Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Norwida w Zielonej Górze dołączy do grona 16 dużych krajowych bibliotek

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze wkrótce dołączy do grona 16 największych bibliotek w Polsce. Nowoczesny system pozwoli przeszukiwać zbiory wszystkich bibliotek jednocześnie
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze wkrótce dołączy do grona 16 największych bibliotek w Polsce. Nowoczesny system pozwoli przeszukiwać zbiory wszystkich bibliotek jednocześnie Mariusz Kapała/Gazeta Lubuska
Biblioteka to już nie tylko wypożyczalnia książek. To szereg różnorakich usług, które poszerzają możliwości i trafiają w gusta użytkowników. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze nie zamierza zwalniać tempa w nowym roku. Dla wygody swoich czytelników przygotowała naprawdę ciekawe propozycje.

Norwid zwiększa możliwości

Biblioteka im. Cypriana Norwida nieustannie stara się nadążać za zmianami i wprowadzać kolejne udogodnienia dla swoich czytelników:

  • już 3 stycznia rusza nowa strona internetowa biblioteki,
  • zostaną wdrożone nowe projekty dostępowe, m.in. dla osób z niepełnosprawnościami,
  • za pośrednictwem biblioteki użytkownicy zyskają przystęp do nowoczesnego multimedialnego Muzeum Ilustracji Książkowej,
  • oraz zasobów zbiorów specjalnych (starodruków, rękopisów, dokumentów życia społecznego) w efekcie zakończenia kolejnego etapu procesu digitalizacji cennych zbiorów.

W jego ramach zrealizowano projekt „Digitalizacja starodruków oraz tek Archiwum prof. J. Kostrzewskiego" ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze i Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. Wszystkie publikacje znajdują się już w Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej.

Dzięki dotacjom z Programu Operacyjnego „Kultura Cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz wsparciu finansowemu Województwa Lubuskiego książnica wzbogaciła zbiory 30 tytułami.

Ponadto w Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej umieszczona została także jedna teka z Archiwum Prof. Józefa Kostrzewskiego (teka nr 14 Pomorze Gdańskie).

Głównym celem projektu było zabezpieczenie przed uszkodzeniem oraz degradacją części tych materiałów, stanowiących skarby polskiego i europejskiego dziedzictwa kultury. Proces digitalizacji umożliwi korzystanie z zasobów użytkownikom profesjonalnym i amatorom (m.in.: badaczom, studentom, uczniom, osobom prywatnym, instytucjom).

Wszystkie zdigitalizowane zbiory Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej znajdują się na stronie https://zbc.uz.zgora.pl/dlibra

Biblioteka dołączy również do ekskluzywnego grona bibliotek w całym kraju.

Biblioteka Narodowa, będąca operatorem projektu, wdroży budowę ogólnokrajowej sieci bibliotecznej poprzez zintegrowany system zarządzania zasobami bibliotek w programie wieloletnim „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025”. Dzięki niemu zielonogórski Norwid dołączył do 16 dużych bibliotek publicznych i bibliotek zaliczonych do OSB oraz bibliotek publicznych z województwa świętokrzyskiego, łódzkiego i lubelskiego.

Nowoczesny, darmowy system działający w chmurze oraz połączone katalogi pozwolą rozwijać bibliotekom nowe formy działania, a także kompleksowo dostarczać użytkownikom opracowaną według jednolitych zasad informację o ich zbiorach. Dla bibliotek oznacza to brak konieczności instalacji lokalnej systemu (uniezależnienie się od systemu operacyjnego na stacjach roboczych), utrzymywania zaplecza serwerowego czy kosztu zakupu licencji. Obsługa systemu odbywać się będzie poprzez przeglądarkę internetową Primo, a biblioteki zyskają dostęp do stałych aktualizacji oprogramowania. Ta integracja dla użytkowników oznacza jednoczesne przeszukiwanie baz wszystkich bibliotek uczestniczących w projekcie i możliwość skorzystania z ich zasobów bez ruszania się z miejsca.

Modernizacja Norwida

Rozpoczęto też projekt "Dokończmy modernizację Norwida" Dotyczy on ulepszenia biblioteki oraz jej fili. Prócz zadań związanych z utrzymaniem infrastruktury modernizacja wiąże się z procesami cyfryzacji, tzn. rozwojem Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej, nowym wachlarzem usług, nowymi sposobami kontaktu za pomocą pocketbooków, ebooków i dostępu do serwisu Legimi. Korzystanie z biblioteki cyfrowej ułatwiają wypożyczane przez Norwida czytaki.

Zasady użytkowania zbiorów książki elektronicznej znajdują się na stronie http://www.wimbp.zgora.pl/

Legimi to polska wypożyczalnia ebooków. Wypożyczanie jest całkowicie darmowe. Legimi daje dostęp do 28 tys. tytułów wydawniczych z zakresu literatury beletrystycznej i popularnonaukowej dla dorosłych, dzieci i młodzieży oraz literatury branżowej. Z aplikacji można korzystać na telefonie, tablecie, czytniku i komputerze. Bibliotekę Norwida udostępnia darmowe kody.

ZOBACZ WIDEO: Zielona Góra. Nominacja Andrzeja Bucka dyrektora WiMBP im. C. Norwida na kolejną kadencję. 29.12.2021

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska