Centrum Zdrowia Matki i Dziecka na finiszu

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego
Wielkimi krokami zbliża się dzień, na który czekają rodzice ciężko chorych maluszków z naszego regionu. Jesteśmy coraz bliżej uruchomienia nowej i nowoczesnej pediatrii w Lubuskiem. – Sama oczekuję tej chwili z bijącym sercem. Będzie ona dla mnie jedną z najważniejszych w trakcie mojego urzędowania na stanowisku marszałka województwa – mówi Elżbieta Anna Polak.

Do tej pory nic nie zaburzyło harmonogramu prac na budowie. Termin zakończenia prac budowlanych przewidziano na koniec października tego roku. A to oznacza, że pierwsi mali pacjenci pojawią się w nowoczesnym szpitalu już na początku przyszłego roku. – Chcieliśmy, by był to projekt dla pokoleń, na najwyższym poziomie pod każdym względem. Wygląda na to, że nam się udało – cieszy się marszałek Polak.

Zdrowie dzieci – wspólna sprawa

Takiego pomysłu i projektu szpitala dziecięcego w Zielonej Górze, ale też tej lubuskiej determinacji w osiągnięciu celu zazdroszczą nam nawet specjaliści z Warszawy. – Pamiętam, jak 12 lat temu, gdy zaczynałam pracę jako wicemarszałek i przejęłam sprawy ochrony zdrowia, spotkałam się na oddziale pediatrycznym z doktor Barczyk. To ona namówiła mnie na ten wielki projekt. Nie miałam żadnych wątpliwości, że trzeba to zrobić – mówi marszałek. – W 2014 roku powołaliśmy zespół ekspertów na czele z konsultant krajową w dziedzinie pediatrii prof. Anną Dobrzańską i konsultantem wojewódzkim dr. Tomaszem Jarmolińskim. Wspólnie, kilkunastu fachowców wypracowało kierunki kompleksowej opieki nad matką i dzieckiem właśnie po to, by poprawić u nas, najgorszą w Polsce (!) dostępność do leczenia dla małych pacjentów. Te kierunki zostały przyjęte w 2016 roku, choć droga do tego nie była usłana różami. Pomysłowi sprzeciwiało się m.in. Ministerstwo zdrowia. Ale udało się. Stworzyliśmy koalicję samorządową, marszałkowie przekonali ministra i uzyskaliśmy zgodę Komitetu Sterującego na tę inwestycję – wspomina marszałek.

Tamte działania doskonale pamięta też Kazimiera Kucharska-Barczyk, kierownik Klinicznego Oddziału Pediatrii Szpitala Uniwersyteckiego. – Te długie rozmowy ze starostami, którzy się bali, że zabierzemy im coś z powiatowych oddziałów pediatrycznych, chociaż i tak były wcześniej likwidowane, zanim Centrum się tworzyło. Starostów udało się w końcu przekonać, że to nasza wspólna sprawa. Pamiętam też, jak się cieszyłam, gdy wbijaliśmy łopaty pod kamień węgielny. To było dwa lata temu, a my za chwilę zaczniemy przyjmować pierwszych pacjentów. Sama jestem zdziwiona, że to tak szybko – mówi szefowa pediatrii.

Wyposażenie szpitala

Wiele osób wykonało do tej pory morderczą pracę i bardzo się zaangażowało, by cel, jakim jest świadczenie najwyższej jakości usług dla dziecięcej pediatrii, został osiągnięty. Na finiszu nadal potrzebne jest wspólne działanie drużyny, praca i zaangażowanie wszystkich. Tak jak wtedy, gdy projekt się rodził.– Na temat wyposażenia rozmawiamy m.in. już od 2011 r. z Jurkiem Owsiakiem. Obiecał, że dołoży cegiełkę, i zresztą robi to cały czas, ale nie ukrywam, że na dodatkowe działania i wsparcie przy doposażaniu Centrum liczymy ze strony radnych wojewódzkich, wójtów, burmistrzów, prezydentów. Bo to przecież projekt regionalny – tłumaczy marszałek.

Jak jest z kadrą?

Od samego początku było ogromne zainteresowanie lekarzy. Również wielu rezydentów zobaczyło tutaj szansę na swoją przyszłość i świetny rozwój. Nie można tego zmarnować. W Centrum Zdrowia Matki i Dziecka pracować będzie wielu wybitnych specjalistów. – M. in. prof. Józef Ryżko, wybitny specjalista gastroenterolog, były kierownik Kliniki Gastroenterologii w Instytucie Pomnik Zdrowia Dziecka w Warszawie, prof. Ewa Gorczyńska, która stworzyła Przylądek Nadziei we Wrocławiu, poprowadzi onkologię dziecięcą, będzie też prof. Marcin Polok, wybitny urolog i chirurg dziecięcy, konsultant dla województwa dolnośląskiego – wymienia prof. Marcin Zaniew, pełnomocnik prezesa zarządu szpitala ds. utworzenia Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, kierownik Katedry Pediatrii. – Mam wizję funkcjonowania Centrum na najbliższe 5 lat. Mogę dziś zapewnić, że będą tam pracowali najlepsi specjaliści, i że nasi pacjenci będą pod najlepszą opieką – dodaje.

Kamienie milowe w ochronie zdrowia

Gdy projekt Centrum Zdrowia Matki i Dziecka powstawał, udało się stworzyć kierunek lekarski, powołano szpital uniwersytecki. Powstał też OIOM z prawdziwego zdarzenia, a szpital doczekał się termomodernizacji. Remont przeszedł oddział zakaźny, zmodernizowano centrum onkologii. Jednocześnie zarząd województwa inwestował w tomografy, rezonanse. W Gorzowie zbudowano radioterapię, bazę pogotowia lotniczego, na ukończeniu prac jest hematologia. – To są kamienie milowe. Wszystkie zadania w ochronie zdrowia w szpitalach w Zielonej Górze, Gorzowie, Nowej Soli i Torzymiu zamierzamy wykonać 100 procentach – zapewnia marszałek. 12 lat temu mieliśmy najbardziej zadłużoną służbę zdrowia, nędzną infrastrukturę i brak sprzętu. Dziś nasze szpitale są najmniej zadłużone, mamy sprzęt, wielkie inwestycje i świetną kadrę. Szpital uniwersytecki przyjął 40 specjalistów, wybitnych lekarzy, wykładowców. I co nie szczególnie cieszy władze regionu, na kierunku lekarskim jest ponad 130 stypendystów, którzy swoją zawodową przyszłość chcą związać z regionem lubuskim. - Czy to nie najlepszy dowód naszych starań o bezpieczeństwo zdrowotne Lubuszan? – podsumowuje marszałek Polak.

Łączna wartość projektu wynosi 112 292 675,00 zł, z czego 112 135 435,00 zł ma charakter kosztów kwalifikowalnych.

Dofinansowanie projektu wynosi 78 196 759,97 zł, dotacja z budżetu Województwa Lubuskiego to blisko 26 mln zł.

Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego

"Takie inwestycje, jak Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze, to kamienie milowe dla lubuskiej służby zdrowia. Od ponad dziesięciu lat wykonujemy tytaniczną pracę, by "postawić ją na nogi". Dziś nasze szpitale są najmniej zadłużone, mamy doskonały sprzęt, wielkie inwestycje i świetną kadrę, którą również sami możemy już kształcić."

Kazimiera Kucharska-Barczyk, kierownik Klinicznego Oddziału Pediatrii Szpitala Uniwersyteckiego

"Budowa tego Centrum to nasza wspólna sprawa. Pamiętam, jak się cieszyłam, gdy wbijaliśmy łopaty pod kamień węgielny. To było dwa lata temu, a my za chwilę zaczniemy przyjmować pierwszych pacjentów. Sama jestem zdziwiona, że to tak szybko."


Prof. Marcin Zaniew, pełnomocnik prezesa zarządu szpitala ds. utworzenia Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, kierownik Katedry Pediatrii.

"Mam wizję funkcjonowania Centrum na najbliższe 5 lat. Mogę dziś zapewnić, że będą tam pracowali najlepsi specjaliści, i że nasi pacjenci będą pod najlepszą opieką."**

PLANOWANA STRUKTURA CENTRUM ZDROWIA MATKI I DZIECKA

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka – kalendarium

wrzesień 2009 r. – program naprawczy Szpitala Wojewódzkiego SP ZOZ im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze

14 stycznia 2011 r. – spotkanie marszałek Elżbiety Polak z Jurkiem Owsiakiem prezesem Fundacji WOŚP (w Cottbus) i pierwsze rozmowy o braku szpitala dziecięcego w Lubuskiem (J. Owsiak zadeklarował, że pomoc Fundacji może polegać na wyposażeniu takiego szpitala)

27 listopada 2013 r. – posiedzenie Konwentu Starostów w Modrzycy. Marszałek Polak zaprezentowała założenia Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 i listę projektów strategicznych, wśród których wymieniła utworzenie Szpitala Dziecięcego w Zielonej Górze.

21 stycznia 2014 r. - spotkanie marszałek Elżbiety Anny Polak z konsultantem wojewódzkim ds. pediatrii dr. Tomaszem Jarmolińskim w sprawie budowy centrum pediatrii.

Luty 2014 r. - poparcie wielu środowisk dla inicjatywy budowy Centrum Pediatrii w Zielonej Górze

(m. in. Okręgowa Izba Lekarska w Zielonej Górze, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Zielonej Górze, Stowarzyszenie Chorych na Wrodzone Skazy Krwotoczne, Zielonogórskie Stowarzyszenie Amazonek, Lubuskie Stowarzyszenie Osób bez krtani „RUKTUS” , „Biegusy” Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Zarząd Koła, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Lubuski Oddział Rejonowy, Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Nerka”, Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Oddział w Zielonej Górze, Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział Regionalny w Zielonej Górze, Polskie Towarzystwo Stomijne „Pol- Ilko” Lubuski Oddział Regionalny, Fundacja „Dr Clown”, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji FAR, Fundacja Szansa dla Niewidomych, Fundacja Klub Otwartych Drzwi, Klub Kiwanis „ADSUM”, Polski Związek Niewidomych, Lubuskie Stowarzyszenie Inwalidów Narządu Ruchu oraz m. in. Stanisław Łobacz, Dyrektor LOW NFZ (lubuskie.pl, 21 stycznia br.), Ireneusz Plechan Starosta Powiatu Zielonogórskiego oraz Zarząd Powiatu Zielonogórskiego, Janusz Kubicki, Prezydent Miasta Zielona Góra, Mariusz Zalewski, Wójt Gminy Zielona Góra, Stowarzysenie „Petra”, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Pełnoletnich „Dom pełen życia”, Fundacja Radość Rodzicielstwa) ,

marzec 2014 r. - poparcie prof. Anny Dobrzańskiej, Konsultanta Krajowego w dziedzinie pediatrii (…) Traktuję tę inwestycję jako pierwszą na liście pilnych działań zmierzających do poprawy dostępności dzieci do świadczeń medycznych na terenie województwa lubuskiego (…)

lipiec 2014 r. - Uchwała Zarządu Województwa Lubuskiego – powołanie Zespołu mającego na celu wypracowanie kierunków rozwoju lecznictwa w zakresie opieki nad matką i dzieckiem. Rozpoczęcie prac nad dokumentem pod nadzorem marszałek Elżbiety Anny Polak.

16 lutego 2016 r. - Uchwała Zarządu Województwa Lubuskiego – przyjęcie dokumentu „Kierunki rozwoju lecznictwa w zakresie opieki nad matką i dzieckiem w województwie lubuskim”

28 grudnia 2016 r. - umowa na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego zadania „Utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze

maj 2018 r. - rozstrzygnięcie przetargu na budowę CZMiD

23 września 2018 r. - wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę CZMiD

24 września 2019 - zawieszenie wiechy na CZMiD

do 30 października 2020 r. przewidywana data zakończenia robót budowlanych.

2021 r. – przyjęcie pierwszych pacjentów

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3