Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny jaj – producenci spodziewają się podwyżek

opr. es
Tomasz Holod Polska Press
Branża spodziewa się silnego wzrostu cen jajek. Powód? Spadek pogłowia kur nieśnych. Czy oznacza to podwyżki w sklepach i marketach?

- Prognozy dotyczące wzrostu cen jaj branża opiera na analizie najpopularniejszych dla drobiarstwa wskaźników wyprzedzających czyli danych o wylęgach piskląt oraz o nakładach jaj wylęgowych – tłumaczy Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Według niej, ostatnie miesięczne dane wykazują, że wylęgi piskląt kur nieśnych są najniższe od trzech lat, zaś nakłady jaj wylęgowych najniższe od lat pięciu! Dyrektor KIPDIP uważa, że jeśli trend obserwowany od dwóch miesięcy utrzyma się, to skokowo spadnie pogłowie niosek, co istotnie ograniczy podaż jaj na rynku i spowoduje wzrost ich cen.

Tegoroczne dane o wylęgach dowodzą, że pogłowie towarowych kur nieśnych czyli ptaków wykorzystywanych w profesjonalnych hodowlach spadło od początku 2019 o ponad milion sztuk.

Jeszcze bardziej bo aż o milion dwieście tysięcy sztuk jest w tym roku mniej kur ogólnoużytkowych (ptaków przeznaczonych do chowu przyzagrodowego).

- Tak duże zmiany w populacji kur muszą znaleźć odzwierciedlenie w cenach jaj. Z naszych symulacji wynika, że impuls wylęgowy najwcześniej przełoży się na ceny hurtowe w lutym przyszłego roku, a najpóźniej na wiosnę. Skala podwyżek jest jeszcze trudna do oszacowania i będzie zależna od kolejnych raportów z rynku wylęgowego mówi Katarzyna Gawrońska z KIPDIP.

Prognozy wiążą się z wyższymi cenami dla przeciętnego Kowalskiego, który wybierze się po jajka do sklepu?

KIPDiP wskazuje, że prognozowane wzrosty cen hurtowych jaj niekoniecznie muszą się przełożyć na wzrosty cen detalicznych.

– W tym przypadku wiele zależy od polityki handlowej dużych sieci marketów. Jeśli zechcą one zrezygnować z części swojej marży, może się okazać, że zwyżki cen dla konsumentów będą niewielkie albo nie wystąpią wcale – wyjaśnia Katarzyna Gawrońska.

Źródło: KIPDiP

Program Agro Pomorska, odcinek 78:

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny jaj – producenci spodziewają się podwyżek - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska