Biedronki azjatyckie co roku atakują w wielu miejscach w Polsce. Inwacja biedronek azjatyckich trwa. Szczególnie w październiku można zauważyć znacznie więcej biedronek, które próbują dostać się do naszych domów. Trudno się ich pozbyć. Biedronki azjatyckie gryzą i stwarzają zagrożenie szczególnie dla alergików.

Biedronki azjatyckie (harmonia axyridis). W Polsce gatunek ten jest gatunkiem inwazyjnym. Jak podaje Wikipedia, po raz pierwszy pojawił się w Poznaniu kilka lat temu. W październiku tego samego roku w Mokrzu koło Wronek, a później w Zielonej Górze, we Wrocławiu i na Mazowszu. W 2008 natomiast zaobserwowano jej masowe wystąpienia w Gdańsku. Pod koniec 2011 pojawiła się w masowych ilościach na Górnym Śląsku. Biedronka azjatycka nazywana jest także arlekinem czy harlekinem.

Biedronki azjatyckie - jak je rozpoznać

Biedronki azjatyckie są średniej wielkości. Wyróżniają się zmiennym ubarwieniu pokryw. Mogą występować w kolorze od żółtego i pomarańczowego, przez czerwone aż do czarnego. Co najważniejsze, liczba kropek biedronek azjatyckich wynosi od 0 do 23.
Biedronki azjatyckie spotkać można w różnych środowiskach, głównie na krzewach i drzewach liściastych, także na terenach zurbanizowanych. Owady można zauważyć we framugach okiennych czy w futrynach drzwi.

Biedronki azjatyckie - inwazja

Jesienią biedronki azjatyckie poszukują idealnych miejsc do przezimowania. Pokonują wtedy setki kilometrów. Miejsca te maja być zaciszne i zaciemnione. Biedronki zadowolą się zakamarkiem w mieszkaniu, czy szczeliną w budynku. Odnotować można już sporo sygnałów z kraju, że owady te masowo pojawiają się w domach. - Wlatują przez okno, siedzą na szybach - zaalarmowała nas Czytelniczka z Zielonej Góry. Biedronki azjatyckie widziane były na os. Słonecznym.

Biedronki azjatyckie - groźne dla ludzi?

Pojawia się pytanie, czy biedronki azjatyckie mogą być niebezpieczne dla ludzi? Mogą być uciążliwe, to fakt! Mogą też ugryźć. A wtedy wydzielają płyny obronne, które mogą być szczególnie szkodliwe dla oczu. Miejsce, w które ugryzie nas biedronka, może zrobić się czerwone.

Biedronki azjatyckie są niebezpieczne dla alergików. Wytwarzają bowiem dwa alergeny. Lekarze odnotowali już przypadki ukąszeń, które poskutkowały reakcjami alergicznymi skóry i dróg oddechowych.
Alergia na biedronkę pojawia się najczęściej jesienią.
Objawy alergii na biedronki azjatyckie:

  • alergiczne zapalenie spojówek
  • astma
  • pokrzywka

Biolog Łukasz Bożycki mówi: Ich hemolimfa może nas uczulać. Możemy czuć swędzenie, pieczenie, a nawet w ostrych przypadkach - mieć trudności z oddychaniem.

WIDEO: Uwaga na użądlenia! Objawy bywają mylące. "Czasem występuje ból brzucha i wymioty"