MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budynki po więzieniu w Gubinie zostaną zagospodarowane? Burmistrz i wojewoda działają w sprawie OZ Wałowice

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Więzienie pod Gubinem od dawna jest opustoszałe. Czy budynki zostaną zagospodarowane?
Więzienie pod Gubinem od dawna jest opustoszałe. Czy budynki zostaną zagospodarowane? Łukasz Koleśnik
To miał być wielki zakład karny, podobny do tego w Krzywańcu. Były plany, dotyczące rozbudowy oddziału zewnętrznego w Wałowicach pod Gubinem. Od kilku lat budynki stoją jednak puste...

Oddział zewnętrzny w Wałowicach to półotwarte więzienie zlokalizowane pod Gubinem, które podlega pod zakład karny w Krzywańcu. Mieściło się tam maksymalnie 100 więźniów, pracowało natomiast kilkanaście do kilkudziesięciu osób (funkcjonariusze i pracownicy cywilni). Osadzeni mogli wykonywać drobne prace remontowe na terenie miasta. Urząd miasta w Gubinie często korzystał z ich usług, wykonując np. remonty w szkołach podczas wakacji.

Miał być drugi Krzywaniec

Wydawało się, że OZ Wałowice zostanie rozbudowane. I to znacznie, ponieważ modernizacja zakładała, że więzienie pod Gubinem będzie samodzielną jednostką, gdzie miałoby się pomieścić wstępnie od 800 do 900 osadzonych. Zwiększyłaby się też kadra, która obsługiwałaby jednostkę.

Na terenie więzienia miała powstać hala produkcyjna. Rozmiary hali i wewnętrzna infrastruktura miały zależeć od potrzeb zewnętrznego kontrahenta. Trwały poszukiwania zainteresowanych firm. Dokumentacja związana z przebudową więzienia była gotowa (wydano na nią ok. 1,5 mln zł). Prace miały ruszyć w 2018 roku. Tak się jednak nie stało, a obecnie OZ Wałowice jest puste.

Więzienie pod Gubinem opustoszało

W 2021 roku zaczęły pojawiać się informacje o wyludnieniu OZ Wałowice. Najpierw w lutym mówiło się o półrocznym zawieszeniu jednostki i przeniesieniu więźniów oraz pracowników. Kiedy jednak sprawa nabrała medialnego rozgłosu, temat ucichł. Powrócił pół roku później — w październiku 2021 roku.

O możliwym zawieszeniu placówki dowiedziały się lokalne władze. Starostwo powiatowe w Krośnie Odrzańskim interweniowało w tej sprawie. Udało się odroczyć wyludnienie o miesiąc. 19 listopada 2021 więzienie pod Gubinem opustoszało.

Służba więzienna o OZ Wałowice

O więzienie pod Gubinem pytaliśmy przedstawicieli Służby Więziennej w okolicach marca bieżącego roku. Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy:

"Oddział zewnętrzny w Wałowicach, będący jednym z oddziałów Zakładu Karnego w Krzywańcu nie został zwieszony, ani też nie jest czasowo wyłączony z użytkowania. Z uwagi na konieczność racjonalnego rozmieszczenia populacji osadzonych przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych osadzeni przebywający w Oddziale Zewnętrznym w Wałowicach zostali czasowo przewiezieni do innych jednostek penitencjarnych. Funkcjonariusze pełniący uprzednio służbę w ww. oddziale zewnętrznym mają zapewnioną stabilność i ciągłość zatrudnienia. Zaznaczam jednocześnie, że decyzję o zniesieniu (likwidacji) jednostki penitencjarnej podjąć może jedynie w trybie art. 72§4 K.k.w. Minister Sprawiedliwości. Informuję ponadto, że zmiana liczebności populacji więziennej może implikować wyludnianie, bądź zaludnianie jednostek penitencjarnych, co jest działaniem racjonalnym z punktu widzenia kosztów ponoszonych przez Skarb Państwa." - czytamy w komunikacie Zespółu Komunikacji Medialnej Służby Więziennej.

Burmistrz i wojewoda myślą o zagospodarowaniu budynków po więzieniu

W ostatnich dniach burmistrz Gubina Zbigniew Bołoczko spotkał się z wojewodą lubuskim, Markiem Cebulą. Jednym z poruszanych tematów było właśnie więzienie pod Gubinem.

- Jest to dla nas ważne, aby to miejsce nie niszczało i zostało należycie zagospodarowane - mówi Z. Bołoczko. - Zwrócili się do mnie pracownicy aresztu w Lubsku, który ma zostać zamknięty, aby spróbować przywrócić więzienie w Gubinie. Ogólnie te obiekty nie mogą stać puste. Bardzo dużo pieniędzy włożono w plany związane z rozbudową więzienia. Piszemy pisma, działamy. Zobaczymy, co da się zrobić.

- Trzymamy rękę na pulsie, ale też niewiele możemy zrobić, ani snuć dalekosiężnych planów, skoro nie jesteśmy właścicielami tych obiektów - przyznaje wojewoda M. Cebula. - Czekamy na reformę służby więziennej i zobaczymy co dalej. Nawet jeśli więzienie pod Gubinem nie zostanie uruchomione, to nie znaczy, że tamte budynki nie zostaną zagospodarowane.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Co z więzieniem pod Gubinem? Budynki obecnie stoją puste. Wcześniej były plany, dotyczące rozbudowy zakładu karnego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska