Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bukowiec na archiwalnych pocztówkach

Dariusz Brożek
Dariusz Brożek
archiwum Dariusza Brożka
Wieś Bukowiec koło Międzyrzecza ma średniowieczną metrykę. W tym roku mieszkańcy będą obchodzić jej 780-lecie, gdyż pierwsza wzmianka o Bukowcu pochodzi z 1236 r.

Przez ponad 500 lat wizytówką Bukowca był drewniany kościół pw. Św. Marcina z 1550 r. Świątynia spłonęła w niewyjaśnionych okolicznościach w 1978 r. Mieszkańcy byli przekonani, że została podpalona, ale organom ścigania nie udało się wyjaśnić tej zagadki. Pod koniec drugiej wojny światowej zniszczony został także pałac. Jego reliktem jest obecnie neorenesansowa brama. Oba obiekty znamy m.in. z pocztówek, wydawanych w okresie międzywojennym przed miejscowego przedsiębiorcę Rudolfa Wandla.

W średniowieczu wieś należała do Bukowieckich, od których wzięła nazwę, a potem do Szlichtingów i Unrugów. Portrety trumienne przedstawicieli tych rodów znajdują się w zbiorach muzeum w Międzyrzeczu. Od drugiego rozbioru Polski w 1793 r. do końca drugiej wojny w 1945 r. nazywała się Bauchwitz. Była i jest nadal największą wioską w międzyrzeckiej gminie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska