Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bledzewiacy śpiewiają wszystko: od ludowych piosenek po Hallelujah (wideo)

Kamila Skołuda 95 742 16 83 [email protected]
Zespół Bledzewiacy istnieje od 13 lat.
Zespół Bledzewiacy istnieje od 13 lat. Kamila Skołuda
Wspólnie cieszą się śpiewem. Na swoim koncie mają liczne nagrody i wyróżnienia.

Dźwięki akordeonu, jako akompaniament występów, takie były początki, mającego już blisko 13 lat zespołu Bledzewiacy. Grupa powstała z inicjatywy członkiń Koła Gospodyń Wiejskich. Wtedy prawdopodobnie nikt nie spodziewał się, że kariera grupy tak się rozwinie. Jako pierwszy, oprawą muzyczną, zajmował się Zygmunt Miasojed, a w 2012 roku kierownikiem muzycznym został Rafał Gojdka. Członkowie zespołu bardzo chwalą sobie pracę ze swoim „dyrygentem”.

– Pan Rafał jest bardzo profesjonalny, ma muzyczne wykształcenie i potrafi wychwycić każdy nieczysty ton. Dobiera utwory, pasujące do naszego temperamentu. A dodatkowo jest sympatyczny i kulturalny- mówi Olga Dziobko, która jest w zespole od samego początku.

Obecnie skład liczy 13 osób, w tym trzech mężczyzn. Zespół odczuwa deficyt nowych i świeżych głosów, ale przyszłość jawi się obiecująco. Być może niedługo szeregi chóru zasilą młode talenty ze Studia Piosenki, nad którym pieczę sprawuje R. Gojdka. Piosenki biesiadne, ludowe, patriotyczne, kościelne, a także utwory popularne, to składowe repertuaru zespołu, który ma na koncie występy podczas uroczystości w gminie, powiecie, województwie, a nawet za granicą, w Niemczech.

 Śpiewający Bledzewiacy mogą się pochwalić sporą ilością wyróżnień i nagród. Wśród nich najcenniejsze to zwycięstwo na Festiwalu Piosenki Biesiadnej w Czerwieńsku, czy też tytuł laureata tegorocznego festiwalu Szparagowe Żniwa w Trzcielu. Na uwagę zasługuje także, trzykrotny występ na Festiwalu Jednoczącej się Europy. Grupa chętnie przyjmuje zaproszenia do udziału w muzycznych przeglądach w Gliśnie, czy Wędrzynie. Dzięki czemu promują swoją wieś i gminę na zewnątrz.

Posłuchaj, jak Bledzewiacy śpiewali rok temu podczas Festiwalu Piosenki Biesiadnej w Czerwieńsku:

Członkowie chóru zgodnie przyznają, że to dobra atmosfera przekłada się na owocną pracę. Próby odbywają się dwa razy w tygodniu, a w czasie ich trwania nie brakuje żartów i śmiechu, jednak gdy trzeba pracować wszyscy w pełni się mobilizują.

Decyzje o wyjazdach, podejmowane są wspólnie, dopasowane do terminów i preferencji. Z inicjatywy chóru Bledzewiacy co roku, od sześciu lat, w kościele parafialnym w Bledzewie, z okazji Jarmarku Cysterskiego, odbywa się Cystesriada, czyli przegląd zespołów śpiewaczych. Podczas imprezy występują zespoły z Polski, a także z zagranicy.

Grupa docenia pomoc i wkład gminnych władz w swoją działalność. Na początku września zespół wystąpi na wojewódzkich dożynkach organizowanych w Międzyrzeczu. Jest to efekt uznania wokalnych popisów, podczas występu w Trzcielu, gdzie śpiewające grono zaprezentowało piosenki w stylu góralskim. W takich utworach Bledzewiacy czują się  zdecydowanie najlepiej, w przyśpiewkach z przytupem, w których mogą zaprezentować swój temperament i ekspresję, chcąc dawać radość podziwiającym ich występy.

Potrafią też odnaleźć w zgoła innym repertuarze. Oto Hallelujah zaśpiewane po polsku:

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska