Bo płynie w nas życie. Podziel się tym, co masz najcenniejsze. Zostań honorowym krwiodawcą!

Akcja specjalna Bo płynie w nas życie
Dołącz do naszej akcji!
Dołącz do naszej akcji! 123rf
Udostępnij:
W wakacje znacząco spada liczba osób oddających krew, a więcej jest tych, którzy jej potrzebują. Podziel się tym, co masz najcenniejsze. Wiesz, że oddając krew, możesz uratować życie nawet trzech osób?

W magazynach kończą się rezerwy krwi. Przyjmowane są wszystkie jej grupy. Krew możesz przekazać w każdym Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz w krwiobusach, czyli mobilnych stacjach poboru krwi.

Krew potrzebna jest szczególnie teraz - w wakacje. To okres, gdy wielu krwiodawców wyjeżdża na urlop, a po powrocie z niego, jeszcze przez jakiś czas niektórzy z nich nie będą mogli oddać krwi. Chodzi tu przede wszystkim o osoby, które zamierzają odwiedzić tropikalne lub południowe kraje.

Kolejny powód to liczba wypadków - tych w okresie wakacyjnym jest wiele. Poszkodowani w wypadkach potrzebują krwi natychmiast i to najczęściej w dużych ilościach. Ale krew potrzebna jest również pacjentów, którzy są w trakcie hospitalizacji lub oczekują na zabiegi. Krew i wszystkie jej składniki to w niektórych sytuacjach jedyna szansa na uratowanie życia. Pamiętajmy też o tym, że krwi niestety nie można wyprodukować, a jedynym jej źródłem jest drugi człowiek.

Razem możemy temu problemowi zaradzić. Wystarczy, że każda osoba, która może oddawać krew, zgłosi się do najbliższego centrum krwiodawstwa, do czego jako Redakcja, wraz z partnerami naszej akcji „Bo płynie w nas życie” gorąco zachęcamy. A dlaczego warto oddawać krew? Na jakie korzyści mogą liczyć krwiodawcy?

Dlaczego warto być krwiodawcą?

Na to pytanie odpowiedzi jest wiele. Przede wszystkim dlatego, że możemy komuś uratować życie. Poświęcając godzinę czasu, jesteśmy w stanie uratować życie trzech osób, tak naprawdę robiąc niewiele. Po prostu dzieląc się tym, co mamy. Satysfakcja z tego tytułu jest ogromna! Bo czy może coś bardziej nas cieszyć?

Ale satysfakcja i wpisana w nią radość to nie wszystko. Jest też kilka bardziej przyziemnych powodów.

Oddawanie krwi, osocza czy płytek krwi ma w Polsce charakter honorowy, dobrowolny i bezpłatny. Za oddaną krew nie otrzymuje więc zapłaty, ale zyskuje kilka przywilejów i konkretnych korzyści.

Krwiodawca ma możliwość regularnego monitorowania stanu swojego zdrowia. Każda próbka krwi jest bardzo dokładnie badania: oznacza się grupę krwi, wykonuje morfologię, test na obecność żółtaczki typu B i C, kiły i wirusa HIV. Dawca może dostać wszystkie wyniki badań, jeśli tylko zgłosi taką potrzebę w rejestracji. Ponadto przysługuje mu tzw. Krew Karta, czyli karta identyfikacyjna grupy krwi. Dawcy, którzy oddali krew dwukrotnie, otrzymują ją bezpłatnie.

Krwiodawcy przysługują dwa dni zwolnienia od wykonywania czynności służbowych po oddaniu krwi lub jej składników (dzień oddania krwi i następny). Ten przywilej obowiązuje zarówno w trakcie obowiązywania stanu epidemii, jak i stanu zagrożenia epidemicznego. Ponadto krwiodawca może liczyć na zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi.

Każdemu, kto oddał krew, przysługuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal, w którego skład mogą wchodzić: czekolady, wafelki i soki.

Honorowym Dawcom Krwi przysługuje ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa. Z kolei zasłużonym dawcom pewne leki przysługują ze zniżkami. Można je otrzymać na podstawie recepty wystawionej przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Kolejna ważna kwestia to możliwość skorzystania poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych: ze świadczeń w placówkach opieki zdrowotnej i z usług farmaceutycznych w aptekach. Dotyczy to Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi. Po otrzymaniu tego tytułu oraz oddaniu określonej ilości krwi lub jej składników istnieje również możliwość uzyskania zniżek w komunikacji miejskiej.

Być może o tym nie słyszeliście, ale istnieje też Akcja Dawcom w Darze. To inicjatywa, która wspiera ideę krwiodawstwa. Do akcji włączyło się wiele firm, instytucji, hoteli i lokali gastronomicznych, które udzielają krwiodawcom zniżki od 5 do 50 proc. (mapa punktów dostępna jest na stronie internetowej www.dawcomwdarze.pl - dop. red.).

Jak zostać Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi?

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi to tytuł, który otrzymuje się po oddaniu określonej objętości krwi. Tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi stopniuje się w zależności od ilości oddanej krwi. Po oddaniu 5 litrów (kobiety) lub 6 litrów (mężczyźni) krwi otrzymuje się tytuł III stopnia. Po oddaniu 10 litrów (kobiety) lub 12 litrów (mężczyźni) krwi otrzymuje się tytuł II stopnia, zaś po oddaniu 15 litrów (kobiety) lub 18 litrów (mężczyźni) krwi otrzymuje się tytuł I stopnia.

Sprawdź, czy możesz oddać krew

Przede wszystkim, krwiodawcą może zostać osoba w wieku 18-65 lat (dla oddających krew po raz pierwszy górna granica wieku to 60 lat), o masie ciała powyżej 50 kg i ciesząca się dobrym zdrowiem, która nie przyjmuje na stałe żadnych leków. Są to oczywiście tylko podstawowe zalecenia. Istnieje jednak wiele sytuacji, które czasowo lub stale dyskwalifikują kandydata na krwiodawcę (krwi nie można oddawać m.in. przez sześć miesięcy po operacji, wykonaniu tatuażu czy kontaktu z obcą krwią). Te wszystkie kwestie zostają wyjaśnione w czasie wizyty w punkcie krwiodawstwa.

Jeśli chcesz pomóc innym, możesz zgłosić się do najbliższego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (Zielona Góra) i jego oddziałów terenowych (Gorzów Wlkp., Sulęcin, Międzyrzecz, Żary, Żagań) w celu oddania tego życiodajnego płynu. Śledź też informacje, gdzie i kiedy pojawi się krwiobus. Takich akcji w naszym regionie nie brakuje!

Pracownicy ROCKWOOL od lat zbierają krew

Przy znanej lubuskiej firmie już od 36 lat działa Klubu HDK PCK przy ROCKWOOL Polska. Przez ponad trzy dekady honorowi krwiodawcy z tej firmy oddali tysiące litrów krwi oraz zorganizowali setki akcji związanych z promowaniem krwiodawstwa.
Przez 36 lat działalności klubu wielu jego członków otrzymało odznaczenia państwowe, ministerialne oraz honorowe odznaki PCK i odznaczenia Zasłużonego Dawcy Krwi. Firmę ROCKWOOL Polska docenia także Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze, przyznając jej od kilku lat Certyfikat partnera wspierającego oddawanie krwi w Polsce.
- Chętnie dzielimy się kawałkiem siebie – mówi nam prezes klubu HDK PCK działającego przy ROCKWOOL Polska, Radosław Korach. Na czele klubu stoi od kilku lat. Sam, od momentu włączenia się w akcje krwiodawstwa oddał ponad 25 litrów krwi. – Otrzymałem też za to kilka odznaczeń państwowych – zdradza R. Korach.

Klub HDK PCK nie tylko zrzesza krwiodawców, ale jak już wspomnieliśmy, nakłania też innych do dzielenia się tym, co mamy najcenniejsze. Dlatego też przy siedzibie firmy rocznie odbywa się kilka akcji: na parkingu parkuje krwiobus, w którym można oddać krew. Najbliższa akcja krwiodawstwa pod hasłem „Oddaję krew z ROCKWOOL” odbędzie się 25 sierpnia.

Znane firmy wspierają idee krwiodawstwa

Wraz z naszymi partnerami stworzyliśmy akcję „Bo płynie w nas życie”. Wspólnymi siłami chcemy was nakłonić do tego, abyście podzielili się kawałkiem siebie. Dla was to nic, a dla kogoś wszystko.
Łączmy siły, razem możemy więcej!

Partnerzy naszej akcji.
Partnerzy naszej akcji. mat. red.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie