Bierz trzebiechowski pałac i zbuduj szkołę

  Bierz trzebiechowski pałac i zbuduj szkołę

  Eugeniusz Kurzawa 68 324 88 54 ekurzawa@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Uczniom podstawówki i gimnazjum nowe centrum oświatowe, gdyby powstało, na pewno oferowałoby dużo lepsze warunki nauki niż stary pałac

  Uczniom podstawówki i gimnazjum nowe centrum oświatowe, gdyby powstało, na pewno oferowałoby dużo lepsze warunki nauki niż stary pałac ©Mariusz Kapała

  Trzebiechowski pomysł jest prosty, ale i trudny do zrealizowania. My ci damy gratis piękny książęcy pałac z parkiem, a ty za te dobra wybudujesz nam podstawówkę i gimnazjum. Kto chętny?
  Uczniom podstawówki i gimnazjum nowe centrum oświatowe, gdyby powstało, na pewno oferowałoby dużo lepsze warunki nauki niż stary pałac

  Uczniom podstawówki i gimnazjum nowe centrum oświatowe, gdyby powstało, na pewno oferowałoby dużo lepsze warunki nauki niż stary pałac ©Mariusz Kapała

  Dziedzictwo książąt von Reuss. Piękny pałac i park. Z ciekawą historią i licznymi smaczkami. Rodzina była bowiem spokrewniona z cesarzami Niemiec, zaś jedna z księżnych została nawet carową Bułgarii. W pobliżu pałacu ks. Maria Aleksandrina zbudowała sanatorium, które przyozdobił Henry van de Velde, artysta klasy europejskiej. Dziś to ważny punkt w programie zwiedzania wielu zagranicznych wycieczek. Mieści się tu ośrodek pomocy społecznej.

  Wójt Stanisław Drobek uznał, nie bez racji, iż historia książąt von Reuss powinna być magnesem dla potencjalnych nabywców posiadłości. Dlatego wymyślił, żeby oddać pałac za darmo komuś, kto w zamian zbuduje gminie... nowe centrum oświatowe.

  - Zabytek jest własnością samorządu, mieszczą się w nim szkoła podstawowa na 210 uczniów i jedyne nasze gimnazjum, do którego uczęszcza 117 uczniów - wylicza S. Drobek. - Tyle dzieciaków w historycznym gmachu oznacza nieustanne ładowanie w te mury, w te klasy wysokie na 5,2 m masy pieniędzy. To worek bez dna! Dlatego bardzo chętnie wyprowadziłbym szkoły do innego, nowego budynku. No i stąd pomysł: pałac za szkołę.

  Poza obiema placówkami oświatowymi funkcjonującymi w historycznym gmachu, na poddaszu istniała kiedyś harcówka. Przejął ją jako noclegownię Gminny Ośrodek Kultury. - Po kolei musiałem kolejne pokoje wyłączać z użytkowania - mówi Tadeusz Wojter, dyrektor GOK. - Dziś są tam porozstawiane wiadra i miski, bo w czasie deszczu woda leci strugami. Należałoby naprawić dach, ale koszt remontu to miliony złotych. Nie wiem czy gminę stać...

  Plany są gotowe

  Gotowy i zatwierdzony jest już projekt przyszłego centrum oświatowego! Wisi w gabinecie wójta, żeby każdy kto wejdzie widział i wiedział. Z rysunków wynika, iż zespół oświatowy powinien składać się z oddzielnych budynków podstawówki, gimnazjum, przedszkola, stołówki i sali gimnastycznej. Zaplanowano też boisko. Wszystko to "umieszczono" w rozwidleniu dwóch dróg na Ostrzyce i na Podlegórz. Wartość inwestycji, około 18 - 20 mln zł. Czyli na tyle oszacowano pałac i 12-hektarowy park z 400 gatunkami drzew.

  Co myślą o tym szefowe dwóch szkół, które miałyby być przeniesione do nowo wybudowanych obiektów? Dyrektorka podstawówki Alina Radoch uznała, iż jest to pomysł "organu prowadzącego" i nie chciała się wypowiadać, natomiast dyrektorka gimnazjum Zdzisława Rychła mówi, że to dobra idea. - Pałac, choć ładny zabytek, to jednak nie spełnia wymogów oświatowych - wskazuje.

  - Gdyby pojawił się nowy właściciel, to pewnie i w pałacu, i we wsi coś zaczęłoby się dziać - Ewa Bielewicz, mieszkanka gminy, nie ma obaw co do ewentualnej zmiany właściciela. Dodaje: - Jak widzę ściany zabytku pomalowane olejną farbą, to myślę sobie, że gorzej już być nie może. Przecież obecnie nie myśli się o konserwatorskiej dbałości o pałac, tylko jak najtaniej utrzymać tak wielki budynek.

  Czy jednak żyjący w Niemczech potomkowie rodziny książęcej nie wykazują zainteresowania pałacem? Okazuje się, że nie. Ostatnia księżna von Reuss była stosunkowo niedawno w Trzebiechowie na konferencji poświęconej sztuce H. van de Velde. - Nie wspominała o powrocie do pałacu - stwierdza Drobek.
  Informację o propozycji "zawieszono" na stronie samorządu.

  Ciekawe czy ktoś się zgłosi...

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (15)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wideo