Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Czerwieńska apeluje do mieszkańców: gromadźmy wodę deszczową. Zielonogórscy radni też mają pomysły, jak zadbać o nasze środowisko

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Warto w swoim ogrodzie gromadzić deszczówkę, by to właśnie nią podlewać swoje rośliny.
Warto w swoim ogrodzie gromadzić deszczówkę, by to właśnie nią podlewać swoje rośliny. Mariusz Kapała
Gminy w Lubuskiem przekonują mieszkańców, że mogą mieć oni wpływ na poprawę naszego środowiska. Wcześniej niektórzy samorządowcy zwrócili się z apelem o ograniczenie koszenia traw. Teraz zachęcają, by gromadzić deszczówkę, żeby łatwiej było nam przetrwać suszę.

Nie ma co kryć, musimy myśleć o przyszłości naszego środowiska już teraz. Również o mądrym gospodarowaniu zasobami wody.

Susza w Polsce to nie tylko skutek braku deszczu. Musimy zupełnie zmienić nasze myślenie o wodzie

Co my, jako mieszkańcy, możemy zrobić już, by nie marnować niepotrzebnie wody i skuteczniej walczyć z suszą?

Burmistrz Czerwieńska apeluje do mieszkańców

- W związku z pogarszaniem się sytuacji hydrologicznej apeluję o magazynowanie wody deszczowej w przypadku wystąpienia opadów atmosferycznych - zwrócił się z apelem do mieszkańców gminy Czerwieńsk, burmistrz Piotr Iwanus.

Samorządowiec zauważa, że w ostatnich latach możemy zauważyć niedobór opadów, a to wpływa na pogarszanie się sytuacji hydrologicznej.

- Zapotrzebowanie roślin w wodę znacznie wzrasta, a jej brak powoduje straty w rolnictwie i w ogródkach przydomowych - zwraca się do mieszkańców burmistrz Czerwieńska. - Jak zapowiadają specjaliści w bieżącym roku znowu odczujemy braki związane z niedoborem wody. Zważywszy na pogarszającą się sytuację hydrologiczną, już dziś zwracam się do mieszkańców gminy o zbieranie w miarę możliwości tzw. deszczówki.

Dzięki niej można podlać przydomową zieleń, zadbać o uprawy. - Używanie wody opadowej obniży też koszty zużytej wody z instalacji wodociągowych - informuje burmistrz.

Wesprzyjmy przyrodę, ograniczmy podlewanie bieżącą wodą, korzystajmy z tego, co nam daje natura.

Zielonogórski radny: zorganizujmy program analogiczny do tego, który działa we Wrocławiu

We Wrocławiu działa program "Złap deszcz". Mieszkańcy mogą starać się o dotację na zadania, które przyczyniają się do ochrony zasobów wody. Takimi pomysłami są chociażby deszczowe ogrody czy budowa specjalnych zbiorników.

Dbajmy o naszą przyrodę:

Zielonogórski radny Koalicji Obywatelskiej, Dariusz Legutowski, apeluje, by i w Zielonej Górze ruszył podobny pomysł. Z taką interpelacją zwrócił się do miasta. Czy będzie zielone światło?

Trwa głosowanie...

Czy starasz się nie marnować wody?

  - Jeżeli chodzi o uruchamianie programów promujących zbieranie deszczówki przez gospodarstwa domowe to "Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja" Sp. z.o.o. są aktywnym uczestnikiem dyskusji z władzami Miasta Zielona Góra o tym kierunku - poinformowano radnego w odpowiedzi na jego interpelację.

  Pomysłem może być pozyskanie na ten cel zewnętrznych pieniędzy. Szansą mogą być również konkursy i współpraca z innymi instytucjami. Będziemy wracać do sprawy.

  POLECAMY Z REGIONU

  Dołącz do nas na Facebooku!

  Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

  Polub nas na Facebooku!

  Kontakt z redakcją

  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

  Napisz do nas!

  Polecane oferty

  Materiały promocyjne partnera
  Wideo
  Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska