Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Błędy kierowców, które kosztują życie

Jerzy Stobiecki (wak)
Aż 97 procent zdarzeń na drogach to efekt błędów kierowców. Czasem drobna pomyłka ma poważne konsekwencje. Często kierowcy i pasażerowie tracą życie.
Aż 97 procent zdarzeń na drogach to efekt błędów kierowców. Czasem drobna pomyłka ma poważne konsekwencje. Często kierowcy i pasażerowie tracą życie. fot. Łukasz Wójcik
Wśród przyczyn wypadków od lat królują: nadmierna prędkość, wymuszenie pierwszeństwa i nieprawidłowe wyprzedzanie. Do tego dochodzi jeszcze jeden czynnik - zła ocena sytuacji na drodze.

Do tych czterech przyczyn, dodajmy piątą, a jest nią alkohol. To alkohol w połączeniu z próbą wymuszenia pierwszeństwa jazdy, były główną przyczyną najbardziej tragicznego w skutkach wypadku ostatnich dni, do jakiego doszło w Lubuskiem. Wypadku w Poźrzadle, gdzie zginęło cztery osoby. Sławetne "niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze" denerwuje wielu kierowców, ale to błąd, który popełnia wielu zmotoryzowanych. W połączeniu ze złą oceną sytuacji, prowadzi on do wielu groźnych wypadków. Tym bardziej, że nakładają się na to także błędy w podejmowaniu decyzji i w technice jazdy.

Kierowca to najsłabsze ogniwo

- Według naszych danych aż 97 procent przyczyn wszystkich zdarzeń jest zależna od kierowcy - podkreśla podkomisarz Jakub Skiba z Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Jak mówi, te statystyki pokazują, jak wiele zależy od nas, użytkowników dróg i jak wiele błędów popełniamy.
Najpoważniejsze konsekwencje niosą pomyłki w ocenie sytuacji. Najczęściej źle oceniamy prędkość innego samochodu, odległości w czasie wykonywania manewrów na drodze - szczególnie podczas wyprzedzania - oraz warunki pogodowe. Jeśli dodatkowo się spieszymy i mocniej wciskamy pedał gazu, łatwo o niebezpieczną sytuację. W ubiegłym roku tylko podczas wyprzedzania doszło do 1.200 wypadków i kolizji. Efektem było 30 zabitych.

Zapominamy o ryzyku

Błędna ocena prędkości innych pojazdów lub zwykłe roztargnienie albo przeciwnie zniecierpliwienie, prowadzą też do wymuszeń pierwszeństwa przejazdu. To druga z najczęstszych przyczyn wypadków. W ub. roku na Mazowszu zginęło podczas nich 41 osób.

Do wielu zdarzeń na drogach dochodzi na skutek niezachowania bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami. Jazda na zderzaku to niestety powszechne zjawisko i poważny błąd, który może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia kierowcy, ale też dla jego portfela.
Wielu zmotoryzowanych ma także problemy z prawidłowym zjazdem z drogi głównej w podporządkowaną. Kierowcy najczęściej zbyt późno sygnalizują zamiar skrętu lub błędnie oceniają sytuację, zakładając, że samochód z włączonym lewym kierunkowskazem, będzie omijał lub wyprzedzał inny pojazd.

Koncentruj się na jeździe

Niebezpieczna może być też jazda z niewielkimi prędkościami, na przykład podczas cofania. W 2010 roku w wypadkach spowodowanych nieprawidłowym wykonywaniem tego manewru zginęły 4 osoby. Najczęstszymi błędami popełnianymi podczas cofaniu są niezachowanie ostrożności, błędna ocena odległości i jazda z zaparowanymi szybami, które ograniczają widoczność.
W policyjnych statystykach jedną z pozycji jest jazda po niewłaściwej stronie drogi. To jedna z najczęstszych przyczyn śmiertelnych wypadków. Niestety zbyt często jeździmy "na pamięć", nie zwracając uwagi na znaki. Wielu kierowców ignoruje także pieszych. Jednym z nagminnie popełnianych i zarazem bardzo niebezpiecznych błędów, jest nieudzielenie pierwszeństwa pieszym i wyprzedzanie na przejściach dla pieszych. A przypomnijmy, że wykroczenie to jest karane 10 punktami. Często przeceniamy swoje siły. Jedziemy mimo zmęczenia. Zaśnięcie za kierownicą lub zmęczenie, jest co roku przyczyną wielu groźnych zdarzeń.

Czasem kierowcy zapominają, że podczas jazdy trzeba skoncentrować się na prowadzeniu auta. Siedząc za kierownicą odpalamy papierosy, strzepujemy popiół z siedzenia, poprawiamy fotel lub podziwiamy widoki za boczną szybą. Rozmowa przez telefon bez zestawu głośnomówiącego jest zabroniona, jednak widok kierowcy z telefonem przy uchu, to bardzo częsty widok. Co ciekawe, niekiedy zestawu głośnomówiącego nie mają nawet agenci handlowi czy ubezpieczeniowi. A przecież oni rozmawiają niekiedy ,,na okrągło''. Rozproszona uwaga też niesie ze sobą niebezpieczeństwo, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy widoczność jest słaba.

Najczęstsze przyczyny wypadków

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu 925
Nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu 620
Nieprawidłowe wyprzedzanie 223
Nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu 187
Niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami 114
Nieprawidłowe skręcanie 91
Jazda po niewłaściwej stronie drogi 90
Nieprawidłowe omijanie 79
Nieprawidłowe wymijanie 66
Nieprawidłowe przejeżdżanie przejścia dla pieszych 55
Nieprawidłowe cofanie 42
Zmęczenie lub zaśnięcie 42
*Dane Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Ogólna liczba wypadków 2612

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska