Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum wiedzy powoła miasto

Michał Iwanowski 0 68 324 88 12 [email protected]
Teren, na którym mają stanąć nowoczesne laboratoria znajduje się tuż za rogatkami miasta.
Teren, na którym mają stanąć nowoczesne laboratoria znajduje się tuż za rogatkami miasta. fot. Mariusz Kapała
Nie park naukowo-technologiczny, ale Centrum Transferu Technologii i Wiedzy. Tak będzie się nazywać spółka, którą miasto chce powołać wespół z krakowską uczelnią i firmami z terenu strefy ekonomicznej.

Kilka dni temu w magistracie spotkali się przedstawiciele kilku nowosolskich firm, które są zainteresowane planami powołania Centrum Transferu Technologii i Wiedzy. Wstępne deklaracje złożyły firmy z branży odlewniczej i maszynowej: Voit, Dozamet, Alumetal, Gedia i Nord oraz z branży spożywczej: Ovopol i AB Foods. Wcześniej władze miasta zyskały przychylność Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, która dostarczyłaby kadry i myśli technicznej przyszłemu Centrum. Być może do przedsięwzięcia dobiją jeszcze Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa z Sulechowa i Uniwersytet Zielonogórski.

Krakowiacy czekają

Pomysł zrodził się pod koniec ub.r. po tym, jak spalił na panewce pomysł prezydenta Wadima Tyszkiewicza, by w Nowej Soli powołać park technologiczny UZ. Władze Zielonej Góry i uniwersytetu postawiły jednak na lokalizację w Nowym Kisielinie i sięgnęły po unijne fundusze z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wtedy Tyszkiewicz pojechał do Krakowa, by zachęcić do współpracy AGH.

Tyszkiewicz nie chce, by ich Centrum stanowiło konkurencję, dla parku w Nowym Kisielinie. - Dlatego nazwiemy go inaczej, choć specyfika działania będzie podobna - mówi. - Prawdopodobnie będzie to spółka ze stuprocentowym udziałem miasta.

Miasto chce przeznaczyć dla niej 7 ha uzbrojonego terenu przy dawnej trasie krajowej nr 3 nieopodal strefy, tuż za miejskimi rogatkami.

Maszyny do wynajmu

Co tam powstanie? Będzie to hala o powierzchni ok. 2 tys. m kw., gdzie znajdą się laboratoria badawcze. Działać będą w ten sposób, że firma dysponująca unikatowym i wysoko-specjalistycznym sprzętem będzie mogła odpłatnie udostępniać ten sprzęt innym firmom, do przeprowadzenia badań lub pomiarów.

Stąd ważne, by do przedsięwzięcia weszły firmy z tej samej lub pokrewnej branży. Będzie tam np. laboratorium metrologii, do wykonywania specjalistycznych pomiarów, być może także laboratorium badania stopów aluminium, bo w tym metalu pracują takie firmy jak Voit, Gedia czy Alumetal. - Czasem nie ma sensu, by jakaś droga maszyna stała przez pół roku bezużytecznie w jednej firmie, skoro mogą z niej korzystać inne - przekonuje Tyszkiewicz.

Oprócz tego w ramach Centrum ma się znaleźć inkubator przedsiębiorczości, czy pomieszczenia biurowe, z których przez pewien czas będą mogły nieodpłatnie korzystać nowo powstające spółki na dorobku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska