Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budynek po dawnym kinie Piast w Słubicach niszczeje. Właściciel fasady ukarany kolejnymi mandatami

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Budynek po dawnym kinie Piast to architektoniczna perełka w centrum Słubic
Budynek po dawnym kinie Piast to architektoniczna perełka w centrum Słubic Aleksandra Pazda
Budynek po dawnym kinie Piast to architektoniczna perełka w centrum Słubic. Mieszkańcy od wielu lat ubolewają, że obiekt z roku na rok coraz bardziej niszczeje. Tymczasem jego właściciel został ukarany kolejnymi mandatami... Czy jest szansa, że budynek jeszcze odzyska dawną świetność?

Kino Piast w Słubicach

Słubicka budowla projektu berlińskiego architekta A. Rebigera z 1924 roku to już właściwie ruina... Kiedyś mieściło się tu kino Piast, które działało do 2005 roku. Teraz okna pozabijane są drewnianymi płytami, napis pozbawiony jest trzech liter, a historyczne zdobienia powoli tracą swoje kształty. Kolorów nadaje jedynie mural z wizerunkiem Jurka Owsiaka, stworzony przez grupę Art Garage.

Fasada w rejestrze zabytków

Przypomnijmy, że fasada kina została wpisana w 2009 roku do rejestru zabytków województwa lubuskiego. Niestety pod koniec 2012 r. prywatny właściciel zlecił rozbiórkę kotłowni oraz sali widowiskowej, podczas której uszkodzono chronioną prawnie elewację frontową.

WIDEO: Słubice: Czy kino Piast da się wskrzesić?

Budynek zamienia się w ruinę

- W przeszłości podczas kontroli WUOZ, PINB i Straży Miejskiej stwierdzano już nieprawidłowości, tj. np. brak zabezpieczenia otworów okiennych przed brudzącymi chodnik gołębiami czy negatywnymi skutkami warunków atmosferycznych, nieuprzątanie odpadów komunalnych pod elewacją frontową, czy brak zabezpieczenia otworów drzwiowych przed obecnością osób postronnych, w szczególności osób bezdomnych - przekazuje nam Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego.

Warto przypomnieć, że przed kilkoma laty przy okazji wzmacniania elewacji frontowej zniknęły i do dzisiaj nie zostały przywrócone wybrane litery z napisu frontowego „KINO PIAST”.

Do podobnego typu nieuzasadnionych uszkodzeń przy okazji innych drobnych prac doszło również w roku ubiegłym, co potwierdzają wyniki najnowszej kontroli Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Słubicach. O co dokładnie chodzi? Tym razem bez potrzeby, bez uzasadnienia i bez uzgodnienia ze służbami konserwatorskimi podkuto częściowo oparcia stalowych belek nadprożowych.

Mandaty dla właściciela

- 21 stycznia 2021 odbyła się kontrola stanu technicznego w zabytkowym budynku frontowym po dawnym kinie Piast przy udziale organu PINB, pełnomocnika właściciela, przedstawiciela Urzędu Miejskiego w Słubicach oraz zarządcy nieruchomości sąsiedniej wspólnoty mieszkaniowej - przekazuje R. Semik.

Zgodnie z informacją PINB na parterze i piętrze budynku stwierdzono nieprawidłowości w postaci:

  • „częściowo podkutych oparć belek nadprożowych stalowych (otwór drzwiowy na parterze jak i piętrze)”;
  • „niezabezpieczony otwór po wykutej rozdzielni elektrycznej na piętrze”;
  • „brak zabezpieczenia otworu balkonowego na piętrze (od strony podwórza)”;
  • „niezabezpieczony otwór okienny na poddaszu (od strony ul. Jedności Robotniczej)”.
Co to jest? - zastanawiamy się często, spoglądając na dziwne obiekty, wybryki natury, rozwiązania techniczne. Nie brakuje ich w województwie lubuskim. My proponujemy 25 dziwnych miejsc w naszym regionie.NOWOGRÓD BOBRZAŃSKI – KOMBINAT DAG ALFRED NOBEL  Kombinat DAG Alfred Nobel Krzystkowice (Alfred Nobel Dynamit Aktien-Gesellschaft) to dziś pozostałości po niemieckiej fabryce amunicji. Zabudowania z okresu II wojny światowej znajdują się na 35-hektarowym terenie lasów w okolicach Nowogrodu Bobrzańskiego.Gdy tam trafimy, najpierw zobaczymy dawną komendanturę, a następnie budynek z czerwonymi kominami. Idąc dalej naszym oczom ukażą się tzw. silosy.Historycy i regionaliści szacują, że fabryka zaczęła działać w 1941 roku. Wówczas to ruszyła produkcja materiałów wybuchowych - proch nitrocelulozowy i materiały inicjujące. Opracowano tutaj także prototyp nowych rodzajów amunicji. Testowano je na strzelnicy. W okresie funkcjonowania na terenie obiektu DAG Alfred Nobel znajdowały się nie tylko bloki mieszkalne, ale również kasyna, sieć kolejowa, straż pożarna oraz filia wielonarodowościowego obozu koncentracyjnego. To właśnie jego więźniowie stanowili znaczną część siły roboczej.Zobacz też: https://gazetalubuska.pl/dziwne-piekne-i-niecodzienne-budynki-w-zielonej-gorze-wiedzieliscie-o-nich-mamy-zdjecia/ga/c9-15381328/zd/47380040

Lubuskie. 25 dziwnych miejsc w regionie. Zobacz, ile mają za...

W wyniki kontroli ukarano właściciela dwoma mandatami odpowiednio w wysokości 300 i 500 zł oraz nakazano mu:

  • „podmurowanie elementów podparcia stalowych belek nadprożowych”;
  • „zamurowanie otworu po wykutej rozdzielni elektrycznej na piętrze”;
  • „zabezpieczenie otworów stolarki okiennej poprzez montaż z balustrad z łat drewnianych”;
  • „zabezpieczenie terenu od strony podwórza siatką typu leśnego wraz z montażem tablic informacyjnych, zabezpieczających przed dostępem do obiektu osób postronnych”.

Czy ta zabytkowa fasada w stylu art déco z elementami ekspresjonizmu zostanie zrewitalizowana a całe miejsce znowu zacznie tętnić życiem? - Z perspektywy prawnej jak i konstrukcyjnej nic nie stoi na przeszkodzie. Dalsze losy tego miejsca zależą wyłącznie od dobrej woli prywatnego właściciela... - dodaje społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego.

Mieszkańcom żal budynku

Słubiczanie ubolewają nad fatalnym stanem tego historycznego budynku. - Z historycznego punktu widzenia jest to bardzo ważny obiekt i szkoda jedynie, że przez te wszystkie lata został doprowadzony do takiego, a nie innego stanu. Nad tym należy ubolewać - przyznaje Piotr Karp, który prowadzi słubicki blog historyczny.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska