Nasza Loteria

Cenne starodruki i rękopisy będą w wersji cyfrowej. Biblioteka Norwida w Zielonej Górze z dotacją na projekt

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Dzięki projektowi w Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej będą dostępne m.in. manuskrypty, starodruki i teksty liturgiczne z XV/XVI w., a także późniejsze - ze zbiorów Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu.
Dzięki projektowi w Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej będą dostępne m.in. manuskrypty, starodruki i teksty liturgiczne z XV/XVI w., a także późniejsze - ze zbiorów Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. Materiały projektu Biblioteki Norwida w Zielonej Górze
Zdigitalizowane manuskrypty i starodruki – m.in. z Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu - będą dostępne w Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze otrzymała dotację w kwocie 90 tys. zł z Programu Operacyjnego „Kultura cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Digitalizacja starodruków ze zbiorów Biblioteki Norwida w Zielonej Górze i Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu”.

Zadanie, które będzie zrealizowane w zielonogórskiej książnicy do końca 2020 roku, dotyczy digitalizacji oraz publikacji w Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej starodruków, rękopisów, w tym silesiaców, poloniców z XVII/XVIII w. ze zbiorów Biblioteki Norwida oraz manuskryptów, starodruków i tekstów liturgicznych z XV/XVI w., a także późniejszych (dotyczących cysterskiego klasztoru w Paradyżu, wpisanego przez Prezydenta RP na listę Pomników Historii) ze zbiorów Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu.

Jak informuje Anna Urbańska, specjalista ds. public relations z Działu Badań, Analiz i Metodyki Biblioteki Norwida, digitalizację całego materiału wykona firma zewnętrzna. Po digitalizacji pracownicy WiMBP stworzą i wprowadzą do Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej informacje (w formie metadanych) o zasobie zdigitalizowanych publikacji. W ramach projektu zakupiony zostanie także podstawowy sprzęt służący realizacji projektu, w tym: dwa komputery i trzy dyski twarde do archiwizacji zbiorów.

Jak się dowiadujemy, powyższego wyboru dokonano ze względu na wysoki potencjał naukowy i kulturotwórczy spośród najstarszych i najwartościowszych publikacji, które do tej pory nie zostały zdigitalizowane. Dokonując selekcji starodruków z zasobu WiMBP wzięto pod uwagę przede wszystkim aspekt regionalny, stąd też wybrano silesiaca oraz polonica, cenne dla badaczy dziejów Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia funkcjonowania szkolnictwa świeckiego i ewangelickiego na terenie Śląska, obecnej Ziemi Lubuskiej i Brandenburgii w XVII i XVIII w. Dotyczą ich druki wydane w Żarach, Żaganiu, Sulechowie, Frankfurcie n/Odrą i Berlinie. Ponadto przeznaczono do digitalizacji rękopisy w większości dotyczące cechów rzemieślniczych.

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu wzbogaci zbiory Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej o manuskrypt, starodruki tekstów liturgicznych oraz prac z zakresu religii i historii (z XV-XVI w.), a także późniejsze publikacje regionalne dotyczące cysterskiego klasztoru w Paradyżu, od 2017 r. wpisanego przez Prezydenta RP na listę Pomników Historii. Wszystkie pozycje ze względu na ich cenność i unikatowość są bardzo rzadko udostępniane czytelnikom.

Czego dotyczy porozumienie między Szpitalem Uniwersyteckim a Biblioteką Norwida

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kiermasz Mikołajkowy w Kłecku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska