Cazadero Diving Expedition 2016. Marcel Korkuś z Żar...

  Cazadero Diving Expedition 2016. Marcel Korkuś z Żar rekordzistą świata w nurkowaniu wysokogórskim

  paw, mati

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Marcel Korkuś z Żar wszedł na szczyt Cazadero i pobił rekord świata w nurkowaniu wysokogórskim
  1/7
  przejdź do galerii

  Marcel Korkuś z Żar wszedł na szczyt Cazadero i pobił rekord świata w nurkowaniu wysokogórskim ©Archiwum Marcela Korkusia

  Cazadero Diving Expedition 2016. Marcel Korkuś pobił rekord świata w nurkowaniu wysokogórskim. Zszedł pod wodę w jeziorze znajdującym się na szczycie Cazadero w argentyńskich Andach. Nurkowanie spełniło wszystkie kryteria organizacji Guinnessa.
  Skuteczna próba pobicia rekordu świata odbyła się we wtorek (8 marca). Aby rekord Guinnessa mógł zostać uznany, jezioro Cazadero musiało mieć minimum 5 metrów głębokości, a Marcel Korkuś musiał zejść pod wodę na przynajmniej 20 minut. W tych warunkach to wyczyn. Do tego nikt wcześniej nie dokonał tak ekstremalnego nurkowania, więc nikt nie wiedział, jak zachowa się organizm człowieka.

  Trzeba także pamiętać, że samo nurkowanie - wielki finał wyprawy Cazadero Diving Expedition 2016 - było częścią całego przedsięwzięcia, bo najpierw jego uczestnicy musieli wejść na wysokość blisko 6 tys.
  m n.p.m. Były przeszkody, bo silne porywy wiatru sięgające 100 km na godz. uniemożliwiły na pewien czas Cazadero Diving Expedition 2016 dotarcie do głównego obozowiska, które znajdowało się na wysokość 5.750 m n.p.m.

  Treść ostatniego, "gorącego" wpisu na facebooku wyprawy: - Jesteśmy po rozmowie z Marcelem, pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych (śnieg, wiatr) nurkowanie przebiegło bez większych komplikacji. Na szczęście przenośna komora hiperbaryczna (worek Gamowa) nie musiała być użyta. Chłopacy są już na 5.750 m n.p.m., wieje silny wiatr przekraczający 100 km/h, śnieżyca nie odpuszcza. Dziś późnym wieczorem ekipa CDE 2016 dotrze do miejscowości Fiambala.

  Kim jest Marcel Korkuś?  Marcel Korkuś zawodowo pływa na największych statkach specjalistycznych świata. Jest oficerem-nawigatorem. Nurkowanie to dla niego pasja i ma za sobą już zejścia na głębokość przeszło 100 m. - Robię to dla własnej satysfakcji. Z pobicia rekordu Guinnessa nie mam absolutnie żadnych korzyści, dlatego po prostu chcę to zrobić z pasji i zmierzenia się z własnymi słabościami. Dodatkowo to jezioro nie jest praktycznie odkryte, więc też będę zbierał materiały naukowe, które pozwolą na odkrycie form życia na takiej wysokości. Nie wiadomo nawet jak głębokie jest to jezioro - mówił organizator wyprawy Cazadero Diving Expedition 2016 przed wylotem. Nurkowaniem są zainteresowani badacze oraz NASA.

  Przeczytajcie artykuł o Marcelu Korkusiu w płatnym tygodniku Kurier Żarsko-Żagański przed jego wylotem do Argentyny

  Patronat medialny nad wyprawą objęła "Gazeta Lubuska" i Kurier Żarsko-Żagański.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Nasze Dobre Lubuskie 2018. Szukamy najlepszych lubuskich produktów i usług.

  Nasze Dobre Lubuskie 2018. Szukamy najlepszych lubuskich produktów i usług.

  Wspólnie z Niemcami szkolimy fachowców branży gastronomicznej

  Wspólnie z Niemcami szkolimy fachowców branży gastronomicznej

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018