MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Burzowy poniedziałek w Lubuskiem. Jest ostrzeżenie dla kilku powiatów

(b)
Wideo
od 16 lat
IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami dla przeważającej części kraju. Zagrzmi i będzie padać także w województwie lubuskim. Najwięcej deszczu spadnie na północy regionu. Miejscami może wystąpić gradobicie.

Gdzie pojawią się burzą?

Dla Lubuskiego wydano ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia ( w trzystopniowej skali).

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami obowiązuje w powiatach:

 • międzyrzeckim
 • słubickim
 • sulęcińskim

Meteorolodzy prognozują wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 35 mm. Burzom towarzyszyć będzie silny wiatr, który w porywach może osiągać prędkość do 70 km/h. Miejscami może spaść grad.

Alert obowiązuje w poniedziałek, 20 maja od godz. 12.00 do 21.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniane jest na 80 proc.

Najgwałtowniejsze burze wystąpią na północy regionu. Dla powiatów:

 • gorzowskiego i Gorzowa Wielkopolskiego
 • strzelecko-drezdeneckiego

wydano ostrzeżenie drugiego stopnia.

Prognozowane są bardzo silne opady deszczu od 35 do 50 mm, oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami może spaść grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz wynosi 70 proc.

Aktualizacja
Około godz. 12.30 otrzymaliśmy informację o podwyższeniu stopnia zagrożenia burzami dla powiatu strzelecko-drezdeneckiego do najwyższego. Obowiązuje tam alert trzeciego stopnia. Nowe prognozy mówią o tym, ze może tam spaść nawet do 80 mm deszczu (czyli 80 litrów wody na metr kwadratowy).

Gdzie jest burza? Śledź mapę pogodową na żywo - błyskawice:

Mapa pogodowa na żywo - deszcz i burze:

Co oznacza ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Ostrzeżenie drugiego stopnia

Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia

Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Jak zachować się podczas burzy?

 • słuchajmy prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów
 • nie zapominajmy o zwierzętach, zwłaszcza tych przebywających na zewnątrz oraz o samochodach;
 • w przypadku wystąpienia silnych porywów wiatru unikajmy przebywania na otwartej przestrzeni; najlepiej szukać schronienia w budynku
 • pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi oraz jeżeli istnieje taka potrzeba, dodatkowym ich zabezpieczeniu
 • z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń (lub zabezpiecz) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.)
 • silny wiatr grozi zerwaniem linii wysokiego napięcia i brakiem dostaw prądu - warto mieć w domu świece za zapałkami, latarkę na dynamo lub na baterie, radio na baterie, zapasowe baterie i naładowany telefon komórkowy
 • przebywając na zewnątrz, starajmy się nie stać pod drzewami, nie podchodźmy blisko budynków, nie zatrzymujmy się pod trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi, rusztowaniami itp.
 • nie parkujmy pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych
 • podczas jazdy samochodem trzeba zachować szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami
 • pamiętajmy również, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwana przez człowieka jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska