Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bo każda mała ojczyzna zaczyna się w sołectwie [ZDJĘCIA]

Lucyna Makowska
Monika Kubik, sołtys Henrykowa, prosiła, by parlamentarzyści myśleli o środkach na gminne drogi
Monika Kubik, sołtys Henrykowa, prosiła, by parlamentarzyści myśleli o środkach na gminne drogi Lucyna Makowska
Chętnych do sprawowania funkcji sołtysów z roku na rok jest coraz mniej. Dlatego PSL myśli o comiesięcznych dietach dla sołtysów. I nie tylko...

- Myślimy o zmianie ustawy o sołtysach i sołectwach, bo do pełnienia tej ważnej funkcji jest coraz mniej chętnych, a ich rola jest nie do przecenienia - mówił podczas konwentu sołtysów powiatu żagańskiego w Szprotawie, Władysław Kosiniak-Kamysz, poseł i lider klubu PSL. - Zaledwie 30 procent podatków przechodzi przez ręce sołtysów i liczba ta spada. Większość przechodzi przez banki i nternet. Zaproponowaliśmy kwotę 1 tys. zł jako comiesięczną dietę dla sołtysa z racji zadań , które musi wykonywać. To czasem praca wykonywana całą dobę. Stąd pomysł zaliczenia pełnienia funkcji do emerytury. Mamy obecnie do 2020 r. największy budżet w perspektywie unijnej dla Polski i nie może być tak, by przeznaczyć go tylko na duże inwestycje infrastrukturalne. Mała ojczyzna zaczyna się w sołectwie. Dlatego nasze założenia do projektu ustaw o sołtysach i radach sołeckich. Dziś sołtys sprawuje funkcję pomocniczą dla samorządu, a powinien być stanowiącą. Mając osobowość prawną, konto będzie mógł korzystać bezpośrednio z grantów sołeckich. Mieszkańcy mogliby przekazać np. 1 procent na swoje sołectwo.

O bolączkach dnia codziennego i często niewdzięcznej roli gospodarza wsi najwięcej może powiedzieć Jan Daniszewski, sołtys Tomaszowa, który funkcję pełni już 24 rok. Tomaszowo istnieje od 25 lat i liczy 1300 mieszkańców. - Żyje się nam coraz lepiej, dzięki gminie. Pozostałości po Armii Radzieckiej zniknęły i wciąż się rozwijamy- dodaje.

W tej chwili sprzedano 39 działek budowlanych. Praktycznie od początku Tomaszowo ma fundusz sołecki ( 30 tys. zł), najmniejszą w gminie świetlicę, choć w największej miejscowości.

- Mamy zakątek dla seniorów, gdzie można posiedzieć. Brakuje nam jedynie krótkich odcinków dróg i miejsce do zagospodarowania, gdzie krzyżują się rurociągi gazu , wody i kanalizacji. Z mieszkańcami bywa różnie, mam oddaną radę sołecką, ale ja żyje tą miejscowością, nieraz się pokłócimy, ale idziemy w tym samym kierunku.

Pytania i prośby o więcej środków na małe gminne drogi były najczęściej dedykowanymi pod adresem posła Kosiniaka-Kamysza.

Zobacz też: Najnowszy Magazyn Informacyjny GL (24.11.2017)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska