Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek. Wielkie strażackie święto w Gorzowie!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Wideo
od 16 lat
Każdego dnia są wszędzie tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy. Są wtedy, kiedy trzeba gasić pożar, ratować ludzi, stawić czoła pandemii lub pomóc uchodźcom z ogarniętego wojną kraju. Każdego dnia bezinteresownie narażają zdrowie i życie, aby ratować innych. Lubuscy strażacy na co dzień ciężko pracują, ale dziś mieli okazję do świętowania.

Podwójna okazja do świętowania

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka połączone były z wyjątkowym jubileuszem 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej. Lubuscy strażacy swoje święto rozpoczęli od porannej mszy świętej, która odbyła się w gorzowskiej katedrze. Potem przyszedł czas na uroczysty przemarsz na Plac Grunwaldzki, gdzie zaplanowano podniosły apel.

To jest wyjątkowy dzień dla wszystkich strażaków, bo chcemy podziękować im za to, co każdego dnia robią dla lokalnej społeczności. Okazja jest wyjątkowa, bo to również 30-leie Państwowej Straży Pożarnej, która przez te wszystkie lata zmieniła się diametralnie. Zaczynaliśmy od Starów i Żuków, a dzisiaj jesteśmy nowoczesną formacją, wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt. Ale to jest nic w porównaniu do wyszkolenia strażaków, którzy dziś spieszą z pomocą w chwili zagrożenia powodzią, gdy wiatr niszczy domy, gdy dochodzi do wypadków drogowych oraz w wielu innych sytuacjach. Ostatnie dwa lata pokazały, że pomoc straży potrzebna była także w czasie pandemii, a teraz również w czasie wojny - mówi Krzysztof Hejduk, zastępca Komendanta Głównego PSP.

Rola strażaków jest nieoceniona, bo najczęściej to właśnie oni jako pierwsi niosą pomoc potrzebującym.

Służba strażaków cieszy się największym zaufaniem społecznym, co pokazuje, że jest niezmiernie dobrze odbierana przez społeczeństwo. To znajduje odzwierciedlenie w codzienności, ale również wtedy, kiedy dzieją się rzeczy nadzwyczajne. A tych w ostatnich latach w naszym województwie nie brakowało. Najpierw była ptasia grypa, później pandemia koronawirusa oraz walka z wirusem afrykańskiego pomoru świń i teraz dramatyczna sytuacja związana z wojną w Ukrainie. Zawsze mogliśmy liczyć na wsparcie i pomoc strażaków. Ta wielka i odpowiedzialna służba zasługuje na szacunek i wdzięczność, bo zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa, które jest niezwykle ważne w obecnych czasach - mówi Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.

Uroczysty apel był okazją do uznania strażaków z województwa lubuskiego poprzez nadanie odznaczeń państwowych, wręczenie wyróżnień oraz nadanie aktów nominacyjnych na wyższe stopnie służbowe. Przyznano także 30 pamiątkowych medali, które trafiły do osób reprezentujących instytucje, które w sposób szczególny wyróżniły się współpracą na rzecz rozwoju Państwowej Straży Pożarnej.

Nowy sztandar dla komendy wojewódzkiej

Najważniejszym punktem sobotnich uroczystości było jednak nadanie nowego sztandaru Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie. Jest on nie tylko symbolem walki, honoru, męstwa i odwagi, ale też rodzajem podziękowania za codzienną służbę społeczeństwu - wszystkie wyjazdy na wezwanie, za służbę na rzecz województwa i jego mieszkańców.

Sztandar to wyjątkowy symbol tożsamości braci strażackiej oraz poczucia przynależności do grupy pełniącej zaszczytną i ofiarną służbę na rzecz społeczeństwa. To właśnie pod tym sztandarem strażacy mogą składać ważną rotę ślubowania, przystępując do służby i codziennie spieszyć ratować ludzkie życie z narażeniem własnego - mówi Patryk Maruszak, Lubuski Komendant Wojewódzki PSP w Gorzowie.

Dotychczasowy sztandar został nadany Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie ponad 20 lat temu. Teraz spocznie w zamkniętej gablocie w specjalnej izbie pamięci. Ale strażackie święto to nie tylko oficjalne wydarzenia i uroczystości. W ramach wojewódzkich obchodów odbył się również rodzinny festyn z wieloma atrakcjami. Na Placu Grunwaldzkim można było zobaczyć pokazy ratownicze, prezentacje strażackiego sprzętu, przymierzyć strażacki hełm lub usiąść za kierownicą wozu bojowego.

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska