Budujemy bibliotekę UZ - trzecie podejście

  Budujemy bibliotekę UZ - trzecie podejście

  Tomasz Czyżniewski 0 68 324 88 34 tczyzniewski@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  - Dziś kończymy przygotowywanie wniosku do ministerstwa na remont budynku Wydziału Elektrotechniki - zapewnia Katarzyna Łasińska

  - Dziś kończymy przygotowywanie wniosku do ministerstwa na remont budynku Wydziału Elektrotechniki - zapewnia Katarzyna Łasińska ©fot. Krzysztof Kubasiewicz

  Dziś uniwersytet prześle do Warszawy dokumenty konkursowe na przebudowę budynku dydaktycznego Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji. To początek starań o 114 mln zł. na inwestycje.
  - Dziś kończymy przygotowywanie wniosku do ministerstwa na remont budynku Wydziału Elektrotechniki - zapewnia Katarzyna Łasińska

  - Dziś kończymy przygotowywanie wniosku do ministerstwa na remont budynku Wydziału Elektrotechniki - zapewnia Katarzyna Łasińska ©fot. Krzysztof Kubasiewicz

  Pierotna wersja biblioteki uniwersuteckiej archiwum UZ

  Pierotna wersja biblioteki uniwersuteckiej
  (fot. archiwum UZ)

  - Gdybyśmy nie zdążyli wysłać dokumentów pocztą, to sama je zawiozę do Warszawy - zapewnia Katarzyna Łasińska, dyrektor biura prorektora ds. rozwoju, która na uczelni zajmuje się projektami unijnymi. - Dokumentacja liczy około 300 stron i do ostatniej chwili była przystosowywana do wymogów konkursu.

  Opuszczone województwo

  Wniosek składany do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego budzi na uniwersytecie olbrzymie emocje.
  Nie tylko, że chodzi o duże pieniądze - 48,5 mln zł na remont budynku dydaktycznego - najbardziej zaniedbanego w kompleksie przy ul. Podgórnej. Zielonogórscy naukowcy czują się zawiedzeni, bo województwo lubuskie jako jedyne w kraju nie dostało pieniędzy na infrastrukturę nauki w pierwszej fazie konkursu. - Z góry założono, że nie dostaniemy ani grosza - denerwuje się rektor prof. Czesław Osękowski. - Nasi politycy nie potrafili o to zadbać. Teraz mają szansę na rehabilitację. Tylko trzeba wspomóc nasze działania.
  Co ciekawe program umożliwia sfinansowanie inwestycji w całości przez ministerstwo. - Warto wydać te pieniądze - uważa rektor Osękowski. - Wydział Elektrotechniki jest najlepszym na uczelni, najbardziej rozwojowym i dobrze współpracującym z gospodarką. Tu nakłady zwrócą się najszybciej.

  Biblioteka - trzecie podejście

  Projekt biblioteki po zmianach. Ma być dwa razy mniejsza archiwum UZ

  Projekt biblioteki po zmianach. Ma być dwa razy mniejsza
  (fot. archiwum UZ)

  Jednak gdyby mierzyć skalę emocji, to problemy z remontem budynku Wydziału Elektrotechniki mają się nijak to sztandarowej i dotąd całkowicie nieudanej inwestycji uczelnianej - biblioteki uniwersyteckiej.

  Przypomnijmy. Uczelnia do tej pory nie książnicy z prawdziwego zdarzenia. Wielki kompleks biblioteczny miał stanąć przy al. Wojska Polskiego. I według zarządu województwa poprzedniej kadencji miał się znaleźć na liście priorytetowych inwestycji województwa. Nie znalazł się i pomysł upadł. W drugim podejściu zakładano jedynie rozbudowę istniejącej biblioteki. Teraz następuje trzecia odsłona boju o książnicę. I trzecia wersja inwestycji.

  - Przystąpimy do konkursu w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Odpowiednie dokumentu mamy już skompletowane i złożymy je na początku stycznia - zapewnia K. Łasińska

  Budowa nowej biblioteki kosztować ma 45 mln zł. - To wstyd, że nie mamy porządnej biblioteki, jak wszystkie uniwersytety. Właśnie zleciłem zmianę poprzedniego projektu - mówi rektor Osękowski. - Przecież nie wyrzucimy go do kosza. W nowej koncepcji budynek będzie dwa razy mniejszy. Stanie po lewej stronie budynku głównego dawnej WSP. Będzie dwa razy mniejszy od poprzedniej wersji. Będzie mniej miejsca na magazyny, całkowicie zniknie wcześniej planowana część dydaktyczna. Będzie to połączenie klasycznej biblioteki z cyfrową.

  PLANY UCZELNI

  * 48,5 mln zł - remont budynku dydaktycznego Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji. Początek w 2009 r.

  * 20,3 mln zł - fundusze z LRPO, przebudowa i modernizacja domu studenta Wcześniak, który zostanie obniżony o trzy kondygnacja. Początek w 2009 r.

  * 45 mln zł - fundusze z LRPO, pierwszy etap budowy biblioteki uniwersyteckiej. Początek w 2010 r. Budowa potrwałaby dwa lata.

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018