Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brak białych drobinek to nie koniec świata. Czym można zastąpić cukier? Sprawdź te zamienniki cukru! Ksylitol czy stewia?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Na liście zamienników cukru pojawia się stewia, jest to biała substancja słodząca, pochodząca z rośliny, dość intensywna, nie trzeba więc dodawać jej w dużych ilościach. Stewia pochodzi z Ameryki Południowej, wykorzystuje się ją nie tylko w branży spożywczej, ale także w kosmetyce. Wśród plusów wymienia się jej zawartość witamin i składników mineralnych. Suszone liście są bogate w węglowodany, białka oraz błonnik. Bak kaloryczności przemawia na korzyść diabetyków i osób na diecie. Wydawałoby się, że słodki preparat może szkodzić zębom, w praktyce nie ma żadnego wpływu na pojawienie się próchnicy.
Na liście zamienników cukru pojawia się stewia, jest to biała substancja słodząca, pochodząca z rośliny, dość intensywna, nie trzeba więc dodawać jej w dużych ilościach. Stewia pochodzi z Ameryki Południowej, wykorzystuje się ją nie tylko w branży spożywczej, ale także w kosmetyce. Wśród plusów wymienia się jej zawartość witamin i składników mineralnych. Suszone liście są bogate w węglowodany, białka oraz błonnik. Bak kaloryczności przemawia na korzyść diabetyków i osób na diecie. Wydawałoby się, że słodki preparat może szkodzić zębom, w praktyce nie ma żadnego wpływu na pojawienie się próchnicy. 123rf/pheelingsmedia
Czym zastąpić cukier? To pytanie zadaje sobie cała Polska, która w obliczu inflacji szuka tańszych alternatyw dla wielu podstawowych produktów. Tymczasem białe drobinki to nie jedyny sposób na osłodzenie ulubionej kawy lub doprawienie ciasta. Opakowania nie są tanie, da się jednak bez niego żyć. Dietetycy powiedzą, że wyjdzie nam to na zdrowie, ale czasem słodycz życia jest nam potrzebna. Czy ten podstawowy produkt ma zamienniki? Tak, sięgnij po miód, owoce lub stewię!

Spis treści

Czym zastąpić cukier? Oto zamienniki cukru, które warto znać

Latem z sezonowych warzyw i owoców powstają przetwory, jesienią syropy, a zimą wielu dosładza desery lub gorącą herbatę. Wykorzystanie cukru jest do nich niezbędne. Do wielu potraw można jednak użyć zamienników. Nie trzeba organizować wycieczek do kilku marketów lub zamawiać paczek cukru po astronomicznych cenach. Wystarczy sięgnąć po inne osładzacze.

Gdy pod ręką nie ma cukru, można sięgnąć po miód. Nie tylko będzie zdrowszy, ale w przypadku herbaty lub ciasta może dodać głębi aromatu. Podobnie działają syropy, które są intensywne w smaku. Produkty, które mamy w domu, nie tylko zastąpią popularny towar, ale niekiedy są tańsze, wydajniejsze i zdrowsze.

Wśród zamienników, które wynagrodzą pustki w cukiernicy, można wymienić też:

  • ksylitol,
  • erytrytol,
  • cukier brązowy,
  • cukier wanilinowy,
  • cukier trzcinowy,
  • cukier puder,
  • cukier żelujący,
  • słodkie owoce,
  • stewię,
  • aspartam.

Część z nich znajdziemy na półce ze słodzikami, część na dziale cukierniczym, niektóre widoczne są na bazarkach. Dostęp do tanich zamienników jest dziś nieograniczony. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, nie ma produktu idealnego, ale wiele stanowi odmianę w kuchni.

Czym różni się cukier wanilinowy od waniliowego?

Jednym z zamienników zwykłego cukru jest ten o waniliowym posmaku. Przez lata gospodynie nie zwracały uwagi na nazewnictwo cukru w małych saszetkach. Okazuje się, że ma to znaczenie. Prawdziwy cukier waniliowy różni się od tego wanilinowego. W praktyce oznacza to, że jeden posiada prawdziwy ekstrakt z wanilii, drugi ma syntetyczny. Jedna literka "n" wpływa nie tylko na jakość, ale i cenę. Za prawdziwy smak trzeba zapłacić więcej.

Brak cukru to nie koniec świata. Zobacz, jakich produktów użyć na co dzień!

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska