Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biskup Paweł Socha poświęcił bulwar im. Jana Pawła II w Międzyrzeczu

Dariusz Brożek
Bulwar im. Jana Pawła II poświęcił dziś biskup Paweł Socha.
Bulwar im. Jana Pawła II poświęcił dziś biskup Paweł Socha. fot. Dariusz Brożek
Od 16.00 patronem promenady nad Obrą jest Jan Paweł II. Po poświęceniu tablicy z jego nazwą przez duszpasterza specjalny akt nadania nazwy odczytał w kościele komisarz Marian Sierpatowski.

Biskup Paweł Socha pobłogosławił fragment bulwaru przy kościele pw. Św. Wojciecha, gdzie po tej ceremonii komisarz Marian Sierpatowski odczytał akt w sprawie nadania promenadzie nazwy Bulwar Jana Pawła II. Wcześniej sam przyjął uchwałę w tej sprawie. Jak to możliwe? Jako komisarz pełni funkcję rady miejskiej, zawieszonej razem z burmistrzem przez premiera Donalda Tuska w lipcu ub.r.

Promenada zaczyna się na Podzamczu, biegnie wzdłuż Obry do stadionu. W kilku miejscach postawiono już tablice z jego nazwą. Komisarz zapowiada, że przy bulwarze powstanie plac zabaw, wmurowana też zostanie tablica.

Co z Aleją Przyjaźni?

Pomysł wywołał sporo kontrowersji wśród internautów. Chodzi o to, że w 2001 r. promenadę.. nazwano Aleją Przyjaźni!

Pisze o tym m-czanka na naszym forum (www.gazetalubuska.pl/miedzyrzecz): ,,Dziś nadanie nowej nazwy dla dotychczasowej Alei Przyjaźni, ale chciałabym wiedzieć, dlaczego, o co tu chodzi? Przecież nazwa dotychczasowa nie wzięła się znikąd,

Na gminnym portalu jest aleja!

Akt nadania nazwy, który odczytał dziś w kościele komisarz Marian Sierpatowski
(fot. fot. Dariusz Brożek)

Czytelniczka powołuje się na... stronę internetową gminy (www.miedzyrzecz). Rzeczywiście, w zakładce poświęconej gminom partnerskim czytamy: ,,We wrześniu 2001 roku świętowaliśmy w Międzyrzeczu z udziałem 140 gości z zagranicy jubileusz 10-lecia partnerstwa. Komisja Europejska przyznała nam na ten cel sporą dotację.

Był Wieczór Europejski, biesiada przy grillu, prezentacja tradycyjnych polskich potraw, nauka polskiego tańca narodowego - poloneza, nauka polskiej, niemieckiej i holenderskiej piosenki ludowej, były wspomnienia i plany na przyszłość. Powstała także na promenadzie rzeki Obry - Aleja Przyjaźni, na której posadzono 10 symbolicznych drzew i wmurowano trzy tablice pamiątkowe z herbami miast partnerskich''.

Ewa Batura: - Aleja Przyjaźni była nazwą nieformalną!

Nową nazwę krytykują także inni. Internauta Gość pisze na naszym forum: ,,Bulwar.... I co dalej, tylko zmiana nazwy nikomu niepotrzebna. Może by tak zająć się tym, aby w mieście było widać, że miasto żyje. Przecież tu nic się nie dzieje. Co ludzie mają robić?''.

O wyjaśnienie poprosiliśmy Ewę Baturę, wiceburmistrza Miedzyrzecza. Odpowiedziała nam, że nazwa Aleja Przyjaźni była nieformalna. - Nie było uchwały rady miejskiej w tej sprawie, ani zarządzenia burmistrza. Nie zmienilismy więc nazwy, tylko ją nadaliśmy - wyjaśnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska