Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bogumiła Burda - zielonogórska historyczka, została profesorem nauk humanistycznych. - Zrobiłam to nie tylko dla siebie, ale i innych kobiet

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Profesor Bogumiła Burda z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Profesor Bogumiła Burda z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Materiały Uniwersytetu Zielonogórskiego
Bogumiła Burda na co dzień związana jest z Uniwersytetem Zielonogórskim. W regionie znana nie tylko ze swej rozległej wiedzy historycznej, ale także z niezwykłej aktywności: w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu "Nerka", w Klubie Kiwanis, w Towarzystwie Miłośników Zielonej Góry Winnica...

Pani profesor Bogumiły Burdy nikomu przedstawiać chyba nie trzeba. W Zielonej Górze znana jest ze swej szerokiej działalności na rzecz innych. Od wielu lat promuje temat dializ i przeszczepów, ale też działa na rzecz kobiet czy propagowania historii regionu.

Ale w ostatnim czasie nadano jej również tytuł profesora nauk humanistycznych.

Wideo: nagrody Winiarka przyznane:

- Ten tytuł nadał mi pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - wyjaśnia pani profesor. - Postanowieniem z 4 stycznia 2021 roku.

To nie jest tytuł tylko dla mnie czy moich bliskich

Bogumiła Burda mówi, że ten tytuł nie jest tylko dla niej.

- Wydaje mi się, że to też jest taki sygnał dla kobiet - mówi Bogumiła Burda. - Że można w tych trudnych czasach przejść całą tę skomplikowaną drogę i procedurę - mówi z uśmiechem wykładowczyni. - Ale to jest informacja dla wszystkich młodych dziewcząt, że warto pracować, myśleć, żeby coś osiągnąć. I dać wskazówkę dla innych. Uwierzyć, że ja też mogę coś osiągnąć.

Bogumiła Burda prof. UZ z Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego specjalizuje się w historii nowożytnej. W swoich pracach naukowych porusza szeroką tematykę, ale bliskie są jej sprawy naszego regionu czy pogranicza polsko-niemieckiego.

- Od 1992 r. pracuje w Zakładzie Dydaktyki Historii w Instytucie Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego (dziś jest kierownikiem Zakładu) - informuje rzeczniczka UZ, Ewa Sapeńko. - W latach 90. pracowała jako nauczyciel historii w V LO, uczestniczyła w pracach zespołu programowego wiedzy o społeczeństwie Biura ds. Reformy Oświaty MEN, była członkiem Komisji ds. Nadawania Stopni Kwalifikacji Nauczycielskich przy ODN w Zielonej Górze. Jest prezesem zielonogórskiego oddziału PTH, przewodniczącą Rady Muzeum Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie, recenzentką i rzeczoznawcą podręczników i programów z zakresu historii MEN, egzaminatorem i weryfikatorem egzaminu maturalnego z historii i wiedzy o społeczeństwie, przewodnicząca Okręgowej Olimpiady Historycznej Juniorów Okręg Lubuski i członkiem Wojewódzkiej Rady Kobiet przy Marszałku Województwa Lubuskiego. Aktualnie jest członkiem Komisji Dydaktyki Historii działającej przy Komitecie Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk.

Zewsząd płyną do pani profesor słowa uznania i gratulacje:

I my się do nich dołączamy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska