Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Byliśmy tam, gdzie zwiedzający się nie dostaną. Tak wyglądają Strzelce Krajeńskie ze szczytu baszty czarownic. Zobacz zdjęcia

OPRAC.: Zbigniew Borek
Wraz Markiem Bidolem z Urzędu Miejskiego GL była też na wieży. Dla zwiedzających wieża wciąż nie jest ona i długo raczej nie będzie dostępna. Na wieżę wychodzi się z ostatniego poziomu podłogi. Drzwi, a właściwie okno, przez które trzeba przejść, jest tak małe, że można to zrobić właściwie tylko na… czworaka. Widoki z baszty rekompensują za to niedogodności.
Wraz Markiem Bidolem z Urzędu Miejskiego GL była też na wieży. Dla zwiedzających wieża wciąż nie jest ona i długo raczej nie będzie dostępna. Na wieżę wychodzi się z ostatniego poziomu podłogi. Drzwi, a właściwie okno, przez które trzeba przejść, jest tak małe, że można to zrobić właściwie tylko na… czworaka. Widoki z baszty rekompensują za to niedogodności. Zbigniew Borek
Podczas tych wakacji baszta więzienna, nazywana też basztą czarownic, została udostępniona do zwiedzania. Reporter GL był nie tylko w baszcie, ale i na jej szczycie – niedostępnej dla zwieszających. Zobacz, jak prezentują się z niej Strzelce Kraj.

Baszta w Strzelcach Kraj. została wzniesiona w końcu XIII i drugiej połowie XIV wieku z kamienia i cegły ceramicznej na zaprawie wapiennej. Zwieńczeniem jest stożkowy, ceramiczny hełm z chorągiewką pogodową.

Baszta więzienna w Strzelcach została udostępniona dla zwiedzających

Jej otwarcie to gratka nie tylko dla mieszkańców, ale dla turystów, a w szczególności miłośników fortyfikacji. Baszta więzienna, nazywana też basztą czarownic, a rzadziej prochową, nie była udostępniona tak szeroko zwiedzającym jeszcze nigdy, przynajmniej nie w polskiej historii miasta. Z tej możliwości skorzystał też reporter GL.

Wraz Markiem Bidolem z Urzędu Miejskiego, który basztę przygotował (własnoręcznie!) do zwiedzania GL była też na baszcie, tuż pod chełmem. Dla zwiedzających to miejsce wciąż nie jest i długo raczej nie będzie dostępne. Wychodzi się tam z ostatniego poziomu podłogi wewnątrz obiektu. Drzwi, a właściwie okno, przez które trzeba przejść, jest tak małe, że można to zrobić właściwie tylko na… czworaka. Widoki z baszty rekompensują za to niedogodności. Widać nie tylko najbliższą okolicę z wychodzącymi spod baszty traktami spacerowymi oraz odnowiony skwer przed dawną Szkołą Podstawową nr 2, ale także całe śródmieście, a nawet dalsze osiedla i okolice miasta.

Strzelecka baszta więzienna: co warto wiedzieć o zwiedzaniu

Zwiedzanie strzeleckiej baszty jest darmowe. Kiedy można basztę zwiedzić, gmina informuje każdorazowo na swoim oficjalnym profilu facebookowym Nasze Strzelce. Ostatnia taka możliwość była w miniony weekend.

Kolejne piętra pokonuje się po stromych schodach i drabinach. Powinny to wziąć pod uwagę przede wszystkim osoby niepełnosprawne i z małymi dziećmi. W szczycie baszty w upalny dzień (taka pogoda jest w sierpniu) jest jak w saunie – to ważne dla „sercowców”. Uwaga do wszystkich: bezwzględnie trzeba być ostrożnym i zdyscyplinowanym.

Baszta w Strzelcach to zabytek. Gdzie jest i co w nim zobaczysz?

Baszta znajduje się po północnej stronie średniowiecznego miasta w ramach fortyfikacji miejskich (tuż przy kortach i cukierni „U Alka”; dla osób spoza miasta: dojazd od ulic Okrężnej/Strzeleckiej lub Zachodniej/Północnej; do baszty wiedzie też pieszy trakt wzdłuż murów obronnych, czyli ulic: Forteczna Zachodnia i Forteczna – Południowa).

Wnętrze podzielone zostało na trzy kondygnacje, na każdej jest pomieszczenie z wąskimi oknami. W XVII wieku było tu więzienie (skazańców wciągano na linie, bo dolnych drzwi nie było!), następnie magazyn prochu. W 1783 r. przy baszcie wybito w murze furtę nazywaną bramą pożarową, od 1821 r. Nową Bramą. W latach 1900-1910 baszta przeszła gruntowny remont: uzupełniono ubytki cegieł i fug. Podobny był zakres prac w 1990 r. (nowe fugi odróżnia cienka linia po środku). Od zewnątrz baszta była też odnowiona w roku 2012.

Baszta więzienna w Strzelcach Kraj. udostępniona do zwiedzania

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska