Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cena mleka wzrośnie jeszcze w tym roku, ale niewiele

Redakcja
W Polsce w 2014 r. odnotowano wyhamowanie wzrostowej tendencji w konsumpcji mleka i jego przetworów. IERiGŻ - PIB szacuje, że w 2015 r. bilansowe spożycie mleka  może być o 2 proc.  mniejsze niż w roku 2014 i wynieść 201 litrów na mieszkańca
W Polsce w 2014 r. odnotowano wyhamowanie wzrostowej tendencji w konsumpcji mleka i jego przetworów. IERiGŻ - PIB szacuje, że w 2015 r. bilansowe spożycie mleka może być o 2 proc. mniejsze niż w roku 2014 i wynieść 201 litrów na mieszkańca Fot. Polska Press
Rynek mleka. Tak źle na rynku mleka nie było od dawna, ale jest szansa na niewielką poprawę. Zespół ekspertów powołanych przez prezesa Agencji Rynku Rolnego ocenił, że w czwartym kwartale tego roku oraz w pierwszym kwartale 2016 r. cena skupu mleka wzrośnie. Powód? Sezonowe obniżenie podaży surowca oraz - notowana we wrześniu 2015 r. - poprawa koniunktury na rynku światowym. Jednak cena mleka nadal będzie niższa niż rok wcześniej - w grudniu o 6-9 proc., a w marcu przyszłego roku - o 2-7 proc.

Zespół ekspertów przewiduje, że w grudniu tego roku ceny mleka w skupie będą wynosiły 1,12-1,16 zł/l. Natomiast w marcu przyszłego roku będą kształtowały się na poziomie 1,12-1,19 zł/l. 

 

Eksperci oceniają, że jeszcze w tym roku pod wpływem niskich cen mleka i malejącej opłacalności produkcji oraz  - spowodowanego suszą - niedoboru pasz gospodarskich, mniej efektywne gospodarstwa przyspieszą decyzję o rezygnacji z chowu krów mlecznych. Jednocześnie osłabieniu może ulec dynamika rozwoju gospodarstw, które zaciągnęły kredyty na doinwestowanie produkcji mleka lub zobligowane są do wniesienia opłat za nadprodukcję w roku kwotowym 2014/2015. 

Instytut Ekonomiki Rolnic twa i Gospodarki Żywnościowej  - Państwowy Instytut Badawczy ocenia, że spadek pogłowia krów będzie rekompensowany wzrostem mleczności. Zdaniem ekspertów IERiGŻ - PIB również w roku 2016 utrzyma się spadkowa tendencja w pogłowiu krów mlecznych. Przewidywany jest natomiast nieznaczny wzrost produkcji mleka.

W bieżącym roku, w efekcie pogorszenia koniunktury na światowym rynku mleka oraz zwiększonej podaży mleka, ceny surowca utrzymywały się na poziomie znacząco niższym niż w roku 2014. W Unii Europejskiej w sierpniu tego roku za mleko przeciętnie płacono 29,72 EUR/100 kg - aż o 19,5 proc. mniej niż przed rokiem. 

Natomiast w Polsce za 100 litrów mleka (według GUS) producenci uzyskiwali w sierpniu 107,81 zł (według KE - 26,54 EUR/100 kg) - czyli o 16 procent mniej niż w sierpniu 2014 roku. 

Ceny produktów mleczarskich przestały już spadać, zaczęły nawet nieznacznie rosnąć.

 

W końcu trzeciego kwartału w UE przerwana została, utrzymująca się od początku tego roku, spadkowa tendencja cen masła i odtłuszczonego mleka w proszku. We wrześniu za masło unijni producenci uzyskiwali o 0,5 proc. więcej niż w sierpniu. Jednocześnie cena odtłuszczonego mleka w proszku wzrosła o 2 proc. Jednak w odniesieniu do notowań sprzed roku masło było tańsze o 7,5 proc., a OMP - o 21 proc. W Polsce we wrześniu, podobnie jak w innych krajach UE, ceny tych produktów też wzrosły. Średnia cena zbytu masła w blokach (według danych MRiRW) wyniosła 11,93 zł/kg (bez VAT) i była o 3 proc. wyższa od notowanej miesiąc wcześniej, ale o 5 proc. niższa niż przed rokiem. 

Barbara Kociakowska
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Cena mleka wzrośnie jeszcze w tym roku, ale niewiele - Gazeta Współczesna

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska