Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Była ruina, a powstało piękne miejsce. Ta wieża zachwyciła gości. Ponad tysiąc osób zobaczyło Bytom Odrzański z góry! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
To, że udało się uratować to miejsce przez całkowitym zniszczeniem burmistrz Bytomia Odrzańskiego nazywa cudem. I trudno nie przyznać racji, znając historię wielu podobnych zabytków. Ten dawny kościół ewangelicki udało się uratować i zaadaptować na nowe cele.
To, że udało się uratować to miejsce przez całkowitym zniszczeniem burmistrz Bytomia Odrzańskiego nazywa cudem. I trudno nie przyznać racji, znając historię wielu podobnych zabytków. Ten dawny kościół ewangelicki udało się uratować i zaadaptować na nowe cele. Adrian Hołobowicz
Ponad tysiąc osób skorzystało z okazji wejścia na wieżę dawnego kościoła ewangelickiego w Bytomiu Odrzańskim. Pod wieżą stała kolejka. - Frekwencja przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Liczyłem na sto osób - mówi burmistrz Jacek Sauter.

Warto zobaczyć w powiecie nowosolskim. Schonaichianum w Bytomiu Odrzańskim

W weekend w dawnym kościele ewangelickim w Bytomiu Odrzańskim zrobiło się bardzo tłoczno. Obiekt latami stał zrujnowany. A przez ostatnich kilka lat trwał tutaj remont, który dobiega końca. W sobotę w pobliskim kościele pw. św. Hieronima odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, po którym uczestnicy przeszli do dawnego "ewangelika". Tam uroczyście została odsłonięta tablica upamiętniająca Jochena Kleppera.

- To bytomianin, ewangelicki teolog i pisarz, dziennikarz, jeden z najwybitniejszych poetów tworzących pieśni kościelne w XX wieku. Dwanaście pieśni autorstwa bytomianina mieści się w niemieckim i polskim śpiewniku ewangelickim - pisał kilka lat temu regionalista Marek Grzelka w Tygodniu Krąg, w reportażu na temat tragicznej historii Kleppera.

Po odsłonięciu tablicy możliwe było zwiedzanie Schonaichianum. Taką nazwę nosić teraz będzie dawny "ewangelik". W niedzielę do środka mogli wchodzić wszyscy chętni. Można było wejść zwłaszcza na wieżę. Z tej możliwości skorzystało ponad tysiąc osób. pod wieżą ustawiała się kolejka.

- Frekwencja przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Liczyłem na sto osób - mówi burmistrz Bytomia Odrzańskiego Jacek Sauter.

To, że udało się uratować to miejsce przez całkowitym zniszczeniem burmistrz Bytomia Odrzańskiego nazywa cudem. I trudno nie przyznać racji, znając historię wielu podobnych zabytków. Ten dawny kościół ewangelicki udało się uratować i zaadaptować na nowe cele.

Była ruina, a powstało piękne miejsce. Ta wieża zachwyciła g...

Schonaichianum w Bytomiu Odrzańskim. Co to jest?

Prawie osiem milionów złotych Bytom Odrzański otrzymał z Unii Europejskiej na remont dawnego kościoła. Cała inwestycja to koszt 15 milionów złotych. Nie ma już zrujnowanego kościoła, który tuż koło szkoły był po prostu niebezpiecznym miejscem. Powstało Centrum Historyczno - Kulturalne nazwane Schonaichianum.

– Traktujemy odbudowę „ewangelika” jako cud - przyznaje burmistrz Sauter. - Wydaje mi się po wczorajszych reakcjach, że mieszkańcy są dumni z inwestycji. To jest tak, że jak się przechodzi koło ruiny przez 20 - 30 lat i ona nagle zostanie wyremontowana, to nawet, jak tam się nie wejdzie, to czuje się dumę, że to miejsce zostało uratowane.

Co warto zobaczyć w Bytomiu Odrzańskim? Wieża będzie nową atrakcją

Na parterze dawnej świątyni ma być m.in. archiwum archeologiczne i Regionalna Izba Muzealna, a na pierwszym piętrze centrum konferencyjne i pracownie konserwacji.
Wieża będzie cieszyć turystów. Została przystosowana do zwiedzania. Będą tutaj dostępne wirtualne okulary z historyczną panoramą Bytomia Odrzańskiego.

– Przez te okulary będzie można zobaczyć w trójwymiarze, jak wyglądał Bytom Odrzański w czasach niemieckich – zapowiada burmistrz.

W "ewangeliku" powstanie pierwsza w Polsce e-platforma stanowisk archeologicznych województwa lubuskiego. Unikatowa aplikacja umożliwi dostęp do informacji na temat terenu, w którym mają być wykopy, tego czy prace w danym miejscu wymagają zgody konserwatora. To projekt wart kilkaset tysięcy złotych i wymaga dużo pracy. Stąd też do całkowitego końca inwestycji potrzeba jeszcze trochę czasu. W planie jest oddanie obiektu do użytku wraz z wyposażeniem w połowie 2022 roku.

"Ewangelik" w Bytomiu Odrzańskim. Historia kościoła

Kościół ewangelicki wybudowano w Bytomiu Odrzańskim w latach 1741-1746 z cegły i kamienia. Prawie sto lat później dobudowano wieżę, wysoką na cztery piętra. Były w niej zawieszone cztery dzwony, które w 1917 roku zostały przeznaczone na cele wojenne. Świątynia przestała być używana wraz z końcem II wojny światowej. W 2006 roku kupiła go Fundacja Archeologiczna.

CZYTAJ TAKŻE:

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Zobacz remont starego zboru ewangelickiego w Bytomiu Odrzańskim, maj 2021 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska