Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centralny Port Komunikacyjny. Korea wyłoży pieniądze na budowę lotniska pod Warszawą

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Korea Południowa wyłoży pieniądze na budowę CPK. Wkrótce powstanie spółka do której wejdą szefowie lotniska Inchon (pod Seulem). - To kamień milowy na drodze do stworzenia tu globalnego portu przesiadkowego - mówił Noh Hyeong Ouk minister ziemi, infrastruktury i transportu Korei Południowej.

W czwartek (9 grudnia) do Warszawy przyjechali przedstawiciele Korei Południowej. Minister ziemi, infrastruktury i transportu Noh Hyeong Ouk oraz prezes lotniska Incheon Kim Kyung-wook podpisali z polską stroną umowę o współpracy przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Koreańczycy zostaną mniejszościowym udziałowcem CPK i wyłożą część pieniędzy na budowę, która ma ruszyć w 2023 roku na terenie gminy Baranów.

- Dzisiaj wykonujemy duży krok w kierunku uczynienia z części lotniskowej CPK wspólnej inwestycji Polski i Korei Południowej. Taki ruch pozwoli na połączenie południowokoreańskiej wiedzy i doświadczenia z polską ambicją i potencjałem. To też jednoznaczny sygnał, że CPK to inwestycja przemyślana, dobrze zaplanowana i pozytywnie rokująca – mówi pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała, który również jest sygnatariuszem umowy.

Szczegóły współpracy, poza zaangażowaniem kapitałowym Koreańczyków, zostaną wypracowane do końca 2022 roku. Wkrótce powstanie spółka joint venture, w której znajdzie się Incheon International Airport Corporation (IIAC) – lotnisko pod Seulem będące strategicznym partnerem CPK. - W ramach przedsięwzięcia joint venture planujemy aktywnie aktualizować założenia wspólnej inwestycji, biorąc pod uwagę potencjał CPK jako hubu dla Europy Środkowo-Wschodniej – mówi prezes spółki IIAC i Lotniska Incheon Kim Kyung-Wook.

– Podpisane dziś porozumienie jest potwierdzeniem woli współpracy między naszymi krajami przy projekcie CPK. Jest również kamieniem milowym na drodze do stworzenia tu globalnego portu przesiadkowego. MOLIT (Ministerstwo Ziemi, Infrastruktury Transportu Republiki Korei) i IIAC (Incheon International Airport Corporation) dołożą wszelkich starań, aby wspierać na wielu płaszczyznach obiecujący projekt CPK, wykorzystując swoje bogate doświadczenia, zdobyte podczas budowy i eksploatacji Portu Lotniczego Incheon, który w mojej ocenie ma największy potencjał na świecie – mówi minister ziemi, infrastruktury i transportu Noh Hyeong Ouk.

Przypomnijmy, że prezes CPK Mikołaj Wild obiecał, że do końca 2021 roku poznamy lokalizację lotniska - tzw. wariant inwestorski. Wiadomo, że powstanie na terenie gminy Baranów, jednak szczegóły do tej pory nie są znane. Co dalej? - Od samego początku jest założenie rozpoczęcia prac w 2023 roku i tak jak w przypadku roku 2027, do dzisiaj nie nastąpiło żadne zdarzenie projektowe, które kazałoby nam odstąpić od tego celu. Co więcej, wydaje się, że mamy poważne powody do optymizmu w tym zakresie – mówił w październiku, w rozmowie z nami Mikołaj Wild, prezes CPK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Centralny Port Komunikacyjny. Korea wyłoży pieniądze na budowę lotniska pod Warszawą - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska