Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Botoks dziełem przypadku

(zka)
Botoks święciu triumfy w kosmetyce. Używa się go, np. do wypełniania zmarszczek wokół ust.
Botoks święciu triumfy w kosmetyce. Używa się go, np. do wypełniania zmarszczek wokół ust. Fot. DigiTouch
Jego historia zaczęła się w Belgii w 1897 r. od zatrucia weselnej orkiestry. Potem była naukowa ciekawość mikrobiologa van Ermengena. Po stu lat badań narodził się BOTOX.

Bakterię Clostridum botulinum, będącą prekursorem toksyny botulinowej typu A, belgijski mikrobiolog wyodrębnił z pożywienia i organizmów ofiar zatrucia. Chyba nikt wówczas nie przypuszczał, że ta silna trucizna znajdzie tak wiele zastosowań w medycynie, także kosmetycznej.

Botuliną w zeza

Badania nad bakterią prowadziło potem wielu naukowców. Dzięki nim powstała wysoce skondensowana toksyna botulinowa typu A. W latach 50. XX w. dr Vernon Brooks odkrył przypadkowo, że wstrzyknięta w nadpobudliwy mięsień, powoduje jego czasowy paraliż.

W latach 60. XX w. dr Alan Scott, okulista z San Francisco, zainteresował się wykorzystaniem właściwości proteiny botulinowej w leczeniu zeza. Po licznych doświadczeniach na małpach, w 1978 roku, uzyskał zgodę na zastosowanie jej w leczeniu zeza u ludzi.

Po sukcesach okulistów stosujących proteinę w przypadkach zeza i oczopląsu, zainteresowali się nią także neurolodzy. W 1988 roku amerykański koncern farmaceutyczny Allergan nabył prawa do produkcji preparatu dr. Allana Scotta i rozpoczął badania kliniczne, mające na celu sprawdzenie innych zastosowań neurotoksyny. Wkrótce potem firma zaczęła wytwarzać ten preparat pod nazwą BOTOX.

Nawet w Parkinsonie

Dziś proteina botulinowa uzywana jest w neurologii w leczeniu skurczu powiek, kręczu karku oraz połowicznego kurczu twarzy. Znajduje też coraz większe zastosowanie w leczeniu spastyczności zarówno u dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym, jak i u dorosłych, np. w spastyczności poudarowej i w przebiegu stwardnienia rozsianego.

Podanie jej jest skutecznym sposobem przeciwdziałania ślinotokowi i nadmiernemu poceniu się w chorobie Parkinsona. Jej rola została również potwierdzona w leczeniu drżenia, tak samoistnego, jak i parkinsonowskiego. Stosowano ją już w leczeniu zaburzeń gastro-enterologicznych, takich jak szczelina odbytu czy przewlekłe zaparcia. Używana była w leczeniu bólów krzyża, likwidowaniu zgrzytania zębami.

Skuteczność neurotoksyny dowiedziono w leczeniu napięciowych bólów głowy, nadczynności pęcherza, zaburzeniach autonomicznych i bólach neurogennych oraz w leczeniu nadpotliwości.

Zmarszczki z czoła

Odkrycie wygładzającego działania BOTOX-u znów zawdzięczamy przypadkowi. W 1987 roku pacjent, którego leczono neurotoksyną z powodu nawykowego skurczu powiek, spostrzegł, że zniknęły mu zmarszczki na czole. W ten sposób rozpoczęła się kariera botoksu w kosmetyce.

Jest on szeroko stosowany w usuwaniu zmarszczek czołowych poprzecznych, między brwiami oraz wokół oczu, tzw. "kurzych łapek". Coraz powszechniej używany jest również w wygładzaniu zmarszczek nosowo-wargowych, tzw. "zmarszczek palacza" oraz linii szyi. Skuteczny jest również w leczeniu asymetrii twarzy i anomalii bródkowych. Wraz z wypełniaczami można go stosować w modelowaniu wyglądu twarzy.

Dziś lek ten stosowany jest w ponad 70 krajach na całym świecie. Wciąż trwają badania nad jego dalszymi zastosowaniami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska