Księża biskupi przyjadą do Wielisławic, Zaboru oraz Opalewac
- Bp Tadeusz Lityński pojedzie do Wielisławic koło Strzelec Krajeńskich. Procesja wokół kościoła wyruszy tam po mszy św. sprawowanej o godz. 12.00.
- Bp Stefan Regmunt uda się do Zaboru koło Zielonej Góry. Procesje zaplanowano tam po mszy św. sprawowanej o godz. 11.30.
- Natomiast bp Paweł Socha będzie przewodniczył mszy św. i procesji eucharystycznej o godz. 12.00 w Opalewie koło Świebodzina.
Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół świętuje w Wielki Czwartek. Jednak od XIII w. obchodzi również osobną uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Ustanowienie Najświętszego Sakramentu przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy zostało dokładnie opisane w Ewangeliach wg św. Mateusza, Marka i Łukasza oraz w pierwszym liście do Koryntian św. Pawła Apostoła. Ponadto ewangelista Jan przekazał nam obszerną mowę Chrystusa na temat konieczności spożywania pokarmu eucharystycznego.
Pierwsze procesje Bożego Ciała
Kościół od początku dawał wyraz swojej wierze w realną obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Dlatego wierni nie tylko przyjmują Komunię św., ale również adorują Święte Postacie.
Jedną z form tej czci jest procesja eucharystyczna, podczas której Najświętszy Sakrament jest uroczyście wynoszony z kościoła.
Pierwsza procesja Bożego Ciała została odprawiona w 1246 r. w Liege z inicjatywy św. Julianny z Cornillon. Święto początkowo miało charakter lokalny, jednak już w 1264 r. pochodzący z Liege papież Urban IV wprowadził je w Rzymie. Dla całego Kościoła zatwierdził je w XIV w. Jan XXII.
Używane do dzisiaj teksty liturgiczne tej uroczystości opracował wybitny teolog św. Tomasz z Akwinu.
Pierwsze procesje Bożego Ciała w Polsce odbyły się już w XIV w. w Płocku i we Wrocławiu. Od wieku XVI wprowadzono istniejący do dzisiaj zwyczaj śpiewania Ewangelii przy czterech ołtarzach.
Procesje Bożego Ciała na innych zasadach
W tym roku z racji epidemii w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej obowiązują szczególne zasady organizowania procesji w dniu Bożego Ciała. Procesje nie będą jak zwykle przechodzić przez ulice miejscowości, lecz jedynie wokół kościoła. Nie urządza się również czterech ołtarzy. Tam, gdzie przejście wokół kościoła jest niemożliwe, księża wyjdą przed kościół z Najśw. Sakramentem i udzielą błogosławieństwa eucharystycznego.
źródło: ks. Andrzej Sapieha, notariusz kurii, rzecznik prasowy Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej
Procesja Boże Ciało - tradycja
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?