Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Norwida w Zielonej Górze wznawia działalność. Ale – uwaga – etapami. Na co w pierwszej kolejności mogą liczyć czytelnicy?

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Biblioteka Norwida w Zielonej Górze – jak inne instytucje kultury – w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zmuszona była ograniczyć działalność w połowie marca 2020. W maju książnica rozpoczyna proces wznawiania działalności
Biblioteka Norwida w Zielonej Górze – jak inne instytucje kultury – w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zmuszona była ograniczyć działalność w połowie marca 2020. W maju książnica rozpoczyna proces wznawiania działalności Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
W środę, 29 kwietnia, rząd ogłosił, że od 4 maja „odmraża” też działalność niektórych instytucji kultury. W tym – bibliotek. Co planuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze?

W środę, 29 kwietnia 2020 r., premier Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego o stopniowym wznawianiu działalności niektórych instytucji kultury.

Ruszają muzea, galerie sztuki, biblioteki…

Od 4 maja 2020 r. mogą wznowić działalność muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa oraz księgarnie i księgarnie w galeriach handlowych, których działalność ograniczono w połowie marca 2020 r. w związku z epidemią koronawirusa.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński zaznacza jednak, że zdjęcie zakazu działalności instytucji nie oznacza nakazu ich otwarcia. Ostateczną decyzję o czasie, trybie i tempie otwierania instytucji oraz procedurach związanych z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym.

Biblioteka Norwida w Zielonej Górze działalność będzie wznawiać stopniowo

Jak informuje Anna Urbańska, specjalista ds. public relations z Działu Badań, Analiz i Metodyki zielonogórskiej książnicy - Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida planuje stopniowe wznawianie działalności.
Poszczególne etapy zostały szczegółowo zaplanowane i będą przeprowadzone zgodnie z przyjętymi procedurami bezpieczeństwa oraz wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwszy etap: bibliobox czeka na książki i inne wypożyczone materiały

W pierwszym etapie, który rozpocznie się 4 maja 2020:

  • Biblioteka Norwida uruchomi przyjmowanie zwrotów wypożyczonych materiałów bibliotecznych do bibliobox’u.
  • Bibliobox przed gmachem głównym Biblioteki zostanie ponownie otwarty w poniedziałek, 4 maja 2020 w godzinach porannych. Tą drogą będzie można zwracać wypożyczone książki i inne materiały biblioteczne.
  • Zwrócone egzemplarze z bibliobox’u trafią na 14 dni do pomieszczeń kwarantanny.

Od kiedy znów naliczane będą kary za przetrzymanie książek

Na przetrzymane materiały Biblioteka czeka do 31 maja 2020. Zostaną one najpóźniej do 30 czerwca 2020 roku ściągnięte z kont czytelników.
Wstrzymane z dniem 13 marca 2020 roku naliczanie kar, zostanie z dniem 1 lipca 2020 odblokowane.
Kary naliczone do 12 marca 2020 pozostają w mocy.

Drugi etap: punkty odbioru w holu budynku głównego Biblioteki Norwida

Kolejny, II etap, zakłada otwarcie w holu budynku głównego Biblioteki punktów odbioru książek zamówionych przez czytelników online za pośrednictwem e-katalogu lub telefonicznie.
- Ten etap chcielibyśmy wdrożyć 18 maja - informuje Anna Urbańska z Biblioteki Norwida. - Także na tym etapie zwroty nadal przyjmowane będą wyłącznie do bibliobox’u.

Zwrócone egzemplarze z bibliobox’u trafią na 14 dni do pomieszczeń kwarantanny

W zależności od rozwoju sytuacji, wdrażane będą także kolejne etapy stopniowego wznawiania działalności Biblioteki.

9. Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej w Zielonej Górze

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska