Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biznes pisze protesty do ministra sprawiedliwości

(oprac. staw)
Przedsiębiorcy piszą protesty, bo zmiany w sądownictwie narażą ich na dodatkowe koszty
Przedsiębiorcy piszą protesty, bo zmiany w sądownictwie narażą ich na dodatkowe koszty
Lubuscy przedsiębiorcy protestują przeciwko likwidacji Wydziału Gospodarczego w Zielonej Górze. Będą musieli jeździć do Poznania, to znacznie wydłuży czas rozstrzygnięć. A czas to dla biznesu pieniądz.

Publikujemy list, który wysłała do Krzysztofa Kwiatkowskiego, ministra sprawiedliwości Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej. List wysłała także Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa.

Czytaj też: Bycie parlamentarzystą to niezły biznes

LIST OPZL

„W związku z planami likwidacji Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego w Zielonej Górze Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej wnosi w tej sprawie protest. Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej jest największym w regionie stowarzyszeniem przedsiębiorców – zrzesza ponad 280 firm zatrudniających blisko 19 tys. pracowników, jest członkiem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, działa na rzecz przedsiębiorców już 20 lat.

Ograniczony dostęp do sądu

Wyrażamy stanowczy sprzeciw zarówno wobec trybu, jak i samego faktu podjęcia decyzji w sprawie likwidacji wydziału gospodarczego Sądu Okręgowego w Zielonej Górze. Podjęcie tej decyzji odbyło się bez jakichkolwiek konsultacji ze stroną najbardziej zainteresowaną, czyli przedsiębiorstwami działającymi w województwie lubuskim. Decyzja Ministerstwa Sprawiedliwości, które planuje likwidację ww. wydziału od 1 lipca br. oraz przeniesienie rozpatrywanych spraw do Poznania przede wszystkim utrudni regionalnym przedsiębiorcom oraz ograniczy możliwość dochodzenia ich praw na drodze sądowej, zwiększając czasochłonność i koszty postępowań sądowych. W sytuacji, gdy sprawy firm z północnej części województwa są już rozpatrywane w Szczecinie (Wydział Gospodarczy Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp. został już zlikwidowany), całkowite pozbawienie województwa lubuskiego sądownictwa gospodarczego jest niedopuszczalne. Co więcej, podział spraw pomiędzy Szczecin i Poznań sprzyja dezintegracji lubuskiego środowiska gospodarczego. Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej stoi na stanowisku, że ww. decyzja stanie się także pośrednio czynnikiem obniżającym atrakcyjność regionu jako miejsca realizacji nowych inwestycji, a sprzyjającym koncentracji inwestycji w wielkich ośrodkach miejskich takich jak Poznań, Wrocław, Szczecin, co godzi w zasadę zrównoważonego rozwoju kraju. Województwo lubuskie będzie jedynym regionem w kraju bez własnego Wydziału Gospodarczego przy Sądzie Okręgowym.

Organizacje są na „nie”

Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej przeprowadziła społeczną akcję zbierania podpisów przedsiębiorców przeciwko likwidacji Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego w Zielonej Górze, w wyniku której zbieraliśmy deklaracje poparcia od przedsiębiorców. Przeciwna likwidacji jest także Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa z Gorzowa Wlkp. (zrzesza 250 firm) oraz Lubuska Izba Budownictwa z Zielonej Góry (zrzesza 70 firm). Uchwałę w tej sprawie podjęło także jednogłośnie XX Zebranie Ogólne Członków Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej w dniu 19 maja br. Stanowisko prezentowaliśmy wspólnie z Okręgową Izbą Radców Prawnych podczas konferencji prasowej, z której relacje przekazały wszystkie media regionalne.

Koszty spadną na nas

Podsumowując, jak przyznał Pan Minister – powodem likwidacji nie są oszczędności, lecz racjonalne wykorzystanie kadry oraz spadająca liczba spraw trafiająca do sądów. Nie mówi się jednak o atutach wydziału, jakim jest krótki czas rozpatrzenia sprawy, niższe niż w dużych miastach koszty postępowania itd. Nie mówi się także o kosztach przeniesienia spraw do Sądu Okręgowego w Poznaniu – kosztach organizacyjnych, osobowych, możliwe że także infrastrukturalnych. Niestety, kosztami tej decyzji znów obciążani są tylko i wyłącznie przedsiębiorcy: koszty dojazdu, czasu pracy przedsiębiorcy, stawki pełnomocników prawnych. Dla przedsiębiorców z południa województwa lubuskiego rozprawa w Poznaniu będzie oznaczała dojazd ponad 200 km w jedną stronę, stracony dzień pracy i wyższe opłaty dla np. radców prawnych, koszty dla świadków

Premier: sól tej ziemi

Polski przedsiębiorca, rzemieślnik, przedstawiciel wolnego zawodu to jest sól tej ziemi – słowa te wypowiedział w 2008 r. na Pierwszym Kongresie Pracodawców premier RP Donald Tusk. Dlatego też w związku z planami likwidacji Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego w Zielonej Górze wnosimy w tej sprawie protest i domagamy się utrzymania ww. Wydziału Gospodarczego. Mamy nadzieję, że wzorem innych Wydziałów Gospodarczych Sądów Okręgowych, które były przeznaczone do likwidacji, a jednak zostały zachowane (np. w Częstochowie), rozpatrzy Pan Minister racjonalne przesłanki przemawiające za utrzymaniem Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego w Zielonej Górze."

Czytaj też: Zielona Góra. Leroy Merlin rozpoczyna budowę hipermarketu

LIST ZIPH

 

 

"Zachodnia Izba Przemysłowo – Handlowa w Gorzowie Wielkopolskim jest największą organizacją przedsiębiorców województwa lubuskiego. W swoich szeregach skupiamy blisko 300 firm mikro, małych, średnich i dużych. W ostatnim okresie dotarły do nas kolejne niepokojące dla naszych członków informacje o planowanej likwidacji V Wydziału Gospodarczego przy Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze. W ubiegłym roku został już zlikwidowany Wydział Gospodarczy w Gorzowie Wlkp. Wobec takich działań Ministerstwa Sprawiedliwości członkowie Zachodniej Izby Przemysłowo – Handlowej w Gorzowie Wlkp. wyrażają swoje głębokie zaniepokojenie i stanowczo wobec takich działań protestują!

Aktualna, sytuacja gospodarcza powoduje narastanie problemów, których rozstrzygnięcie będzie musiało mieć niestety miejsce w Sądach Okręgowych.

W kompetencjach VII Wydziału Gospodarczego w Gorzowie i V Wydziału Gospodarczego w Zielonej Górze leżało m. in. rozstrzyganie spraw między przedsiębiorcami w zakresie działalności gospodarczej.

Najbliższy Sąd Okręgowy o podobnych kompetencjach dla północnej części województwa znajduje się w Szczecinie, a dla południowej części województwa w Poznaniu, do których liczni przedsiębiorcy mają 150 km.

Uważamy, że pozbawienie naszych członków, przedsiębiorców województwa lubuskiego możliwości szybkiego reagowania tj. składania pozwów sądowych, składania wyjaśnień, uzupełniania dokumentacji sądowej w prowadzonych sprawach itp. oraz możliwości rozstrzygania spraw sądowych na miejscu, będzie miało duży wpływ na przebieg

i rozwój ich działalności gospodarczej. Każdorazowy wyjazd na kolejne rozprawy np. do Szczecina czy Poznania generuje dodatkowe koszty oraz zabiera czas, jaki przedsiębiorca mógłby przeznaczyć na swoją działalność.

W związku z powyższym, mając na uwadze dobro rozwoju gospodarczego województwa lubuskiego, w imieniu członków Zachodniej Izby Przemysłowo – Handlowej w Gorzowie Wielkopolskim, apelujemy o wycofanie się z działań zmierzających do likwidacji V Wydziału Gospodarczego przy Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze.”

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska