Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brak medalu to nie porażka

Izabela Baron [email protected] 68 324 88 35
- Medale powiesimy w pokoju w widocznym miejscu - zgodnie przyznaje gubińska drużyna. Od lewej: Damian, Alicja, Piotr, Agnieszka i Angelika ze swoją trenerką, Izabelą Ochotą.
- Medale powiesimy w pokoju w widocznym miejscu - zgodnie przyznaje gubińska drużyna. Od lewej: Damian, Alicja, Piotr, Agnieszka i Angelika ze swoją trenerką, Izabelą Ochotą. Izabela Baron
Kolorowe koszulki, uśmiechy na twarzach, wesołe okrzyki, stukot piłeczek o paletki i unoszący się w powietrzu duch rywalizacji - tak było wczoraj na 11. Regionalnym Turnieju Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych w Krośnie Odrzańskim.

Do krośnieńskiej hali sportowej przyjechali podopieczni z Domu Pomocy Społecznej w Miłowicach, a także wychowankowie specjalnych ośrodków szkolno - wychowawczych z Lubska, Międzyrzecza, Nowej Soli, Sulęcina, Strzelec Krajeńskich, Świebodzina, Żagania i Wschowy oraz uczniowie szkoły specjalnej w Żarach i Krośnie Odrzańskim. - Celem imprezy jest popularyzacja tenisa stołowego wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną, rozpowszechnianie idei Olimpiad Specjalnych i integracji ze społeczeństwem, a także podnoszenie efektów rehabilitacji - mówi Jolanta Świtacz, dyrektor ZSS w Krośnie.

Przed rozpoczęciem turnieju nastroje wśród uczestników dopisywały. - Lubimy grać w tenisa. Fajnie, że tu przyjechałyśmy - podkreślały dziewczyny z Miłowic. Podobnie mówiły ich trenerki, Elżbieta Kurkiewicz i Halina Bieczyńska: - Udział w olimpiadzie bierzemy co roku. Dla dziewczyn takie zawody to niemal święto. Spotykają się ze znajomymi, których poznały właśnie przy takich okazjach.

Inauguracja imprezy była bardzo uroczysta. Po podniesieniu flagi Olimpiad Specjalnych, wprowadzono drużyny. Każdy uczestnik ze zniecierpliwieniem trzymał w dłoniach paletkę do tenisa. - Ja już chcę grać! - powiedział do swojej trenerki jeden z nich. Jako pierwsza przywitała gości J. Świtacz, która życzyła zawodnikom satysfakcji z rywalizacji sportowej, a kibicom wielu wrażeń. Mówiła: - Pokażcie, jak piękny jest sport w waszym wykonaniu.

Po niej przemówił burmistrz miasta, Marek Cebula. Porównał on rywalizację sportową do rywalizacji w życiu. - Wygrywają najlepsi. Ale nawet ci, którzy nie wygrają, nie muszą czuć się przegranymi - podkreślał. Po nim głos zabrał dyrektor Regionalnych Olimpiad Specjalnych, Marek Kubicki: - Widzę wiele uśmiechniętych twarzy. Liczę na wspaniałą zabawę. Dajcie z siebie wszystko!

Jak to na prawdziwej olimpiadzie, nie mogło zabraknąć uroczystej przysięgi. W imieniu wszystkich zawodników złożyła ją uczennica ZSS w Krośnie, Aleksandra Gogot: - Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swoim wysiłku.
A zwycięzców było niemało. W sumie złotych medalistów było ponad dwudziestu. Spośród wszystkich drużyn najwięcej medali zdobyli wychowankowie z Gubina. - Jestem bardzo zadowolona, bo każdy z nich pojedzie do domu z medalem. A to mój pierwszy turniej, więc sukces jest podwójny - chwali się ich trenerka, Izabela Ochota.

Olimpiady Specjalne odbywają się na terenie regionu każdego roku. Dla Krosna był to pierwszy raz. Turniej zorganizował Zespół Szkół Specjalnych w Krośnie Odrzańskim przy współudziale starostwa powiatowego, urzędu miasta, Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne - Polska Lubuskie oraz krośnieńskiej hali sportowej.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska