Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało w Zielonej Górze. Sprawdź kiedy rozpoczną się centralne uroczystości i jak będą przebiegały!

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
W tym roku, po dwuletniej przerwie na ulice Zielonej Góry wraca centralna procesja Bożego Ciała
W tym roku, po dwuletniej przerwie na ulice Zielonej Góry wraca centralna procesja Bożego Ciała Mariusz Kapała
Do Zielonej Góry, po pandemicznej przerwie powraca miejska procesja. Uroczystości Bożego Ciała rozpoczną się uroczystą Mszą Św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Po Mszy przejdziemy ulicami naszego miasta, by zaświadczyć, że Jezus Chrystus żyje i wierzymy w Jego obecność pośród nas.

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa wracamy do normalnego przebiegu uroczystości Bożego Ciała. W tym roku organizatorem głównych obchodów święta jest parafia konkatedralna pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze.

Centralna Msza Św. Rozpocznie się o godz. 9:30 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy al. Niepodległości 28.

Eucharystii będzie przewodniczył bp Tadeusz Lityński, ordynariusz Diecezji - Zielonogórsko- Gorzowskiej.

Po Mszy wyruszymy w uroczystej procesji z Najświętszym Sakramentem ul. Ułańską i Bohaterów Westerplatte do kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i stamtąd, ul. Mickiewicza, do konkatedry.

Msza w Boże Ciało to obowiązek

Uroczystość Bożego Ciała to jedno ze świąt nakazanych, co znaczy, że wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy Św. i powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.

- Tego dnia brak udziału we Mszy Św. jest równoznaczny z popełnieniem grzechu - tłumaczy ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze. - Nie jest wymagane natomiast uczestnictwo w procesji - wyjaśnia dalej ks. Sapieha.

Należy w tym miejscu przypomnieć, że obowiązek udziału we Mszy Św. wierni mogą wypełnić dzień przed samą uroczystością, tj. w jej wigilię: “Nakazowi czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego” (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1248 § 1).

Radość, że Jezus żyje

Choć dzień ustanowienia Eucharystii przypada w Wielki Czwartek to uroczystość Bożego Ciała podkreśla wagę i pozwala właściwie wybrzmieć radości z daru Boga, jakim jest Najświętszy Sakrament.

- Pan Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy pozostawił nam najważniejszy dar jakim jest Jego obecność w Kościele pod postaciami Chleba i Wina - tłumaczy ks. Adrian Put, proboszcz parafii konkatedralnej w Zielonej Górze. - Nie mamy na tym świecie bardziej namacalnego znaku Jego obecności, niż najprawdziwsze Ciało i Krew Pańska. Chcemy się cieszyć, że Chrystus jest między nami, dlatego uczestniczymy w procesjach Bożego Ciała - wyjaśnia proboszcz.

Koncert uwielbieniowy

Wieczorem, o godz. 19:30 na placu przy kościele Ducha Świętego w Zielonej Górze (ul. Bułgarska 30) rozpocznie się koncert Zielonogórskie Uwielbienie.

Formuła koncertu odbiega od sposobów modlitwy standardowo kojarzących się z Kościołem. Można powiedzieć, że jest bardziej nowoczesna. Pieśni są typowo gospelowe.
W czasie koncertu pojawi się również unikatowa forma modlitwy - uwielbienie flagami.
W drugiej części Zielonogórskiego Uwielbienia zostanie wystawiony Najświętszy Sakrament.
Koncert jest otwarty, a wstęp wolny.
Organizatorzy serdecznie zapraszają i obiecują dużą dawkę radości.

Zobacz wideo:Zielona Góra. Koncert Zielonogórskie Uwielbienie - zapowiedź

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska