Budowa gazociągu Baltic Pipe w woj. lubuskim. Mieszkańcy wzięli udział w ekologicznym konkursie

Materiał promocyjny GAZ-SYSTEM
Na budowie gazociągu Baltic Pipe prace przebiegają zgodnie z planem. To niewątpliwie jeden z najważniejszych projektów, który w najbliższym czasie przyczyni się m.in. do obniżenia emisji dwutlenku węgla i poprawy jakości powietrza w woj. lubuskim, ale też w całej Polsce. Aby podkreślić wymiar ekologiczny tej inwestycji, młodzi mieszkańcy wzięli udział w specjalnym konkursie ,,Zielony zawrót głowy Baltic Pipe”. Ich zadaniem było stworzenie „lasu w słoiku”. Jury wyłoniło zwycięzców akcji i przyznało nagrody.

Na terenie województwa lubuskiego budowany jest odcinek gazociągu Goleniów – Lwówek, jeden z elementów Programu Baltic Pipe. Już w następnym roku powstanie nowy korytarz dostaw gazu na europejskim rynku, który po raz pierwszy w historii umożliwi przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach. Planowane uruchomienie przesyłu gazu nastąpi w październiku 2022 r.

W trosce o ekologię

Inwestycja Baltic Pipe posiada wiele walorów ekologicznych. Gaz ziemny jest jednym z najczystszych paliw kopalnianych. Zwiększenie dostępności tego źródła energii przyczyni się do obniżenia emisji dwutlenku węgla i poprawy jakości powietrza w Polsce. Bardzo ważną kwestią jest także uzyskanie niezależności energetycznej naszego kraju w wyniku tej inwestycji.

Aby podkreślić bliski związek gazociągu Baltic Pipe z dbałością o ekologię, Polska Press Grupa (wydawca „Gazety Lubuskiej”) wraz ze spółką GAZ-SYSTEM zorganizowały konkurs dla dzieci pod hasłem „Zielony zawrót głowy Baltic Pipe”.

Akcja skierowana była do dzieci w wieku od 7 do 15 lat, mieszkających na terenie woj. lubuskiego. Od 28 kwietnia do 19 maja 2021 roku chętni mogli przesłać zdjęcie wykonanego przez siebie „lasu w słoiku” z wkomponowanym motywem kojarzącym się z projektem Baltic Pipe, np. przez wykorzystanie kolorystyki czy logotypu projektu. Zwycięskie prace wybrała Komisja Konkursowa, w skład której weszli przedstawiciele organizatora konkursu i spółki GAZ-SYSTEM. W sumie zgłoszono 47 prac. Wyłoniono 18 laureatów z województwa lubuskiego. Nagrody ufundował GAZ-SYSTEM. Oto zwycięzcy:

  • 1. miejsce zdobył Gabriel Lemiński. Nagrodą za zwycięską pracę jest rower górski MTB Rockrider ST 500 24.
  • 2. miejsce zajęła Iga Sadecka, która otrzyma Fujifilm Instax mini 9 z wkładem Instax mini 10.
  • 3. miejsce zajął Maciej Mazur, który za swoją pracę otrzyma głośnik JBL GO 3.

Dodatkowo jury przyznało piętnaście wyróżnień. Autorzy docenionych prac otrzymają książkę Adama Wajraka „Wielka księga prawdziwych tropicieli” oraz pióro Waterman Hemisphere.

Wyróżnienia otrzymali:
Patryk Potocki, Dawid Lewicki, Gabriela Sztandera, Katarzyna Krystians, Maria Markuczak, Tomasz Wójtowicz, Bartosz Wójtowicz, Piotr Klimek, Tytus Sinicki, Oliwia Kozakiewicz, Antoni Miech, Gabriel Gleń, Dominik Nowaczewski, Mateusz Mazur, Antoni Derejczyk.

Budowa Baltic Pipe w województwie lubuskim

Część lądowa inwestycji Baltic Pipe jest zlokalizowana w trzech województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim.

Na terenie naszego województwa budowany jest gazociąg Goleniów-Lwówek, który został podzielony na dwa etapy realizacyjne: Goleniów–Ciecierzyce (o długości około 122 km) oraz Ciecierzyce–Lwówek (o długości około 69 km). Trasa gazociągu przechodzi przez gminy: Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Przytoczna i Pszczew.

GAZ-SYSTEM, który jest inwestorem tego projektu, podkreśla fakt stosowania przy budowie nowoczesnych i sprawdzonych technologii, które zapewnią bezpieczeństwo działania gazociągów. Z kolei już po zakończeniu robót – podczas eksploatacji – praca urządzeń będzie na bieżąco monitorowana, a ich stan techniczny regularnie kontrolowany. Więcej informacji o gazociągu można znaleźć na stronie internetowej www.baltic-pipe.pl.

Korzyści dla mieszkańców

Co ważne, inwestycja niesie za sobą mnóstwo korzyści dla mieszkańców woj. lubuskiego. Po zakończeniu inwestycji GAZ-SYSTEM co roku będzie wpłacał do gmin na trasie wybudowanych gazociągów podatek od nieruchomości w wysokości do 2 proc. ich wartości. Dodatkowe środki finansowe będzie można przeznaczyć na zaspokojenie potrzeb mieszkańców gmin, w których zostaną zbudowane gazociągi i tłocznie w ramach projektu Baltic Pipe. W praktyce oznacza to możliwość sfinansowania na przykład remontu lokalnych dróg czy budowy nowego placu zabaw.

Dodaj ogłoszenie