MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centra Doskonałości Naukowej i Technologicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego, czyli projekt wart ponad 13 mln zł

OPRAC.:
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
O wartym ponad 13 milionów złotych projekcie „Centra Doskonałości Naukowej i Technologicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego” poinformowano na piątkowej konferencji prasowej, zorganizowanej na Uniwersytecie Zielonogórskim.

W konferencji wzięli udział: prof dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska - przewodnicząca zespołu projektowego i dr hab. Maria Przybylska, prof. UZ - koordynator zespołu projektowego i jednocześnie kierownik Centrum fizyki submikrometrowej, automatyzacji i robotyzacji analizy danych.

Obecni byli również kierownicy centrów badawczych, które powstaną w ramach projektu: prof. dr hab. inż. Robert Smoleński – kierownik Centrum systemów elektroenergetycznych oraz zrobotyzowanych układów centrum autonomicznego monitoringu przestrzeni kosmicznej, dr hab. inż. Sławomir Kłos, prof. UZ – kierownik Centrum zrównoważonej współpracy ludzi i maszyn w ekoinnowacyjnej produkcji, dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ – kierownik zad. nr 5 Opracowanie zgłoszeń patentowych dla Europejskiego Urzędu Patentowego lub urzędów patentowych poza granicami Europy („centrum patentowe”).

Konferencja prasowa dotyczącą projektu „Centra Doskonałości Naukowej i Technologicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego”, który uzyskał finansowanie w wysokości 13 100 637 zł - 10 maja 2024 r. Na zdjęciu prof. dr hab. inż. Robert Smoleński

Centra Doskonałości Naukowej i Technologicznej Uniwersytetu ...

Centra Doskonałości Naukowej i Technologicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego

Projekt „Centra Doskonałości Naukowej i Technologicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego” ma charakter interdyscyplinarny i realizowany będzie przez cztery dyscypliny:

  • - automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne,
  • - inżynieria mechaniczna
  • - astronomia
  • - nauki fizyczne.

Rolę wiodącą w Projekcie pełni dyscyplina automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne.
W trakcie realizacji Projektu powinny pojawić się wspólne obszary badawcze w zakresie robotyzacji procesów z użyciem systemów inteligentnych sieci, co ma doprowadzić do istotnego wzrostu potencjału badawczego Uniwersytetu Zielonogórskiego w tym obszarze i zwiększenia jego prestiżu w regionie m.in. poprzez transfer wiedzy i wyników badawczych do infrastruktury przemysłowej regionu oraz pojawienie się nowych wyspecjalizowanych kadr wymuszających prace nad nowymi technologiami.

Efektem będzie też stała współpraca badawcza z dużymi ośrodkami badawczymi i akademickimi w kraju i za granicą. Realizatorzy planują też zgłoszenia do Europejskiego Urzędu Patentowego i udział w projektach NCN, NCBiR oraz finansowanych przez Komisję Europejską.

Wzmocnienie Uniwersytetu Zielonogórskiego

Autorzy Projektu chcieliby, aby jego realizacja zmieniła wizerunek województwa lubuskiego w rozwoju innowacyjnego przemysłu i zielonej gospodarki. Będzie to możliwe dzięki zbudowaniu czterech centrów najnowszych technologii i wiedzy w regionie lubuskim na Uniwersytecie Zielonogórskim, tj.:

  • Centrum systemów elektroenergetycznych oraz zrobotyzowanych układów automatyki, (prof. Robert Smoleński, prof. Paweł Szcześniak)
  • Centrum zrównoważonej współpracy ludzi i maszyn w ekoinnowacyjnej produkcji (prof. Sławomir Kłos),
  • Centrum fizyki submikrometrowej, automatyzacji i robotyzacji analizy danych (prof. Maria Przybylska),
  • Centrum autonomicznego monitoringu przestrzeni kosmicznej (prof. Andrzej Maciejewski)
  • oraz prowadzenie prac nad zgłoszeniami patentowymi dla Europejskiego Urzędu Patentowego lub urzędów patentowych poza granicami Europy („centrum patentowe”) (prof. Marcin Mrugalski).

Pozwoli to również na wzmocnienie pozycji Uniwersytetu Zielonogórskiego, i co ważne - zmniejszenie konkurencji zewnętrznych ośrodków akademickich i odpływu wykształconej kadry lub uzdolnionych absolwentów liceów. Ponadto przyczyni się do wzrostu prestiżu lubuskich uczelni jako ośrodków dydaktycznych i badawczych. Podniesie się także poziom możliwości związanych z wdrożeniem technologii Przemysłu 4.0 w przedsiębiorstwach lubuskich i zwiększy się współpraca biznesu z UZ.

Kształcenie wysoko wykwalifikowanej kadry

Współcześnie uczestniczymy w czwartej rewolucji przemysłowej bazującej na rozwiązaniach cyfrowych i masowym wytwarzaniu i przetwarzaniu danych, wdrażaniu robotyzacji do procesów produkcji. W założeniu, badania naukowe, nowe technologie
w obszarach robotyzacji, automatyzacji, mechanizacji, magazynowania energii, sztucznej inteligencji i gospodarki cyfrowej mają doprowadzić w niedalekiej przyszłości do głębokich przeobrażeń gospodarki światowej. Pojawiają się technologie przyjazne dla interfejsu człowiek-maszyna, technologie umożliwiające komunikację między maszynami, coraz bardziej powszechna staje się robotyzacja. Zanikają bariery ludzie/maszyny prowadząc do realizacji koncepcji inteligentnej fabryki.

Bardzo istotne jest więc przygotowanie się do tych zmian i włączenie w nie, poprzez kształcenie wysoko wykwalifikowanej kadry pracowników, tworzenie nowych technologii oraz bliższą współpracę z przemysłem. Tym samym zmienia się rola Uniwersytetu poprzez włączenie badań naukowych i prowadzonej dydaktyki do wsparcia tych przeobrażeń i ich kształtowania.

Zwiększenie konkurencyjności grup badawczych UZ

Konsekwencją ma być zwiększenie konkurencyjności grup badawczych UZ w pracach nad nowymi technologiami na poziomie międzynarodowym. Jednocześnie oznacza to ukształtowanie się nowoczesnej kadry badawczej Uniwersytetu Zielonogórskiego, rozpoznawalnej w świecie naukowym, poprzez badawcze współprace międzynarodowe, która będzie potrafiła pozytywnie oddziaływać na przemysł w regionie lubuskim i w konsekwencji na prowadzoną w nim edukację na wszystkich poziomach kształcenia.

Działania podjęte w ramach Projektu będą prowadzone w synergii z realizowanymi od wielu lat projektami i badaniami oraz będą uwzględniały interdyscyplinarną współpracę pomiędzy grupami badawczymi z czterech dyscyplin naukowych zaangażowanych w realizację projektu.

Zwiększenie skuteczności pozyskiwania funduszy na badania

Ponadto, działania te będą prowadzone we współpracy międzynarodowej, w tym z czołowymi ośrodkami europejskimi i światowymi. Projekt przyczyni się również do zwiększenia skuteczności pozyskiwania środków na badania naukowe, zwiększeniu jakości kształcenia na kierunkach przypisanych do dyscyplin naukowych: automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne; astronomia; inżyniera mechaniczna; nauki fizyczne, również przez włączanie do programu kształcenia najbardziej aktualnej wiedzy naukowej, informacji o nowoczesnych technologiach i ich wdrożeniach, włączanie zainteresowanych studentów w badania naukowe, pomoc w zakresie udziału w interesujących stażach czy praktykach. Warto podkreślić wyjątkowy interdyscyplinarny charakter projektu, który obejmuje dwie dyscypliny z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych (astronomia i nauki fizyczne) i dwie dyscypliny z dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych (automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne oraz inżynieria mechaniczna), co gwarantuje bardzo wysoki poziom badań, wzrost innowacyjności, ale również doświadczenie w zakresie współpracy z regionalnym przemysłem i doświadczenie w tworzeniu i wdrażaniu technologii.

Regionalna Inicjatywa Doskonałości

W ubiegłym roku na Uniwersytecie Zielonogórskim zakończył się pilotażowy program pod nazwą „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”, w ramach którego zrealizowany został projekt „Laboratorium inżynierii badań materiałowych”. Dzięki uzyskanemu potencjałowi badawczemu pojawiły się nowe zagadnienia badawcze, w tym prestiżowe realizowane we współpracy z renomowanymi ośrodkami badawczymi i akademickimi na świecie, np. FEMTO-ST (Francja), Rice University (USA), University of Malta (Malta) czy University of Modena and Reggio Emilia (Włochy). Dyscypliny nauki, które wnioskują w obecnym Projekcie Regionalnej Inicjatywy Doskonałości, są beneficjentami łącznie 22 projektów (NCN, Horyzont i inne). Jest to gwarancja, że Projekt zostanie zrealizowany zgodnie z najlepszymi standardami naukowymi.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska