Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brytyjska Noc zagości pod koniec tygodnia w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Ileż będzie atrakcji: występ Nigela Kennedy'ego, pokazy mody, muzyka

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Brytyjska Noc Muzeów będzie doskonałą okazją do zaprezentowania zarówno historycznej, jak i współczesnej odsłony Zjednoczonego Królestwa - kraju, którego kultura została ukształtowana przez wiele czynników.
Brytyjska Noc Muzeów będzie doskonałą okazją do zaprezentowania zarówno historycznej, jak i współczesnej odsłony Zjednoczonego Królestwa - kraju, którego kultura została ukształtowana przez wiele czynników. pixabay
Brytyjska Noc Muzeów będzie doskonałą okazją do zaprezentowania zarówno historycznej, jak i współczesnej odsłony Zjednoczonego Królestwa - kraju, którego kultura została ukształtowana przez wiele czynników. Muzeum Ziemi Lubuskiej postanowiło, kontynuując wieloletnią tradycję nocy tematycznych, przybliżyć tym razem dorobek Brytyjczyków. Tym razem wydarzenie zostało zorganizowane nietypowo, bowiem atrakcje - i to jakie - zaplanowano aż na dwa dni.

Światowej sławy wirtuoz skrzypiec

W piątek, 19 maja o godzinie 20, na scenie muzeum wystąpi brytyjski wirtuoz skrzypiec — Nigel Kennedy. W trakcie swojej kariery Nigel Kennedy odbył niezliczoną liczbę międzynarodowych tournée, występując u boku wiodących światowych orkiestr i dyrygentów w Europie, Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, Azji oraz Australii. Wstęp jest płatny, ale jak nas powiadomiono (14.05 godz. 22) brak już wolnych biletów.

Nigel Kennedy w niezwykły sposób przyciąga uwagę światowych mediów, a w swoim dorobku ma liczne i zróżnicowane wystąpienia telewizyjne. Otrzymał wiele indywidualnych nagród, m.in. w Wielkiej Brytanii za wkład w rozwój brytyjskiej muzyki (1997) oraz tytuł Artysty Roku (2001). Jego twórczość została doceniona także poza rodzimym krajem wyspiarskim. We Francji otrzymał nagrodę Gold Award, a w Szwajcarii Złotą Różę Montreux.

Brytyjski listonosz w stylu Beatlesów

W sobotę 20 maja od 17:00 do 23:00, goście Muzeum będą mogli zgłębić wiedzę o Wielkiej Brytanii poprzez wykłady, wystawy czy koncert zespołu "The Postman", specjalizującej się w utworach The Beatles. Będzie także projekcja filmu z Jamesem Bondem - agentem 007. Udało nam się zdobyć dokładny program wydarzenia:

  • 17:00 – uroczysta inauguracja

  • 17:15 – wystawa okładek płyt brytyjskich zespołów rockowych z kolekcji red. Andrzeja Nawrockiego

  • 17:15 – warsztaty edukacyjno-plastyczne Krystyny Betiuk – Pradawni Celtowie ujawnią wiele tajemnic o Tobie

    Uczestnicy warsztatów poznają ciekawą, wciąż odkrywaną na nowo kulturę najdawniejszych mieszkańców wysp brytyjskich. Historia i zwyczaje ludów celtyckich fascynują do dnia dzisiejszego. Tajemnicze symbole odzwierciedlające świat ich duchowych wartości stanowią zagadkę dla historyków, a niepowtarzalne piękno celtyckich ornamentów jest niewyczerpanym źródłem inspiracji dla projektantów i stylistów z różnych dziedzin kultury współczesnej. Dzięki stworzonemu przez Druidów 2000 lat temu kalendarzowi celtyckiemu będzie można poznać swoje opiekuńcze drzewo, przyporządkowywane każdemu noworodkowi w momencie przyjścia na świat. Uczestnicy warsztatów wykonają symboliczny znak Drzewa – Opiekuna na symbolicznej metalowej tarczy. Po warsztatach, każdy [uświadamiając sobie przekaz mędrców celtyckich o ważności ścisłego związku człowieka z naturą] posadzi swoje, prawdziwe, symboliczne drzewko w jakimś wybranym przez siebie miejscu, ku pożytkowi własnemu i dla potomnych.

  • 17:30 – konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii – Bądź jak agent 007, zostań w quizie numer jeden

    Tradycyjnie jednym z punktów muzealnego wydarzenia jest konkurs wiedzy o państwie, które jest bohaterem muzealnej nocy. W tym roku konkurs odbędzie się pod tytułem: „Bądź jak agent 007, zostań w kwizie numer jeden”. W zabawie mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy przystąpią do pierwszego etapu zmagań. W nim na uczestników czeka test składający się 10 pytań, spośród których w każdym pytaniu należy wybrać jedną, prawidłową odpowiedź. 10 osób, które uzyska największą ilość poprawnych odpowiedzi będzie rywalizować w głównym konkursie, który będzie miał charakter kwizu z pytaniami zamkniętymi. Tematyka pytań dotyczyć będzie dziejów Wielkiej Brytanii jej kultury, filmu, sportu czy historii. Na zwycięzców i uczestników finałowych zmagań czekają atrakcyjne nagrody. Ich fundatorami jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Oddział w Zielonej Górze.

  • 18:00 – wykład pt. Anarchia w brytyjskiej modzie: Westwood, McQueen, Treacy – dr Alina Polak-Woźniak

    Wykład połączony z prezentacją multimedialną, opowiadający o największych, najsławniejszych, ale i najbardziej awangardowych projektantach brytyjskich: Vivienne Westwood (1941-2022), która wywarła znaczny wpływ na współczesną modę punk i nowej fali, Alexandrze McQueenie (1969-2010), znanym ze swoich niekonwencjonalnych projektów i szokowania publiczności oraz Phillipie Treacy’m (ur. 1967) – ekscentrycznym designerze kapeluszy, którego dzieła noszą gwiazdy i brytyjska rodzina królewska.

  • 18:00 – projekcja filmu o Jamesie Bondzie

  • 19:00 – wykład pt. Angielskie ślady w historii Zielonej Góry – dr Bartłomiej Gruszka

    wykład o ciekawych, brytyjskich wątkach w przedwojennej historii Zielonej Góry. Poprowadzi go ceniony regionalista i archeolog, znany społecznik dr Bartłomiej Gruszka.

  • 19:30 – wystawa zdjęć Damiana Chrobaka pt. Wycinek rzeczywistości

    Wystawa Wycinek rzeczywistości to subiektywny obraz życia codziennego Londynu. Zarejestrowane aparatem ciekawe zdarzenia, które dosłownie wydarzyły się na ulicy. Uważny dokumentalny zapis krótkich historii blisko 12-milionowego miasta. Wnikliwe spojrzenie fotografa na rzeczywistość wielokulturowej metropolii. Często jedno zdjęcie to jedna krótka historia. Osobiste dekodowanie kultury wielkiego miasta, symboli i znaków czasu utrwalone na kolorowym negatywie. Dokumentalna fotografia uliczna Damiana Chrobaka oscyluje pomiędzy powagą, żartem, a czasem balansuje na cienkiej linii groteski. Inteligentne i wrażliwe spojrzenie na mikrohistorie londyńskiego świata zapisane w częściach sekundy za kurtyną migawki aparatu z czerwoną kropką. /Artur Reszko/

  • 19:45 – wykład pt. Miasta jak lodówki, bombonierki i hogwarty z dodatkiem piłkarskim. Anglia oczami red. Artura Łukasiewicza

    Do tyłu lodówki urodę Manchesteru porównał Liam Gallagher, wokalista słynnego zespołu Oasis i wierny kibic „The Citizens”, czyli Manchesteru City. Miejskie zaułki i ulice oczywiście nie są aż tak brzydkie i odpychające, zaskakują na każdym kroku. Niemal wszystkie prowadzą do futbolowych świątyń – stadionów City i United na Old Trafford. O przemysłowym sercu Anglii przypominają dzielnice z kanałami, śluzami i barkami. Manchester nie ma urody „bombonierek”. Te zobaczymy na pewno w Durham na północy i szkockim Edynburgu, mieście wymienianym wśród najpiękniejszych na świecie. Tam może zakręcić się w głowie od widoków i zabytków, nie mniej niż w Londynie, mieście nieporównywalnym do żadnego innego. Tu powietrze przesiąknięte jest także piłką (gdzie w Anglii nie jest) i sztuką. Wystarczy na początek zobaczyć niezwykły żyrandol Patricka Chihuly’ego w Muzeum Wiktorii i Alberta. Potem już będzie tylko ciekawiej.

  • 20:00 – wykład pt. Wkład Brytyjczyków w światowe winiarstwo – dr Arkadiusz Cincio i Tomasz Kowalski.

    Wykład będzie się składał z dwóch części. W pierwszej z nich omówione zostaną zasługi Brytyjczyków dla rozwoju winiarstwa na świecie. Mieszkańcy Wysp Brytyjskich mieli bowiem niezwykle istotny wpływ na tworzenie takich trunków jak: szampan, porto, sherry oraz wina z Bordeaux. Mniej znane są wina produkowane w Anglii i Walii choć ich historia jest długa i bogata. Druga cześć wykładu będzie poświęcona obecnemu winiarstwu brytyjskiemu, które często wytycza drogi dla innych nowych narodów winiarskich Północnej Europy.

  • 21:00 – koncert grupy coverowej The Postman

    Najpopularniejszy coverband w Polsce. Pochodzą z dolnego śląska, a swoją przygodę jako tribute band rozpoczęli w 1997 r. Od tamtej pory koncertują na terenie całego kraju. Swoje doświadczenie zdobywali grając na imprezach okolicznościowych i plenerowych, w telewizji teatrach i filharmoniach.

Zobacz co dzieje się podczas nocy muzeów w innych miastach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska