Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało 2020. Czy jest dniem wolnym od pracy i szkoły? Co z długim weekendem? Co z procesjami?

Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
W tym roku Boże Ciało wypada w czwartek 11 czerwca.
W tym roku Boże Ciało wypada w czwartek 11 czerwca. Adam Wojnar
Wielu Czytelników szuka odpowiedzi na pytanie, czy Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym. Spieszymy z odpowiedzią. Wtedy też wypada długi weekend i przy dobrym zaplanowaniu czasu, możemy odpoczywać od 11 do 14 czerwca.

Historia święta Bożego Ciała

Genezy należy szukać w widzeniach św. Julianny z Cornillon. W 1245 roku miała ona wizje, podczas których zobaczyła jasną tarczę księżyca z ciemną plamą. Uznano to za znak nienależytego uczczenia Ciała i Krwi Pańskiej. Początkowo święto było obchodzone lokalnie. Jako święto obowiązujące w całym Kościele ustanowił je papież Urban IV w 1264. Z powodu jego śmierci dokument nie został nigdy upubliczniony. Ostatecznie został on potwierdzony przez Jana XXII w 1317 roku.
Rozwój kultu eucharystycznego oraz rozpowszechnienie święta Bożego Ciała był możliwy dzięki dwóm wydarzeniom. W 1215 roku, podczas Soboru Laterańskiego IV przyjęto dogmat o transsubstancjacji (czyli faktycznej przemiany chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa). Zaś w 1263 roku podczas eucharystii odprawianej w Bolsenie miało dojść do cudu, za sprawą którego, hostia zaczęła krwawić.

Boże Ciało 2020. Kiedy wypada?

Jest to święto ruchome i obchodzone jest 60 dni po Wielkanocy, w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. Boże Ciało zawsze przypada w przedziale dat 21 maja - 24 czerwca. W tym roku święto Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa wypada w czwartek 11 czerwca.

Boże Ciało 2020. Czy to dzień ustawowo wolny?

Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy i szkoły. Oznacza to, że tego dnia zamknięte będą również wszystkie sklepy, galerie handlowe, urzędy oraz szkoły. Zakupy będziemy mogli zrobić w takich sklepach jak Żabka czy FreshMarket pod warunkiem, że za kasą stanie właściciel sklepu lub pracownik zatrudniony na umowę zlecenie, lub o dzieło. Otwarte będą także stacje benzynowe, więc w razie nagłej potrzeby, uda nam się gdzieś kupić potrzebne produkty.

15 czerwca, Gorzów został zablokowany na trzy godziny przez wiernych którzy wzięli udział w procesji Bożego Ciała.Wymarsz rozpoczął się z Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i podążał w kierunku czterech specjalnie utworzonych ołtarzy przy ulicy: Bolesława Chrobrego, Kosynierów Gdyńskich, alei Konstytucji 3 Maja oraz ostatni ołtarz zlokalizowany na Starym Rynku. Procesję prowadził ks. bp Tadeusz Lityński. Jak co roku w procesji można było zobaczyć przepięknie ubrane dzieci pierwszokomunijne sypiące kolorowe kwiaty, Duszpasterzy z okolicznych parafii, harcerzy czy orkiestrę dętą.

Boże Ciało w Gorzowie. Wierni przeszli ulicami miasta [ZDJĘCIA]

Boże Ciało 2020. Co z długim weekendem?

Jeżeli odpowiednio wcześniej zdołamy uzyskać jeden dzień urlopu w pracy i będzie nim piątek 12 czerwca, to czeka nas kolejny długi weekend. Rozpocznie się już w czwartek 11 czerwca i potrwa aż do niedzieli 14 czerwca.

W Zielonej Górze miejska procesja wyruszyła spod parafii pw. Najświętszego Zbawiciela o godz. 10.15. Następnie przeszła ul. Ułańską i Bohaterów Westerplatte na plac Wielkopolski. Później ulicą Mickiewicza na plac Wilhelma Pluty. Tam po kazaniu biskupa nastąpiło zakończenie uroczystości.

Procesja Bożego Ciała w Zielonej Górze [ZDJĘCIA, WIDEO]

Boże Ciało 2020. Czy odbędą się procesje?

Wiele osób nurtuje kwestia, czy procesje z okazji Bożego Ciała się odbędą, a jeśli tak, to na jakich zasadach. Wiadomo już, że procesje nie przejdą ulicami miast. Raczej będą one prowadzone dookoła kościołów. Dodatkowo wszyscy uczestnicy będą mieli obowiązek założyć maski, a limit wiernych wynosi 150 osób.

WIDEO:„Boże Ciało” bez Oscara. Statuetkę za najlepszy film międzynarodowy otrzymał „Parasite”

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska