Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bilety na tę premierę w Zielonej Górze już wyprzedane! Ale można kupować miejscówki na kolejne spektakle. Dlaczego już się podoba?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
"Sztuka" w reżyserii Roberta Czechowskiego. Premiera w piątek, 11 marca  w Lubuskim Teatrze
"Sztuka" w reżyserii Roberta Czechowskiego. Premiera w piątek, 11 marca w Lubuskim Teatrze Jacek Katos
– To jest taki miraż Bauhausu, Art Deco, sztuki starożytnego Egiptu. Jak to zobaczycie, możecie mieć mieszane uczucia. Zrobiliśmy to celowo z kilku powodów – zapowiada autor scenografii Adam Łucki. W piątek premiera spektaklu „Sztuka”.

W piątek, 11 marca w Lubuskim Teatrze premiera „Sztuki” Yasminy Rezy. – Spektakl pod tytułem „Sztuka” to komediodramat, który mówi o przyjaźni, w kontekście pytania, czym jest sztuka nowoczesna. To pytanie staje się absurdalne, ale człowiek je stawia – wyjaśnia reżyser Robert Czechowski. – Spod pozornej komedii, jak to u Rezy, wydobywa się coś więcej. Fundamentalne pytanie, jak na tym metaforycznym obrazie, jak człowiek wykorzysta czas dany od Boga, natury, to pięć minut, jakie przyszło nam spędzić na tym łez padole.
Reżyser zaznacza, że jest dużo poczucia humoru i kolorów. Można będzie się roześmiać, ale sugeruje też niepokój, który można poczuć, słysząc pytanie, jak wykorzystasz swoje życie.

– Czy jest potrzebna w życiu sztuka, to, czy pójdziesz do teatru, filharmonii, przeczytasz książkę, pójdziesz do BWA i zobaczysz zaskakujące dzieła sztuki artystów konceptualnych? Czy to jest potrzebne? – stawia pytania reżyser. – Szczególnie w tym trudnym, gorzkim czasie bezsensownej wojny w Ukrainie, tym bardziej te pytania stają się ważne. To jest moja opinia, właśnie w takim czasie, sztuka jest potrzebna. Z jednej strony człowiek jest samotną jednostką, a z drugiej ma stadną naturę i chęć bycia z innymi, dzielenia się, współczucia, pomocy, solidarności, miłości i przyjaźni, a czasami rywalizacji, która nas buduje.

"Sztuka" w reżyserii Roberta Czechowskiego. Premiera w piątek, 11 marca  w Lubuskim Teatrze

Bilety na tę premierę w Zielonej Górze już wyprzedane! Ale m...

Sztuka. Komediodramat o przyjaźni

W opisie sztuki czytamy, że głównych bohaterów – Serge’a, Marca i Yvana – poznajemy w momencie, gdy pierwszy z nich chwali się posiadaniem obrazu, na którego zakup wydał fortunę.

– Dzieło autorstwa bardzo ponoć modnego artysty, znanego jako Atrios, to płótno w całości pomalowane na biało, choć – jeśli bardzo się wysilić – można na nim dostrzec lekko wypukłe ukośne białe paski. Czy spór o artystyczną wartość takiego dzieła może wystawić na ciężką próbę wieloletnią przyjaźń między tymi trzema mężczyznami? Okazuje się, że tak… - napisano w opisie.

– To jest taki miraż Bauhausu, Art Deco, sztuki starożytnego Egiptu. Jak to zobaczycie, możecie mieć mieszane uczucia. Zrobiliśmy to celowo z kilku powodów – zapowiada autor scenografii Adam Łucki. - To jest czas w świecie sztuki, który wyprowadza człowieka ze strefy komfortu.

Trójka przyjaciół. Czy uda się pogodzić?

Wojciech Romańczyk gra rolę Serge’a, jednego z trójki przyjaciół.

– Facet jest na pierwszy rzut oka postrzelony, ekscentryczny, ale potem można się zastanowić, czy na pewno. Doszedł do pewnego etapu. Jest ustawiony. Ale szuka czegoś więcej, jakiegoś rozszerzenia w życiu. Pytanie, czy można wyjść poza utarte szablony? – mówi W. Romańczyk.

– Marc to w skrócie bardzo pobudzony i zdenerwowany człowiek, ale szalenie przyjazny. Bardzo mu zależy na przyjaźni, a ta przyjaźń zaczyna się rozłazić, on stara się złączyć z powrotem w jedną paczkę – wyjaśnia grający tę postać Robert Kuraś.
Czy podoba mu się obraz biały na białym tle? – Wygłaszam nawet taką myśl, że nie wierzę w wartości, jakie przyświecają współczesnej sztuce, prawo nowości i zaskoczenie. Zaskoczenie to coś, co umarło, ledwo zostało poczęte. Marc krytykuje, nie rozumie obrazu, uważa to za totalną głupotę.

Trzecią postać gra James Malcolm. Ivan ma na sobie kolorowy sweter.

– Pracuję kolejny raz z Adamem Łuckim i to jest niesamowita przygoda pracować z kimś takim. Moja postać jest szarym normalnym, spokojnym człowiekiem, więc wyszliśmy od szarości, ale musi być też element ekscentryczny, jakiś artyzm – wyjaśnia.

Lubuski Teatr. Terminy spektaklu "Sztuka"

  • 11 marca, godz. 20.30 - premiera
  • 12 marca, godz. 16
  • 13 marca, godz. 16
  • 18 marca, godz. 19
  • 19 marca, godz. 19
  • 20 marca, godz. 18

CZYTAJ TAKŻE:

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Zielona Góra. Prezydent Janusz Kubicki rozdawał paniom ciasto

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska