny Gabinet Owalny, w którym zapadają najważniejsze decyzje. Prezydent Harry Truman Biały Dom, siedzibę amerykańskich prezydentów jako luksusowe więzienie, albo Wielki Biały Pierdel. Są tam 132 pokoje do których prowadzi 412 drzwi. do tego 32 łazienki, osiem klatek schodowych, trzy windy, 28 kominków baseny, bieżnie, sale do kręgi, pokój bilardowy, sala kinowa.

To jeszcze nie wszystko, bo w ogrodzie kort tenisowy, pole do golfa, boisko do koszykówki oraz ścieżka do biegania. Wysoki na 21 metrów budynek zbudowany w stylu neoklasycystycznym. Cztery piętra. Biały Dom robi niemałe wrażenie. To też najbardziej strzeżony budynek w Waszyngtonie i jeden z najbardziej chronionych obiektów nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świcie . Za ochronę kolejnych głównych lokatorów i ich bliskich odpowiadają agenci Secret Service. Cały teren monitorowany jest 24 godziny na dobę, a przestrzeń powietrzna jest zamknięta w promieniu 50 kilometrów.

Historia Białego Domu ( nazywanego wcześniej Pałacem Prezydenckim, Domem Prezydenckim, lub Siedzibą Władz Wykonawczych) sięga 1 listopada 1800 roku. Wtedy to zamieszkała w nim ówczesna głowa państwa John Adams, a potem zatrzymywali się kolejni amerykańscy prezydenci. Nie zagościł tam pierwszy z amerykańskich przywódców- George Washington. Polityk ten rozpoczął budowę budynku, ale nie doczekał finału, zmarł trzy lata przed zakończeniem prac . Pomysłodawcy chcieli by budowla był zachwycająca, oszałamiająca, dlatego nie żałowano na jej budowę sił i środków. Wśród jej budowniczych było też pięciu niewolników, którzy pracujących po siedem dni w tygodniu bez wynagrodzenia. Piętno odcisnęła na budynku wojna amerykańsko - brytyjska, gdy w 1814 roku został on niemal całkowicie zniszczony przez pożar. Przy odbudowie rezydencję wykończono na zewnątrz na biało, skąd - jak można się domyślić - wzięła się nazwa Biały Dom. Nie sposób wymienić wszystkich pomieszczeń tej budowli. Na pewni nie można pominąć Gabinetu Roosvelta, który służy do spotkań prezydenta z przedstawicielami swojej administracji. Tam ogłaszane są najważniejsze nominacje w kraju. Gabinet Owalny jest z kolei najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem, a w Centrum Prasowym odbywają się spotkania sekretarza prasowego Białego Domu z dziennikarzami. W sypialni Lincolna z kolei przechowywany jest jedyny zachowany rękopis przemówienia prezydenta Abrahama Lincolna wygłoszonego w listopadzie 1863 r. pod Gettysburgiem. W Sali Wschodniej (Bankietowej), największym pomieszczeniu odbywają się wydawane przez prezydenta przyjęcia.

Skrzydło Wschodnie kryje bunkier odporny na atak nuklearny i pomieszczenia biurowe pierwszej damy. Biały Dom jest pełen wspomnień i legend. Podobno na strychu można usłyszeć głos prezydenta Williama Henry’ego Harrisona. Po korytarzach Białego Domu krążyć ma duch prezydenta Andrew Jacksona. Ponoć jeden z pokoi nazwano imieniem Abrahama Lincolna po tym jak ktoś zobaczył tam ducha byłej głowy państwa. O tej historii opowiadać miał nie tylko prezydent Franklin Delano Roosevelt, ale i jego sekretarz, który podobno widział Lincolna siedzącego na łóżku, gdzie wciągał buty. Pierwsza dama, żona prezydenta Calvina Coolidge’a, podobnie jak przebywająca z wizytą w Białym Domu holenderska królowa Wilhelmia przekonywała, że duch wychylał się z okna Gabinetu Owalnego.

Z Lincolnem wiąże się inna legenda. Miał on przewidzieć swoją śmierć. Przyśnił mu się katafalk, na którym leżało jego ciało w żałobnym stroju. Kilka dni później, 14 kwietnia 1865 roku zginął z rąk zamachowca, aktora Johna Wilkesa Bootha. Pomimo krążących legend (i kilku incydentów), amerykańscy prezydenci wraz z rodzinami mogą czuć się w Białym Domu bezpiecznie, czuwają nad nimi agenci Secret Service. Głośno było kilka lat temu o akcji z dronem, który wywołał alarm. Bezzałogowiec uderzył w drzewo w ogrodzie Białego Domu i spadł na ziemię. Służby zadziałały natychmiast. Okazało się, że była to tylko zabawka urzędnika państwowego. Ale nawet agenci Secret Service mają na swoim koncie porażki. W 2014 roku uzbrojonemu w nóż mężczyźnie udało się przedostać przez płot otaczający Biały Dom. Zatrzymano go przy drzwiach wejściowych, potem wzbogacono o ostre szpice. Do podobnego zdarzenia doszło w maju 1995 roku, gdy Leland Modjeski wspiął się przez ogrodzenie z pistoletem w garści. Agenci zastrzelili mężczyznę.

**

PIERWSZĄ DAMĄ USA BĘDZIE... CÓRKA PREZYDENTA? IVANKA TRUMP JUŻ SZUKA DOMU W WASZYNGTONIE

**

Agenci każdemu z prezydentów, a także członkom ich rodzin nadają specjalne kryptonimy. Do ustępującego Baracka Obamy szepcząc do mikrofonów zwracają się „Renegade”(zdrajca), do Pierwszej Damy, Michelle Obamy - „Renaissance” (renesans). Prezydenci mają możliwość dokonywania zmian w sposobie przyjmowania gości, czy wystroju wnętrz. I tak Franklin Delano Roosevelt zarządził budowę basenu, a Ulysses Grant przygotowanie pokoju bilardowego. Bieżni zażyczył sobie natomiast Bill Clinton, Richard Nixon - kręgielni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Biały Dom - marzenie każdego polityka USA. Jak urządzi go Donald Trump? - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska