Zamknij

Gazeta Lubuska

Był placem cesarza Wilhelma I, Wolności, a nawet i... cmentarzem. Zobaczcie, jak przez wieki zmieniał się plac Bohaterów w Zielonej Górze

Był placem cesarza Wilhelma, Wolności, a nawet i... cmentarzem. Zobaczcie, jak przez wieki zmieniał się plac Bohaterów w Zielonej Górze

Archiwum Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/29] Następne

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprezentowało niezwykłe pocztówki i fotografie, które obrazują, jak zmieniał się plac Bohaterów w Zielonej Górze na przestrzeni wieków.

- W 1894 roku powstał plac cesarza Wilhelma (Kaiser Wilhelm Platz) - informuje dział historyczny MZL w Zielonej Górze. - Było to niewielkie, ale bardzo urokliwe miejsce, tonące w zieleni, kwiatach i rabatkach, jak zresztą cały ówczesny Grünberg.

Na pocztówce z tego okresu nie tylko widać pomnik, który już dawno przeszedł do historii, ale i nieistniejące budynki przy dzisiejszej ulicy Bohaterów Westerplatte. Później będzie tu o wiele szersza trasa. I tu, już za czasów, gdy Grünberg będzie Zieloną Górą, powstanie Dom Towarowy Centrum.

Plac Bohaterów w Zielonej Górze to jedno z takich miejsc, które na przestrzeni lat przeszło diametralne zmiany. To tu jeszcze w XIX wieku stał pomnik niemieckiego cesarza. To tu przed laty znalazł się niewielki cmentarz, na którym pochowano radzieckich żołnierzy. I to tutaj, już w czasach współczesnych, zielonogórzanie tak chętnie odpoczywają przy fontannach czy spotykają się na ważnych uroczystościach państwowych. Muzeum Ziemi Lubuskiej podzieliło się niesamowitymi pocztówkami i fotografiami prezentującymi plac sprzed wielu lat. Zobaczcie!

Tak budowano kościół na osiedlu Pomorskim w Zielonej Górze

Wideo: Pomnik Korczaka zostanie naprawiony:

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy