Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze otrzymała dotację w kwocie 90 tys. zł z Programu Operacyjnego „Kultura cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Digitalizacja starodruków ze zbiorów Biblioteki Norwida w Zielonej Górze i Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu”.
Zadanie, które będzie zrealizowane w zielonogórskiej książnicy do końca 2020 roku, dotyczy digitalizacji oraz publikacji w Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej starodruków, rękopisów, w tym silesiaców, poloniców z XVII/XVIII w. ze zbiorów Biblioteki Norwida oraz manuskryptów, starodruków i tekstów liturgicznych z XV/XVI w., a także późniejszych (dotyczących cysterskiego klasztoru w Paradyżu, wpisanego przez Prezydenta RP na listę Pomników Historii) ze zbiorów Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu.
Jak informuje Anna Urbańska, specjalista ds. public relations z Działu Badań, Analiz i Metodyki Biblioteki Norwida, digitalizację całego materiału wykona firma zewnętrzna. Po digitalizacji pracownicy WiMBP stworzą i wprowadzą do Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej informacje (w formie metadanych) o zasobie zdigitalizowanych publikacji. W ramach projektu zakupiony zostanie także podstawowy sprzęt służący realizacji projektu, w tym: dwa komputery i trzy dyski twarde do archiwizacji zbiorów.
Jak się dowiadujemy, powyższego wyboru dokonano ze względu na wysoki potencjał naukowy i kulturotwórczy spośród najstarszych i najwartościowszych publikacji, które do tej pory nie zostały zdigitalizowane. Dokonując selekcji starodruków z zasobu WiMBP wzięto pod uwagę przede wszystkim aspekt regionalny, stąd też wybrano silesiaca oraz polonica, cenne dla badaczy dziejów Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia funkcjonowania szkolnictwa świeckiego i ewangelickiego na terenie Śląska, obecnej Ziemi Lubuskiej i Brandenburgii w XVII i XVIII w. Dotyczą ich druki wydane w Żarach, Żaganiu, Sulechowie, Frankfurcie n/Odrą i Berlinie. Ponadto przeznaczono do digitalizacji rękopisy w większości dotyczące cechów rzemieślniczych.
Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu wzbogaci zbiory Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej o manuskrypt, starodruki tekstów liturgicznych oraz prac z zakresu religii i historii (z XV-XVI w.), a także późniejsze publikacje regionalne dotyczące cysterskiego klasztoru w Paradyżu, od 2017 r. wpisanego przez Prezydenta RP na listę Pomników Historii. Wszystkie pozycje ze względu na ich cenność i unikatowość są bardzo rzadko udostępniane czytelnikom.
Czego dotyczy porozumienie między Szpitalem Uniwersyteckim a Biblioteką Norwida

Kiermasz Mikołajkowy w Kłecku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?