Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biourny, rozsypywanie prochów... Konsultacje w sprawie nowych form pochówku w Polsce

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Projekt popierany jest przez niektóre organizacje ekologiczne i partie działające m.in. na rzecz ochrony środowiska.
Projekt popierany jest przez niektóre organizacje ekologiczne i partie działające m.in. na rzecz ochrony środowiska. Pixabay, zdjęcie ilustracyjne
Trwają otwarte konsultacje społeczne projektu ustawy o cmentarzach, który zakłada wprowadzenie zmian w formach pochówku. Ma być dozwolone rozsypywanie prochów poza cmentarzami oraz umieszczenie ich w miejscach, w których stają się źródłem substancji odżywczych dla roślin.

Przy ul. Królowej Jadwigi będą nowe mieszkania

Projekt inicjatywy społecznej (Nie) zapomniane cmentarze nowelizacji ustawy o cmentarzach i pochówkach został poddany społecznym, otwartym konsultacjom. Zakłada on, że dopuszczalną formą pochówku będzie rozsypanie prochów w miejscach poza cmentarzami oraz umieszczanie w urnach sadzonek drzew, krzewów i innych roślin.

- Technicznie, to nie jest kłopot. Dopuszczanie tego typy form pochówku, to tylko kwestia czasu. W innych krajach istnieją już od wielu lat. Myślę, że nasze społeczeństwo do tego już dojrzewa, a nasza branża bez problemu się do nowych zapisów dostosuje – uważa Filip Hołysz, kierownik zakładu pogrzebowego Zieleń Miejska w Bydgoszczy.

Ludzkie ciało źródłem substancji odżywczych?

Projekt popierany jest przez niektóre organizacje ekologiczne i partie działające m.in. na rzecz ochrony środowiska.
- Jesteśmy za liberalizacją przepisów – oświadcza Maciej Józefowicz, rzecznik Partii Zieloni. - Państwo nie powinno przeszkadzać w wykonywaniu woli zmarłego. Żyjemy w czasach, w których stosunek do pochówku jest inny. Ludzie coraz częściej myślą ekologicznie, także o pogrzebach. Wielu zgadza się na to, by ludzkie ciało stało się źródłem substancji odżywczych dla innych organizmów. To dowód na silny związek człowieka z naturą.

Maciej Józefowicz tłumaczy też, że kremacja jest bardziej ekologiczną formą pochówku od tradycyjnej.
- Ludzie mają w sobie sporo urządzeń medycznych, na przykład rozruszników serca. Niektóre zawierają w sobie metale ciężkie, które po pochówku dostają się do gleby. Bogato zdobione trumny drewniane lub metalowe także mogą wydzielać szkodliwe substancje. Dlatego będziemy za tym projektem – twierdzi Maciej Józefowicz.

Projekt posłanki Moniki Falej

Z podobną inicjatywą ustawodawczą wystąpiła pod koniec stycznia 2021 r. posłanka Monika Falej (Lewica).

- Partnerka lub partner w związku nieformalnym uzyska prawo do pochowania bliskiej osoby, prochy osoby zmarłej będą mogły trafić do biourny lub zostać rozsypane na polu pamięci - zakłada projekt nowelizacji przygotowany przeze mnie, który został w poniedziałek złożony w Sejmie Rzeczypospolitej (…) – napisała posłanka Monika Falej na swoim profilu Facebooka.

Posłanka dodała też, że: - Prawo powinno być dla ludzi, dlatego wierzę, że ten projekt uzyska większość w Sejmie, ponieważ to bardzo przydatne rozwiązania, które nie kosztują, a rozwiążą wiele rodzinnych problemów.

Prochy zmarłego człowieka można przetwarzać

Zwolennicy różnych metod uważają, że ludzkość, by przetrwać w czasach ograniczanych zasobów Ziemi i zmieniającego się klimatu musi zmienić nastawienie do pochówków. W stanie Waszyngton – o czym poinformował portal DziennikPrawny.pl – dozwolone jest od od 21 maja 2019 roku kompostowanie ciał. Podobne próby robiono w Szwecji.

Istnieją też i inne metody. Jedna z nich to metoda wykorzystania ludzkich prochów (zawierających bardzo dużo węgla) do produkcji diamentów. Kamienie przykazywane są najbliższej rodzinie albo w niezmienionej formie albo w postaci biżuterii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Biourny, rozsypywanie prochów... Konsultacje w sprawie nowych form pochówku w Polsce - Express Bydgoski

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska