Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieliki w Lubuskiem już czują wiosnę. Szykują gniazda do lęgów!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Bieliki w województwie lubuskim rozpoczynają lęgi.
Bieliki w województwie lubuskim rozpoczynają lęgi. RDOŚ w Gorzowie
W kalendarzach wciąż zima, ale bieliki zamieszkujące województwo lubuskie nie tracą ani chwili. Rozpoczęły przygotowania do najważniejszej chwili w roku, czyli lęgów. Poprawiają swoje stare gniazda lub budują nowe, a wszystko po to, aby jeszcze w lutym złożyć w nich pierwsze jaja.

Rozpoczynają sezon lęgowy

Wyjątkowo łagodna zima na zachodzie kraju sprawia, że bieliki już od kilku tygodni rozpoczęły remonty swych gniazd. Jeśli taka pogoda utrzyma się dłużej, to niebawem pojawią się w nich jaja. Bieliki jako pierwsze z rodzimych gatunków ptaków przystępują do składania jaj. Dlaczego robią to już na początku roku?

Bieliki muszą się spieszyć z rozpoczęciem sezonu lęgowego, co wynika między innymi z długiego okresu inkubacji jaj oraz wychowywania piskląt. Ten trwa aż do końca sierpnia, kiedy to młode ptaki osiągają samodzielność. Samica bielika najczęściej składa jedno lub dwa jaja. Pisklęta przebywają w gnieździe około dziesięciu tygodni, a po wylocie przez kolejnych pięć tygodni są karmione przez rodziców i trzymają się blisko gniazda - wyjaśnia Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie.

Samo gniazdo bielika ma imponujące rozmiary. Po wielu latach użytkowania może osiągać wysokość nawet do czterech metrów i ponad dwóch metrów średnicy oraz ważyć ponad tonę. Dlatego ptaki wybierają na założenie gniazda stare drzewa o potężnych rozmiarach, które gwarantują stabilne utrzymanie imponującej konstrukcji gniazdowej.

Ile bielików jest w Lubuskiem?

Na początku dwudziestego wieku bielik był w naszym kraju na krawędzi wymarcia. Ptaki te uratowała ich zdolność do adaptacji w zmieniającym się środowisku oraz prowadzona od kilku dziesięcioleci intensywna ochrona tego gatunku. Dzięki temu populacja bielika osiągnęła liczebność prawie dwóch tysięcy par lęgowych. Tylko w województwie lubuskim gniazduje ponad sto par tych pięknych ptaków.

Bieliki najłatwiej zaobserwować w dolinach dużych rzek, a także w pobliżu kompleksów stawów rybnych i jezior, gdzie polują na ptactwo wodne i ryby. Najwięcej jest ich na terenie powiatu strzelecko-drezdeneckiego, gorzowskiego, sulęcińskiego, międzyrzeckiego, krośnieńskiego i świebodzińskiego - mówi Michał Bielewicz.

Bieliki są pod stałą opieką

W Lubuskiem bieliki są pod opieką Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie oraz leśników i ornitologów skupionych w organizacjach przyrodniczych. Zajmują się oni przede wszystkim wyszukiwaniem nowych miejsc rozrodu i tworzeniem wokół nich specjalnych stref ochronnych.

Naszym zadaniem jest takie kształtowanie krajobrazu leśnego, aby dostarczał on bielikom potencjalnych miejsc gniazdowania. Ważnym działaniem jest również ochrona żerowisk bielików, polegająca między innymi na zarybianiu jezior i starorzeczy oraz utrzymywaniu stref ciszy na jeziorach - zaznacza Michał Bielewicz.

Bielik to największy w lęgowy ptak szponiasty w naszym kraju. Samice ważą nawet do sześciu kilogramów, a rozpiętość ich skrzydeł dochodzi do ponad dwóch metrów. Samce są tylko nieznacznie mniejsze. Dorosłe ptaki są ciemnobrązowe, mają jasnopłowe szyje i głowy oraz śnieżnobiałe ogony i intensywnie żółte dzioby. Mogą dożyć nawet kilkudziesięciu lat. W pary łączą się na całe życie - jedynie po śmierci partnera szukają innego.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska