Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa wału odrzańskiego ma ruszyć we wrześniu w Nowej Soli. To największa inwestycja w okolicy w najbliższych latach

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Przygotowanie do budowy wałów przeciwpowodziowych w Nowej Soli.
Przygotowanie do budowy wałów przeciwpowodziowych w Nowej Soli. Mariusz Kapała / GL
Budowa wałów nad Odrą zaplanowana została w Nowej Soli i okolicach Krosna Odrzańskiego. Inwestycje podzielono na dwa kontrakty. Łączny koszt to prawie ćwierć miliarda złotych.
  • Prace przygotowujące teren pod budowę wałów przeciwpowodziowych trwają od początku 2020 roku.
  • We wrześniu rozpocznie się właściwa budowa. Będzie powstawał wał odrzański, ale nie tylko.

Budowa wału odrzańskiego w Nowej Soli i modernizacja wałów Czarnej Strugi

Przed rozpoczęciem inwestycji do wykonania jest jeszcze rozbiórka małej architektury na terenie dawnych ogródków działkowych w Nowej Soli. - Formowanie nowego korpusu wału na lewym brzegu Odry, powinno rozpocząć się we wrześniu. Równolegle, w okolicach drogi S3, ma ruszyć modernizacja wałów Czarnej Strugi. Wykonawca kończy etap mobilizacji, a na miejscu zorganizowano już zaplecze budowy i potrzebny sprzęt - informuje Jarosław Garbacz z Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Budowa wałów w Nowej Soli to nie tylko ochrona przed powodzią

Nowe wały przede wszystkim mają zapewnić lepszą ochronę przeciwpowodziową Nowej Soli i okolicy, ale dzięki tej inwestycji powstaną też tereny rekreacyjne.

Około 6 km dróg serwisowych zlokalizowanych na koronie wałów lub u ich podnóża będzie ogólnodostępna dla mieszkańców i turystów na potrzeby na przykład spacerów, biegów czy jazdy na rowerze.

- Około 6 km dróg serwisowych zlokalizowanych na koronie wałów lub u ich podnóża będzie ogólnodostępna dla mieszkańców i turystów na potrzeby na przykład spacerów, biegów czy jazdy na rowerze - zapowiada Jarosław Garbacz.
Czy powstaną przy okazji ścieżki rowerowe na wałach? Przedstawiciel Wód Polskich studzi emocje w tej sprawie. - Budowanie osobnych dróg rowerowych nie leży w kompetencjach Wód Polskich, gdyż taka infrastruktura wymaga spełnienia innych warunków technicznych niż te stawiane wałom przeciwpowodziowym - wyjaśnia.

Największa inwestycja w regionie i ochrona najmniejszych zwierząt

Ciekawostką tej inwestycji jest ochrona najmniejszych zwierząt. - W przypadku inwestycji oddziaływujących na środowisko, przeprowadza się ocenę oddziaływania na środowisko jeszcze przed jej wydaniem. Obszary położone w sąsiedztwie miejsc występowania i tras sezonowych migracji płazów, są zabezpieczane ogrodzeniem chroniącym płazy i małe ssaki przed wkraczaniem na teren inwestycji. Przed rozpoczęciem robót wykonawca wyznacza i znakuje granice płatów siedlisk przyrodniczych, które są zabezpieczone przed ewentualnym ruchem pojazdów i maszyn oraz swobodnym dostępem pracowników budowlanych - tłumaczy Jarosław Garbacz.

Konstrukcja wygrodzeń uniemożliwia płazom wspinanie się po nich i przechodzenie na teren budowy. Dzięki temu zaplecze budowy jest też zabezpieczone przed przedostawaniem się na ich teren innych małych zwierząt.

Płazy będą chronione przez tak zwane płotki herpetologiczne. - Są powszechnie stosowaną i skuteczną praktyką ochrony tych zwierząt. Konstrukcja wygrodzeń uniemożliwia płazom wspinanie się po nich i przechodzenie na teren budowy. Dzięki temu zaplecze budowy jest też zabezpieczone przed przedostawaniem się na ich teren innych małych zwierząt. Wszystkie wygrodzenia są kontrolowane przez odpowiednich specjalistów z zakresu ochrony środowiska, a ewentualne uszkodzenia są usuwane na bieżąco - opowiada nasz rozmówca. - Stały nadzór przyrodniczy obejmuje również dbałość o siedliska przyrodnicze, chronione gatunki roślin oraz ochronę ogólnego dobrostan środowiska i minimalizowanie wpływu prac na środowisko.

Budowa wałów na Odrze. Koszty inwestycji

Kontrakt pod nazwą „Ochrona przeciwpowodziowa miasta Nowa Sól i obszarów poniżej miasta Krosno Odrzańskie Kontrakt nr 1B.6/1 Nowa Sól-Pleszówek etap I i II” szacowany jest na około 144 mln złotych. Roboty będą prowadzone na terenie województwa lubuskiego, w powiecie nowosolskim, na terenie gmin Nowa Sól i Otyń.

Kontrakt pod nazwą „Ochrona przeciwpowodziowa miasta Nowa Sól i obszarów poniżej miasta Krosno Odrzańskie Kontrakt nr 1B.6/2 Wężyska-Chlebowo” oszacowano na około 100 mln złotych. Teren inwestycji znajduje się w województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim, w gminach Krosno Odrzańskie, Maszewo i Gubin.
Oba przedsięwzięcia realizowane są przez chińską firmę Sinohydro Corporation Limited z siedzibą w Pekinie.

Zakończenie całej inwestycji prowadzonej przez Wody Polskie zaplanowano na pierwszą połowę 2023 roku.

Niedźwiedzia rodzina kąpie się w przydomowym oczku wodnym

Źródło: storyful

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska