Budzi nadzieję, przynosi radość – wiosna!

Materiał informacyjny SWISS KRONO
„Zapachniało, zajaśniało wiosna, ach to ty” – to, oczywiście, słowa piosenki Marka Grechuty, która wraz z nadejściem wiosennych dni często wybrzmiewa nam w głowie. Bo jak tu nie śpiewać, kiedy za oknem słońce, na drzewach soczysto-zielone liście, a w ogrodach bujne kwiaty?

– Pierwsze, wiosenne promienie słońca i od razu wstąpiły we mnie energia i radość – mówi Justyna Musielak, młodsza specjalistka do spraw rozliczeń w firmie SWISS KRONO i dodaje:

– Do tego barwne kwiaty, śpiew ptaków – na wszystkie te znamiona wiosny bardzo czekałam!

– Zgadza się, kilka cieplejszych dni i człowiek po prostu budzi się do życia, ma inne, bardziej optymistyczne podejście do wielu spraw – zauważa Agnieszka Studzińska pełniąca w żarskiej firmie funkcję referenta do spraw rozliczeń i dodaje:

– Wiosną można góry przenosić! Do tego dłuższe dni, ciepły wiatr we włosach – sama radość!

Jak to niegdyś bywało...

Na pierwsze promienie słońca czekał z utęsknieniem każdy z nas. Nic dziwnego – wiosną budzą się nadzieje, jesteśmy pełni energii i zapału do realizacji planów i podejmowania nowych wyzwań.

Wiosna była również wyjątkową porą roku dla naszych przodków. Przenieśmy się na chwilę w głąb historii, by przyjrzeć się, jak niegdyś na ziemiach polskich witano tę piękną porę roku.

– W tradycyjnych społeczeństwach, w czasach poprzedzających epokę industrialną, niekiedy nawet w XX wieku, rytm życia ludzi wyznaczały przemijające pory roku. To one wyznaczały porę zasiewu oraz zbiorów, bez których ludzka egzystencja nie była możliwa. W rytm zmieniających się pór roku ukształtowała się także ludowa obrzędowość, związana ściśle ze świętami katolickimi i kalendarzem liturgicznym – opowiada dr historii, Jakub Linetty, pracownik Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i dodaje:

– Zakończenie zimy, przedwiośnie i nadejście wiosny, był to okres w życiu naszych przodków niezwykle trudny. Kończyły się zimowe zapasy żywności, a do jakichkolwiek nowych zbiorów było jeszcze daleko. Z tego powodu właśnie na przednówku najczęściej spodziewano się klęski głodu lub poważnych niedoborów żywności. Tego rodzaju problemy dotykały ludność wiejską jeszcze u progu czasów współczesnych. Niedobory żywnościowe na przednówku pokrywały się z Wielkim Postem w kalendarzu liturgicznym. Dlatego też dawniej, ludzie żyjący bliżej natury, zależni w pełni od zbiorów i kaprysów pogody, z wielką nadzieją upatrywali pierwszych oznak wiosny i odrodzenia życia w przyrodzie – opowiada dr Linetty i kontynuuje:

– Z obrzędem pożegnania zimy najczęściej kojarzymy obrzęd palenia lub topienia kukły, zwanej rozmaicie: Marzanną, Moreną bądź niekiedy Śmiercichą. Kukłę wykonywano ze słomy, obwijano płótnem lub starymi ubraniami i przystrajano wstążkami. Orszak z taką kukłą obchodził wszystkie domostwa we wsi, a następnie topiono ją w jeziorze lub rzece, bądź też palono. Z obrzędem topienia Marzanny często związane jest także obnoszenie gaika, czyli przyozdobionej gałęzi sosnowej. Gaik był obnoszony od domostwa do domostwa przez dziewczęta, a towarzyszyły temu tradycyjne tańce i śpiewy.

Wiosna w Szkole Podstawowej nr 1 – uczniowie z utęsknieniem wypatrywali pierwszych promieni słońca!

– W tym roku w naszej szkole Dzień Wiosny obchodzony był na różne sposoby: klasa II a przygotowała inscenizację na temat Wiosny. W aranżacji wiosennej i wspaniałych kolorowych strojach uczniowie symbolicznie przywitali nową porę roku. Występ został nagrany i zaprezentowany innym klasom przez Internet. Klasa I c zorganizowała natomiast Koncert Wiosenny – na lekcjach plastyki dzieci same wykonały instrumenty muzyczne i nauczyły się śpiewać piosenkę „Witamy wiosnę” z akompaniamentem instrumentalnym. Mali artyści ustroili salę wiosennymi ozdobami i symbolami przygotowanymi na lekcjach techniki. Dzieci pięknie się ubrały, a występ był bardzo udany. Z tego wnioskujemy, że wiosna będzie słoneczna i cieplutka! To wydarzenie artystyczne również zostało uwiecznione na filmie i cała społeczność mogła je obejrzeć na stronie szkolnej oraz naszym facebookowym fanpage’u – mówi Agnieszka Ropska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Fryderyka Chopina w Żarach i dodaje:

– Biblioteka szkolna zorganizowała natomiast wiosenną akcję poetycko-plastyczną. W młodszych klasach dzieci na podstawie wylosowanego wiersza o wiośnie przygotowały plakaty, które zostały umieszczone w antyramach w holu szkoły, dekoracja została przygotowana na 22 marca. Starsi uczniowie napisali prace literackie o wiośnie, m.in. opowiadania, wiersze, listy, przemówienia. Autorzy zwycięskich utworów wzięli udział w sesji nagraniowej, a filmiki z ich prezentacjami również zostały udostępnione na Facebooku i na stronie szkoły.

W poprzednich latach, jeszcze przed pandemią, żarska Szkoła Podstawowa nr 1 w Dniu Wiosny bardzo angażowała się w życie i wydarzenia lokalnej społeczności.

– Nasi uczniowie odwiedzali dzieci 6-letnie w przedszkolach i razem spędzali czas z nowymi kolegami na wspólnych zabawach, grach i konkursach. Zapraszali też przyszłych pierwszoklasistów do siebie, pokazywali szkołę i wszystko, co w niej najatrakcyjniejsze. Wiosenna wizyta u sześciolatków była ciekawym doświadczeniem zarówno dla starszych uczniów, jak i dla ich młodszych kolegów i koleżanek. Wspólne zajęcia to dobra współpraca, a przede wszystkim integracja dzieci – obecnych i przyszłych uczniów SP 1 – wspomina dyrektor Agnieszka Ropska i kontynuuje:

– Klasy I-III świętowały przyjście wiosny zakładając ogródki klasowe. Dzieci uczestniczyły też w wiosennym spotkaniu w nowo powstałym parku wypoczynku przy ulicy Ludowej w Żarach, gdzie zaprezentowały przedstawienie teatralne i piosenkę pod tytułem „Witamy wiosnę”. Żaby, bociany, wróble, sroki, kosy i tańcząca wiosna pokazały, jak należy żyć w zgodzie z naturą! Z okazji nadejścia wiosny celebrowaliśmy też i promowaliśmy działania proekologiczne – odbywały się przedstawienia mówiące o ochronie lasów i wód. Niespodzianką był jednego roku pokaz mody ekologicznej, w który zaangażowali się również rodzice uczniów. Wszystkie działania ekologiczne zostały nagrodzone i przekonywały o tym, że ochrona środowiska jest obowiązkiem każdego człowieka.

Dodaj ogłoszenie